Եվրասիական զարգացման բանկը Հայաստանին կտրամադրի 1 մլն 719 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ
Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԶԲ) կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից Հայաստանին կտրամադրվի 1 միլիոն 719 հազար դոլարի չափով դրամաշնորհ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հավանություն տվեց համապատասխան համաձայնագրի ստորագրմանը:
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշեց, որ ծրագրի նպատակը հասարակական նշանակության շենքերում էներգախնայողության մակարդակի բարձրացումն է:
«Ծրագիրը միտված է 5-6 ուղղություններով աշխատանքներ իրականացնելուն։ Ծրագրով նախատեսվում է մոտ 20 շենքում էներգախնայողության մակարդակի աճի մոտ 50 տոկոսով ծրագրեր իրականացնել, որը կբերի էներգիայի 50 տոկոսի խնայողության»,- նշեց նախարարը:
Նա նշեց, որ  ծրագիրն արդեն մեկ փուլով իրականացվել է, և բավական լավ արդյունքներ են գրանցվել։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ ծրագրի իրականացման ժամկետը երկու տարի է, սակայն եթե չկարողանան այդ ժամանակահատվածում ավարտել, ապա ժամկետն ավելացնելու հնարավորություն կա:

Евразийский банк развития предоставит Армении грант в размере 1 миллиона 719 тысяч долларов США
Грант в размере 1 миллиона 719 тысяч долларов будет предоставлен Армении из Фонда стабилизации и развития Евразийского банка развития (ЕАБР).
СТЕПАНАКЕРТ, 27 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Правительство одобрило подписание соответствующего соглашения.
Министр территориального управления и инфраструктуры РА Гнел Саносян отметил, что целью программы является повышение уровня энергосбережения в общественных зданиях.
"Программа нацелена на проведение работ по 5-6 направлениям. В программе предусмотрена реализация программ с примерно 50-процентным повышением уровня энергосбережения примерно в 20 зданиях, что приведет к 50-процентной экономии электроэнергии", - сказал министр. Он отметил, что один этап программы уже реализован, есть неплохие результаты.
Министр сообщил, что срок действия программы составляет два года, но если за это время ее не завершат, есть возможность продлить срок.