Ցեղասպանության անպատժելիության հետևանքները երևում են այսօր. Ավստրալիայի հայ համայնքն անցկացնելու է արդարության երթեր
Ավստրալիայի հայ համայնքն ապրիլի 4-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրն անցկացնելու է արդարության երթ Սիդնեյի, Մելբուռնի հրապարակներում: Երթերն անցկացվելու են տեղի ասորի և հույն համայնքների ներկայացուցիչների հետ համատեղ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 20 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Գայսերյանը տեղեկացրեց, որ նպատակն է Ավստրալիայի իշխանություններին հորդորել ճանաչել Թուրքիայի կողմից իրականացրած ցեղասպանությունը հայերի, ասորիների, հույների նկատմամբ:
«Մեր նպատակն է Ավստրալիայի իշխանություններին տեղ հասցնել այն, որ մեր համայնքների համար կարևոր ու խիստ անհրաժեշտություն է ճանաչելու 1915 թվականին Թուրքիայի կողմից հայերի, ասորիների, հույների նկատմամբ իրականցրած ցեղասպանությունը: Ինչպես աշխարհի երեք տասնյակից ավելի երկրներ, միջազգային կառույցներ, Ավստրալիայի տարբեր նահանգներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, Ավստրալիայի կառավարությունը նույնպես դա պետք է անի»,-ասաց Հայկ Գայսերյանը:
Նա նշեց, որ ապրիլքսանչորսյան այս տարվա երթերն անդրադառնալու են նաև Արցախի այսօրվա տագնապային հարցին: Դա ներկայացվելու է այն  համատեքստում, որ Ալիևի վարչակազմի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացրածը նույն ցեղասպանության շարունակությունն է:
«Հայերի դեմ այդ գործողություններն իրականացվել են, որովհետև Թուրքիայի հանցագործությունները մինչ օրս մնացել են անպատիժ: Այդ անպատժելիությունը մենք համարում ենք գլխավոր պատճառ, որ Ադրբեջանի, Թուրքիայի պես պետությունները փորձում են նման գործողություններ կատարել հայերի դեմ»,-ասաց Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրենը:
Հիշատակի միջոցառումները շարունակվելու են նաև ապրիլի 26-ին: Այդ օրը նախատեսված է ոգեկոչման երեկո, որին մասնակցելու ու ելույթներով հանդես են գալու Ավստրալիայի խորհդրարանի անդամներ: Երկրի երկու գլխավոր կուսակցություններից ներկայացուցիչներ են լինելու: Նրանք իրենց կոչն են ուղղելու կառավարությանը, որ ճանաչի 1915 թվականի ցեղասպանությունը: Միջոցառումն անցկացվելու է վիրտուալ ձևաչափով: Այդ օրը նախատեսված է նաև Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի ելույթը, որում անդրադարձ է կատարվելու ցեղասպանության անպատժելիությանը, որն ազդել է Արցախի ժողովրդի վրա:
Ի՞նչ հավանականություն կա, որ Ավստրալիայի կառավարությունը կճանաչի հայերի, հույների, ասորիների ցեղասպանությունը: Հայկ Գայսերյանը նշեց, որ տեղաշարժ կա ու այդ ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելու են: Այս փուլում այն իրավիճակն է, որ Ավստրալիայի խորհդարանը բանաձև է ընդունել, որով կոչ է անում կառավարությանը ճանաչել հայերի, հույների, ասորիների ցեղասպանությունը:  Ավստրալիայի խորհրդարանն իր խոսքն ասել է Ցեղասպանության հարցի մասին:
«Խորհրդարանը ներկայացնում է ամբողջ հասարակությունը, հետևաբար կարող ենք ասել, որ ժողովուրդը պատրաստ է ճանաչման, մնում է գործադիր իշխանությունը դա անի: Այն կամ պետք է իր ժողովրդի հորդորին հետևի և ճանաչի Ցեղասպանությունը կամ դառնա Թուրքիայի բռնապետ իշխանության խնդրո առարկա, որը դրսից ճնշում է բանեցնում Ավստրալիայի կառավարության վրա»,-ասաց Հայկ Գայսերյանը: Նա հիշատակեց Ավստրալիայի վարչապետի նախորդ տարվա ապրիլի 24-ի ելույթը, որում խոսել էր 1915 թվականի իրադարձությունների, հայերի տեղահանումների մասին՝ առանց օգտագործելու ցեղասպանություն բառը:  Ըստ նրա՝ ժամանակն է հաջորդ քայլն անելու:
Հայկ Գայսերյանը տեղեկացրեց, որ Ավստրալիան նոր ընտրությունների նախաշեմին է: Մայիսի 21-ին Ավստրալիայի դաշնային խոհրդարանի ընտրություններն են, գործող վարչապետը նպատակ ունի վերընտրվելու: Հայկ Գայսերյանի խոսքով՝ ընտրություններն առիթ են Ցեղասպանության հարցին անդրադառնալու, թեպետ, կարող են լինել պատճառաբանություններ իշխանության ու ընդդմության միջև:
