Բիշքեկի Եվրասիական համաժողովում ստորարգվել են համագործակցության 17 ծրագրեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ Մայիսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայիսի 27-ին Բիշքեկում կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտարարել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իյա Մալկինան:
«Համաժողովի  արդյունքներով ստորագրվել են համագործակցության 17 ծրագրեր տարբեր ուղղությունների շուրջ»,- հայտնել Է նա: Նրա խոսքով՝ հանգուցային համաձայնագրերից մեկն Է դարձել համագործակցության հուշագիրը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) պետությունների գյուղատնտեսական արտադրանքի եւ պարենի արագացված երկաթուղային եւ մուլտիմոդալ փոխադրումների «Եվրասիական ագրոԷքսպերս» համատեղ ծրագրի իրագործման բնագավառում: «Այդ նախագծի շնորհիվ առաջին տոննաներով գյուղատնտեսական արտադրանքը Ղրղզստանից կմատակարարվի Ռուսաստանի Դաշնությանը»,- նշել Է նա:
Առաջին Եվրասիական տնտեսական համաժողովը կայացել Է մայսի 26-ին Բիշքեկում: Դրան մասնակցել են աշխարհի 25 երկրներից պետական մարմինների եւ գործարար կառույցների շուրջ 2,5 հազար ներկայացուցիչներ, այդ թվում Հարավ - արեւելյան Ասիայից եւ Լատինական Ամերիկայից: Միջոցառման շրջանակներում գործել են վեց քննարկումային հարթակներ: ԵԱՏՄ-ի կազմի մեջ են մտնում Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը եւ Ղրղզստանը, հաղորդել Է ՏՍՍՍ-ը:

На Евразийском форуме в Бишкеке подписали 17 программ сотрудничества
Участники состоявшегося в столице Киргизии первого Евразийского экономического форума подписали 17 программ сотрудничества.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом заявила в пятницу на пресс-конференции в Бишкеке официальный представитель Евразийской экономической комиссии Ия Малкина.
"По итогам форума подписаны 17 программ сотрудничества по разным направлениям", - сообщила она.
По ее словам, одним из ключевых соглашений стал меморандум о сотрудничестве в реализации совместного проекта государств Евразийского экономического союза (ЕАЭС) "по ускоренным железнодорожным и мультимодальным перевозкам сельскохозяйственной продукции и продовольствия - "Евразийский агроэкспресс".
"Благодаря этому проекту первые тонны сельскохозяйственной продукции будут поставляться из Кыргызской Республики в Российскую Федерацию", - отметила она.
Первый Евразийский экономический форум состоялся в Бишкеке 26 мая. В нем приняли участие около 2,5 тыс. представителей госорганов и бизнес-структур из 25 стран мира, в том числе из Юго-Восточной Азии и Латинской Америки. В рамках мероприятия работали шесть дискуссионных площадок. В состав ЕАЭС входят Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия.