Արարատ Միրզոյանը Սերբիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է ռազմագերիների վերադարձի հարցը
Սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում ընթացող ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ԱԳ նախարար Նիկոլա Սելակովիչի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հայաստանի և Սերբիայի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցությունը։ Փոխգործակցության հետագա խորացման տեսանկյունից կարևորվել է Հայաստանում Սերբիայի դիվանագիտական ներկայացուցչության բացումը։
Տնտեսական համագործակցության ակտիվացման համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են հայ-սերբական միջկառավարական հանձանժողովի ստեղծման կարևորությունը։ Քննարկվել է նաև ԵԱՏՄ-Սերբիա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման հրատապությունը։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում ընդգծվել է խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո։

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan met on September 22 with Minister of Foreign Affairs of Serbia Nikola Selaković in New York on the sidelines of the 76th session of the UN General Assembly, the Armenian MFA reports.
Armenian, Serbian FMs discuss current situation caused by Azerbaijani aggression against Artsakh
STEPANAKERT, SEPTEMBER 23, ARTSAKHPRESS: The two FMs discussed the cooperation on bilateral and multilateral platforms. The opening of the Serbian diplomatic representation in Armenia was emphasized in terms of further deepening the cooperation.
Regarding the promotion of economic cooperation, the officials stressed the importance of establishing an Armenian-Serbian intergovernmental commission. Issues on EAEU-Serbia cooperation were also discussed.
Touching upon the situation resulting from the Azerbaijani aggression against Artsakh, Foreign Minister Ararat Mirzoyan stressed the urgency of the unconditional repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians held in Azerbaijan.
In the context of the Nagorno Karabakh conflict, the need for resumption of the peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was emphasized.