«Անշուշտ մեր կոչը պետք է լինի այն, որ ոգեկոչման խոսքերում կիրառվի ցեղասպանութուն եզրույթը: Եթե ապրիլի 24-ի ելույթներում Ցղասպանությանը չանդրադառան այնպես, ինչպես մենք ակնկալում ենք, ապա ապրիլի 24-ից մինչև մայիսի 21-ի ընտրությունները մենք հստակեցնելու ենք երկու կուսակցությունների դիրքորոշումն այդ հարցում: Հայերը քվեարկելու են նրանց օգտին, որոնք պատրաստ են ճանաչելու հայերի, հույների, ասորիների ցեղասպանությունը»,- հավելեց Հայկ Գայսերյանը:

Последствия безнаказанности геноцида видны и сегодня: aрмянская община Австралии проведет марши справедливости
24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, армянская община Австралии проведет марш справедливости в Сиднее и Мельбурне.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС.  Шествия пройдут совместно с представителями местных ассирийско-греческих общин. Директор Армянского национального комитета Австралии Айк Гайсерян сказал, что цель – призвать власти Австралии признать геноцид, совершенный Турцией против армян, ассирийцев и греков.
«Наша цель — донести до властей Австралии, что наши общины признают геноцид, совершенный Турцией в 1915 году против армян, ассирийцев и греков. Поскольку более тридцати стран, международных организаций, различных штатов Австралии признали Геноцид армян, правительство Австралии должно сделать то же самое», - сказал Айк Гайсерян.
Он отметил, что марши 24 апреля этого года также будут посвящены актуальному вопросу Арцаха. Он будет представлен в контексте того, что то, что администрация Алиева сделала с народом Арцаха, является продолжением того же геноцида.
«Эти действия против армян были совершены потому, что преступления Турции до сих пор остаются безнаказанными. Мы считаем эту безнаказанность основной причиной, по которой такие страны, как Азербайджан и Турция, пытаются предпринять такие действия против армян», - сказал исполнительный директор Армянского национального комитета.
Памятные мероприятия продолжатся 26 апреля. На этот день запланирован День памяти, в котором примут участие и выступят члены австралийского парламента. Будут представители двух основных партий страны. Они будут призывать правительство признать геноцид 1915 года. Мероприятие пройдет в виртуальном масштабе. В этот день также запланировано выступление Защитника прав человека Арцаха Гегама Степаняна, в котором будет сделана ссылка на безнаказанность геноцида, затронувшего народ Арцаха.
Какова вероятность того, что правительство Австралии признает геноцид армян, греков и ассирийцев? Айк Гайсерян отметил, что прогресс есть и работа в этом направлении продолжится. На данном этапе ситуация такова, что парламент Австралии принял резолюцию, призывающую правительство признать геноцид армян, греков и ассирийцев. Австралийский парламент высказался по вопросу о геноциде.
«Парламент представляет все общество, поэтому можно сказать, что народ готов к признанию, остается сделать это исполнительной власти. Она должна либо признать Геноцид по настоянию своего народа, либо стать субъектом диктаторского турецкого правительства, оказывающего внешнее давление на правительство Австралии», — сказал Айк Гайсерян. Он сослался на выступление премьер-министра Австралии 24 апреля прошлого года, в котором он говорил о событиях 1915 года, о депортации армян, не употребляя слова геноцид. По его словам, пора делать следующий шаг.
Айк Гайсерян сообщил, что Австралия накануне новых выборов. 21 мая пройдут выборы в Федеральный парламент Австралии, и действующий премьер-министр намерен быть переизбранным. По словам Айка Гайсеряна, выборы – это возможность решить вопрос Геноцида, хотя между властью и оппозицией могут быть разногласия.
«Конечно, нашим призывом должно быть использование термина «геноцид» в наших словах памяти. Если выступления 24 апреля не коснутся Геноцида так, как мы ожидаем, то с 24 апреля по выборы 21 мая мы уточним позицию обеих сторон по этому вопросу. Армяне проголосуют за тех, кто готов признать геноцид армян, греков и ассирийцев», - добавил Айк Гайсерян.