Երևանում մեկնարկեց ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հունիսի 6-ին մեկնարկեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, խորհրդի նիստին մասնակցելու են ՀԱՊԿ անդամ երկրների 128 պատվիրակներ: Նիստի ընթացքում ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը կներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության գործունեությունը մարտահրավերներին և անվտանգության սպառնալիքներին դիմակայելու ուղղությամբ` նախագահական գերակայությունների իրականացման համատեքստում։ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի անդամ, ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը իր հերթին կանդրադառնա ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2021 թվականի սեպտեմբերյան նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքի և կազմակերպության հաշվետու ժամանակահատվածի գործունեությանը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը իր հերթին կխոսի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խաղաղապահ գործունեության իրավական ապահովման կատարելագործման միջոցառումների մասին։ ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՌԴ Դաշնային ժողովի պետական դումայի անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման նախագահի տեղակալ Անատոլի Վիբորնին կներկայացնի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ժողովրդավարական ընտրությունների, ընտրական գործընթացների և ինքնիշխանության պաշտպանության իրավական ստանդարտի մշակման մարտահրավերները հասարակական-քաղաքական ոլորտում։
Նիստի ընթացքում կքննարկվի 2021-2025 թվականների ռազմավարությունը, ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեության ֆինանսավորումը և կառույցի գործունեությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր։

В Ереване началось заседание Совета Парламентской Ассамблеи ОДКБ
6 июня в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна началось заседание Совета Парламентской ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июня, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В заседании совета участвует 128 делегатов стран-членов ОДКБ. В ходе заседания председатель Парламентской Ассамблеи ОДКБ, спикер Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Вячеслав Володин представит деятельность Республики Армения по противодействию вызовам и угрозам безопасности в контексте реализации президентских приоритетов. Член Совета ПА ОДКБ, председатель Национального собрания РА Ален Симонян, в свою очередь, коснется выполнения решений сентябрьской сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ 2021 года и деятельности организации за отчетный период.
Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась представит меры по совершенствованию правового обеспечения миротворческой деятельности государств-членов ОДКБ. Анатолий Выборный, председатель Постоянной комиссии ПА ОДКБ по обороне и безопасности, заместитель председателя Департамента по безопасности и противодействию коррупции Государственной Думы Российской Федерации, представит задачи развития демократических правовых выборов, избирательных процессов и защиты суверенитета в общественно-политической сфере.
На заседании будут обсуждены стратегия на 2021-2025 годы, финансирование деятельности ПА ОДКБ и ряд других вопросов, связанных с деятельностью структуры.