Ստեփանակերտում տրվել է «Արծվիկ» ռազմամարզական խաղերի մեկնարկը
Այսօր՝ ապրիլի 19-ին, տրվել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության աշխատակազմի Նախազորակոչային պատրաստության բաժնի պլանով նախատեսված «Արծվիկ» ռազմամարզական խաղերի մեկնարկը:
Ստեփանակերտում տրվել  է «Արծվիկ» ռազմամարզական խաղերի մեկնարկը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության աշխատակազմի Նախազորակոչային պատրաստության բաժնի վարիչ Դավիթ Օհանջանյանը նշել է, որ հինգ մարզաձևերից մրցումներ են նախատեսված:
Բնութագրությունը հասանալի չէ «Առաջին օրը ականատես կլինենք շարային և ֆիզիկական պատրաստության, ինքնաձիգի քանդման-հավաքման մրցումներին: Մրցաշարին մասնակցում են ԱՀ շրջաններում և Ստեփանակերտում արդեն իսկ հաղթած թիմերը: Նպատակն է առաջին հերթին սեր սերմանել աշակերտների մեջ հայրենիքի հանդեպ՝ պատանիներին պատրաստելով պաշտպանության: Արցախի Հանրապետությունը մի ժամանակ է ապրում, որտեղ մեծ և փոքր, տղա և աղջիկ պետք է պատրաստ լինեն երկրի պաշտպանությանը, և պատմությունը ցույց է տվել, որ զենքով միայն կարելի է տեսնել հայրենիքի փրկությունը»,-ասել է Դ. Օհանջանյանը՝ հավելելով, որ մասնակիցների շրջանում մեծ է մրցակցությունը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանի խոսքով՝ մեր ժամանակներում, պայմանավորված աշխարհաքաղաքական, ժողովրդագրական, մշակութային և սոցիալական գործոններով, մարդը կարողանում է որոշակիորեն ավելի առաջանցիկ զարգացում ապահովել, և ավելի հրատապ է դառնում պետական մտածելակերպ ունեցող մարդ֊անհատի ձևավորումը:
«Մեր պետության այս ծանր պայմաններում ապագան վտանգված մեր ժողովդրի վերջին խաղաթուղթը այնպիսի սերունդ դաստիարակելն է, ով ի վիճակի է կերտելու մեր վաղվա օրը ու ապահովելու մեզ համար լուսավոր ապագա, քանզի ազատությունը, անկախությունը, առավել ևս՝ պետականությունը չի նվիրվում, այլ նվաճվում է»,-ասել է Ա. Հակոբյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէՇուշիի Խ. Աբովյանի անվան միջնակարգ հոսքային դպրոցի զինղեկ Վարուժան Ծատրյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ աշակերտները մարտական են տրամադրվել՝ մրցանակային տեղ գրավելու նպատակով:

В Степанакерте стартовали военно-спортивные игры «Арцвик»
Сегодня, 19 апреля, стартовали запланированные Отделом допризывной подготовки Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах военно-спортивные игры «Арцвик».
СТЕПАНАКЕРТ, 19 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" начальник отдела допризывной подготовки Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах  Давид Оганджанян отметил, что соревнования запланированы по пяти видам спорта.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«В первый день мы станем свидетелями соревнований по физической подготовке, разборке-сборке винтовки. В турнире принимают участие команды, которые уже побеждали в районах Республики Арцах и в Степанакерте. Цель – в первую очередь привить учащимся любовь к Родине, подготовить юношей к защите Родины. Республика Арцах живет во времена, когда взрослые и дети, мальчики и девочки должны быть готовы защищать страну. История показала, что только с оружием можно увидеть спасение Родины», - сказал Д. Оганджанян, добавив, что среди участников большая конкуренция.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян, в наше время благодаря геополитическим, демографическим, культурным и социальным факторам человек способен обеспечить более прогрессивное развитие, и формирование государственно мыслящей личности становится все более актуальным.
«В этих непростых условиях нашего государства последней картой нашего народа, будущее которого находится под угрозой, является воспитание поколения, способного построить наше будущее и обеспечить нам светлое будущее, ибо свобода, независимость, тем более государственность завоевываются, а не даются», — сказала А. Акопян.
Варужан Цатрян, военрук средне-поточной школы имени Х. Абовяна Шуши , сказал нам, что ученики хорошо подготовлены и готовы выиграть приз.