Ստեփանակերտի 11-րդ ավագ դպրոցի 195 շրջանավարտներ հրաժեշտ տվեցին կրթօջախին
Այսօր՝ մայիսի 27-ին, Ստեփանակերտի Վ. Ջհանգիրյանի անվան համար 11 ավագ դպրոցի 195 շրջանավարտներ հրաժեշտ տվեցին կրթօջախին։
Ստեփանակերտի 11-րդ  ավագ դպրոցի   195 շրջանավարտներ հրաժեշտ տվեցին կրթօջախին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում 11-րդ ավագ դպրոցի տնօրեն Աիդա Գրիգորյանը նշեց, որ այս տարի ավարտում են 8 դասարաններ, որոնցից չորսը հումանիտար, չորսը՝ բնագիտական հոսքից:
279396845_1046471655995879_1694025340273434041_n.jpg (389 KB)
«Միասնական և պետական քննությունների նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։ Ես վստահ եմ, որ Արցախին տալիս ենք 195 գիտելիքներով զինված երիտասարդներ: Ճիշտ է՝ փորձել ենք տոնական տրամադրություն ստեղծել, բայց, միևնույն է, նկատելի է, որ բարձր տրամադրությունն այսօր այդքան էլ գերիշխող չէ: Շրջանավարտները պետք է գիտակցեն, որ իրենց ուսերին մեծ պատասխանատվություն կա, նրանք պետք է շարունակեն մեր հերոս տղաների գործը, ի կատար ածեն նրանց նվիրական երազանքները»,-նշել է Ա. Գրիգորյանը և ափսոսանքով ընդգծել` շրջանավարտներից ոչ մեկը ուսուցչի մասնագիտությունը չի ընտրել:
281379097_6120161861431287_2889375002217386091_n.jpg (433 KB)
Վերջին զանգը հնչեցնելու իրավունքը տրվել է շրջանավարտներ Ոսկե մեդալի հավակնորդ Էլինա Գևորգյանին, ուսման առաջավոր՝ Արտյոմ Աբրահամյանին և միջազգային հարթակներում Արցախի դրոշը ծածանած թեքվանդոյի չեմպիոն, մեդալակիր Իգոր Կարապետյանին:
282440786_325907809713105_5379728041856143499_n.jpg (300 KB)
ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը շրջանավարտներին ուղղված շնորհավորական իր խոսքում ընդգծել է, որ Վերջին զանգը նոր կյանքի սկիզբն է: «Այսօր հանդիսավոր օր է, մանավանդ, երբ մի քանի տարի է` մեր աշակերտներն ապրում ու սովորում են բավական լարված իրավիճակում։ Թե՛ համաճարակը, թե՛ պատերազմը մեր երեխաներին զրկել էին չնչին ուրախություններից անգամ»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյան` այսուհետ միայն ուրախալի պահեր բարեմաղթելով շրջանավարտներին:
Մայրաքաղաքի Վ. Ջհանգիրյանի անվան համար 11 ավագ դպրոցի Վերջին զանգի հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ԱՀ երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը, ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը:

195 выпускников Степанакертской старшей школы № 11 попрощались со школой
Сегодня, 27 мая, со школой попрощались 195 выпускников старшей школы № 11 имени В. Джангиряна в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" директор старшей школы №11 Аида Григорян отметила, что в этом году идет выпуск 8 классов, из которых четыре гуманитарных, четыре естественнонаучных.
279396845_1046471655995879_1694025340273434041_n.jpg (389 KB)
«Идет подготовка к единым государственным экзаменам. Уверена, что мы отдаем Арцаху 195 молодых людей, вооруженных знаниями. Да, мы старались создать праздничное настроение, но все же заметно, что приподнятого настроения сегодня не так много. Выпускники должны осознать, что на их плечах лежит большая ответственность, они должны продолжить дело наших юношей-героев, осуществить их заветные мечты», — отметила А. Григорян с сожалением подчеркнув, что никто из выпускников не выбрал профессию учителя.
281379097_6120161861431287_2889375002217386091_n.jpg (433 KB)
Право дать последний звонок получили претендентка на золотую медаль Элина Геворгян, Артем Абрамян и чемпион по тхэквондо, призер Игорь Карапетян, размахивающий флагом Арцаха на международных площадках.
282440786_325907809713105_5379728041856143499_n.jpg (300 KB)
Министр образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян в поздравительной речи перед выпускниками подчеркнула, что «Последний звонок» – это начало новой жизни. «Сегодня торжественный день, особенно когда наши учащиеся уже несколько лет живут и учатся в достаточно напряженной обстановке. И эпидемия, и война лишили наших детей даже малейшей радости», - сказала министр образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян, пожелав выпускникам только счастливых моментов.
В торжественной церемонии «Последнего звонка» старшей школы №11 имени В. Джангиряна в столице приняли участие третий президент Республики Арцах Бако Саакян, руководитель Аппарата президента Республики Арцах Карен Шахраманян, министр образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян, мэр Степанакерта Давид Саргсян.