Հադրութի ՄՊՍԿ-ն Ստեփանակերտում մասնաճյուղ է բացել
Հադրութի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը գործում է Երևանում: Արդեն 2 ամիս է, ինչ հաստատությունը բացել է իր մասնաճյուղը Ստեփանակերտում և գործում է «Պոլ Էլյուարի տուն» Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնում:
Հադրութի ՄՊՍԿ-ն  Ստեփանակերտում մասնաճյուղ է բացել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում կենտրոնի տնօրեն Իրինա Թամրազյանը նշեց, որ պատերազմից հետո կրթօջախի բոլոր խմբակավարները կապ հաստատեցին իր հետ՝ պնդելով` նորից պետք է սկսեն ստեղծագործել՝ հոգեկան ծանր վիճակից դուրս գալու համար:
«Այսպես առաջացավ այն մտահղացումը, որ մենք պետք է վերաբացենք մեր կենտրոնը Երևանում, քանի որ բոլոր խմբակավարները գտնվում էին այստեղ և Հայաստանի տարբեր մարզերում: Որպես տնօրեն` սկսեցի աշխատել, որպեսզի մենք ունենանք մի փոքրիկ անկյուն, որտեղ կարող ենք հավաքվել դեռ միայն խմբակավարներով և ստեղծել ու ստեղծագործել` մեր ազգայինը պահպանելու համար: Այսպես կատարեցինք մեր առաջին քայլերը: Մարզպետարանների հետ համագործակցության արդյունքում կարողացանք ՀՀ մարզերում նույնպես վերաբացել մեր խմբակները: Մեկ տարում ունեցանք Վանաձորում՝ պարի, Էջմիածնում՝ կարպետի, Մասիսում՝ գորգի և փայտի մշակման խմբակներ: Միաժամանակ տեսնելով, որ մեր խմբակավարներից ոմանք արդեն տեղափոխվել են Ստեփանակերտ և ցանկանում են աշխատել` դիմեցինք համապատասխան մարմիններին և կարողացանք մի փոքրիկ սենյակ ունենալ «Պոլ Էլյուարի տուն» Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնում: Այսօր այստեղ գործում է 5 խմբակ, և մենք շնորհակալ ենք բոլորին՝ մեզ ընդառաջելու համար»,- ներկայացրեց Ի. Թամրազյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ մտադիր են խմբակների քանակը ավելացնել, քանի որ երեխաների թիվն աճում է:
«Կոմպոզիտոր Արա Գևորգյանն, իմանալով Ստեփանակերտում կենտրոնի մասնաճյուղի բացման մասին, նկարչության խմբակի համար անհրաժեշտ պարագաներ նվիրեց մեզ, և մենք կարողացանք առաջին խումբը բացել: Իսկ հետագայում նա մեզ էլի օգնեց ու աջակցեց, ինչպես նաև ծանոթացրեց այլ հովանավորների հետ, և այսպես աստիճանաբար սկսեցինք կարպետագործության, գոբելենի, ուլունքագործության խմբակներ բացել»,- ասաց տնօրենը և հավելեց, որ այս մեկ տարվա ընթացքում մասնակցել են տարբեր ցուցահանդեսների և մրցույթների` Մոսկվայում, Բելգիայում, Երևանում, Արցախում, և հաղթանակների արժանացել:

Гадрутский центр детского и юношеского творчества открыл филиал в Степанакерте
В Ереване действует Гадрутский центр детского и юношеского творчества. Уже 2 месяца как учреждение открыло филиал в Степанакерте и действует в центре франкофонии «Дом Поля Элюара».
СТЕПАНАКЕРТ, 18 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" директор центра Ирина Тамразян отметила, что после войны с ней связались все руководители кружков, настаивая на том, чтобы они снова начали творить, чтобы выйти из тяжелого душевного состояния.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Так возникла идея, что мы должны вновь открыть наш центр в Ереване, так как все руководители кружков находились здесь и в разных регионах Армении. Как директор, я начала работать над тем, чтобы у нас был небольшой уголок, где мы смогли бы собираться пока что с руководителями кружков и творить, чтобы сохранить нашу национальную идентичность. Так мы сделали свои первые шаги. В результате сотрудничества с региональными администрациями мы смогли вновь открыть наши кружки и в регионах РА. За год у нас были танцевальные кружки в Ванадзоре, кружки  ковроткачества и деревообработки в Масисе, ковроткачества в Эчмиадзине.
В то же время, видя, что некоторые руководители наших кружков уже переехали в Степанакерт и хотят работать, мы обратились в соответствующие органы, нам удалось получить небольшую комнату в центре франкофонии «Дом Поля Элюара». Сегодня здесь действует 5 кружков, благодарим всех за поддержку», - представила И. Тамразян.
По словам нашей собеседницы, они намерены увеличивать количество кружков, так как количество детей растет.
«Композитор Ара Геворгян, узнав об открытии филиала центра в Степанакерте, подарил нам необходимые аксессуары для кружка живописи и мы смогли открыть первую группу. Позже он снова помогал и поддерживал нас, а также познакомил с другими спонсорами. Таким образом, мы постепенно начали открывать кружки ковроткачества, гобеленов и вышивки бисером», - сказала директор, добавив, что в течение этого года они участвовали в различных выставках и конкурсах в Москве, Бельгии, Ереване, Арцахе и удостоились наград.