Ստեփանակերտում կազմակերպվեց հուշ-ցերեկույթ՝ նվիրված 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, Ստեփանակերտի Ա. Սախարովի անվան թիվ 8 ավագ դպրոցում տեղի ունեցավ հուշ-ցերեկույթ՝ նվիրված արցախյան երրորդ պատերազմում քաջաբար զոհված հայորդիների հիշատակին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ներկաները նախ ծաղիկներ խոնարհեցին դպրոցի՝ 44-օրյա պատերազմում զոհված 16 շրջանավարտների հիշատակին կանգնեցված հուշատախտակին: Հուշ-ցերեկույթի ընթացում աշակերտները հանդես եկան գրական-գեղարվեստական կատարումներով:
Դպրոցի տնօրեն Լյովա Գևորգյանի խոսքով՝ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից հայրենասիրությամբ տոգորված իրենց սաները նետվեցին մարտադաշտ՝ թիկունքում ունենալով համայն հայության անվերապահ ու անմնացորդ աջակցությունը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Նրանց պայքարը հայտ էր՝ սեփական ձեռքերով կերտելու սեփական ճակատագիրը: Արցախյան 44-օրյա պատերազմում իրենց կյանքը հանուն հայրենիքի զոհաբերեցին դպրոցի 16 շրջանավարտները՝ իրենց ապրած տարիները կամրջելով հայոց պատմությանը։ Նրանք ընկան, բայց չընկրկեցին, նրանք կերտեցին մի ողջ պատմություն, նրանք ազգի պատիվը բարձր դասեցին սեփակսն կյանքից», - նշեց Լ. Գևորգյանը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կրթության և սպորտի բաժնի պետ Թերեզա Ղարախանյանի համոզմամբ՝ հայ ժողովուրդը այլևս երբեք թույլ չի տա իր հետ վարվել այնպես, ինչպես այն չարաբաստիկ 44 օրերին։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Որովհետև մենք ուժեղ ենք, կարող ենք և կհզորացնենք մեր տղաների թողած այն հողը, որը սրբություն է մեզ համար»,- նշել է նա։
Միջոցառմանը ներկա էին Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, զոհված շրջանավարտների հարազատներ, հյուրեր։

В Степанакерте прошло мероприятие, посвященное памяти жертв 44-дневной войны
Сегодня, 27 сентября, в средней школе № 8 имени А. Сахарова в Степанакерте прошло мероприятие, посвященное памяти героев, храбро погибших в третьей Арцахской войне.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", сначала присутствующие возложили цветы к мемориальной доске, установленной в память о 16 выпускниках школы, погибших в 44-дневной войне. Во время памятного мероприятия учащиеся выступили с  литературно-художественными представлениями.
По словам директора школы Левы Геворгян, с 27 сентября 2020 г. их пропитанные патриотизмом ученики бросились на поле боя при безоговорочной и непоколебимой поддержке всех стоящих за ними армян.
Բնութագրությունը հասանալի չէ"Их борьба была попыткой создать свою судьбу собственными руками. Во время 44-дневной войны в Арцахе 16 выпускников школы пожертвовали своей жизнью ради Родины, связав прожитые годы с историей Армении. Они пали, но не отступили, они создали целую историю, они поставили честь нации выше собственной жизни», - отметил Л. Геворгян.
По словам начальника отдела образования и спорта аппарата мэрии Степанакерта Терезы Караханян, армянский народ никогда не позволит, чтобы к себе относились так, как в те злополучные 44 дня.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Поскольку мы сильны, мы можем укрепить землю, оставленную нашими сыновьями, которая для нас священна», - отметила она.
В мероприятии приняли участие мэр Степанакерта Давид Саргсян, родственники погибших выпускников, гости.