Հերհերում շարունակվում են պատերազմից վնասված տների վերանորոգման աշխատանքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մարտունու շրջվարչակազմի աշխատակազմի քաղաքաշինության և տեղական ինքնակառավարման բաժնի պետ Ալեքսանդր Սաղյանը։
«Հերհեր համայնքում պատերազմի ընթացքում վնասվել է 55 տուն, որից 13-ի վերականգնման աշխատանքներն արդեն ավարտվել են։ Լրիվությամբ ավերվել է մեկ բնակելի տուն, որի փոխարեն՝ «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամը նոր տուն է կառուցել։
Հիմնադրամի կողմից վերանորոգվել են նաև զոհված ազատամարտիկի և պատերազմի ժամանակ ծանր վիրավորում ստացած և հաշմանդամ դարձած համագյուղացու բնակելի տները։
Համայնքում իրականացվել են նաև պատերազմական գործողությունների ժամանակ վնասված առանձնատների պատուհանների նորացման աշխատանքներ, որոնք կատարվել են տարբեր կազմակերպությունների միջոցով»,- ներկայացրել է Ա.Սաղյանը։
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ ԱՀ Քաղաքաշինության նախարարության կողմից հումանիտար աջակցության շրջանակներում շրջվարչակազմին տրամադրված շինանյութերից 7 բնակիչների տրամադրվել են շինանյութեր՝ իրենց ուժերով տան վերականգնման աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով, նախարարության կողմից տրամադրվել են նաև տանիքածածկի կառուցման համար անհրաժեշտ շինանյութեր՝ բնակելի տների տանիքների վերակառուցման համար։

The houses damaged by the war in the community of Herher of Artsakh’s Martuni region are being renovated.
Reconstruction of houses damaged due to the war continues in Herher
STEPANAKERT, OCTOBER 14, ARTSAKHPRESS: Alexander Saghyan, Head of the Urban Development and Local Self-Government Department of the Martuni regional administration told "Artsakhpress".
"55 houses were damaged during the war in the Herher community. 13 of which have already been restored. One residential house was completely destroyed, and with the support of the Tufenkian Charitable Foundation a new residential house has been built instead.
" The windows of the private houses damaged during the war have been also repaired; the renovation works were carried out through various organizations," A. Saghyan said.
Alexander Saghyan noted that within the framework of humanitarian aid provided to the regional administration by the Ministry of Urban Planning of the Republic of Artsakh, 7 residents were provided with construction materials to organize the restoration of their houses.