Արարատ Միրզոյանը Սերբիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է ռազմագերիների վերադարձի հարցը
Սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում ընթացող ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ԱԳ նախարար Նիկոլա Սելակովիչի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հայաստանի և Սերբիայի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցությունը։ Փոխգործակցության հետագա խորացման տեսանկյունից կարևորվել է Հայաստանում Սերբիայի դիվանագիտական ներկայացուցչության բացումը։
Տնտեսական համագործակցության ակտիվացման համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են հայ-սերբական միջկառավարական հանձանժողովի ստեղծման կարևորությունը։ Քննարկվել է նաև ԵԱՏՄ-Սերբիա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման հրատապությունը։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում ընդգծվել է խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո։

Главы МИД Армении и Сербии обсудили ситуацию, сложившуюся в результате азербайджанской агрессии
22 сентября, в рамках 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян в Нью-Йорке встретился с министром иностранных дел Сербии Никола Селаковичем.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 сентября, АРЦАХПРЕСС- «Министры иностранных дел обсудили сотрудничество на двусторонней и многосторонней площадках. Открытие дипмиссии Сербии в Армении, с точки зрения дальнейшего углубления сотрудничества, министры посчитали очень важным фактором. В контексте активизации экономического сотрудничества они подчеркнули необходимость создания армяно-сербской межправительственной комиссии. Обсуждались также вопросы сотрудничества между ЕАЭС и Сербией», - передает Министерство иностранных дел Армении.
Касаясь ситуации, создавшейся в результате азербайджанской агрессии против Арцаха, Арарат Мирзоян подчеркнул актуальность безоговорочного возвращения армянских военнопленных и заложников, содержащихся в Азербайджане.
В контексте вопроса разрешения нагорно-карабахского конфликта была подчеркнута необходимость возобновления мирного процесса под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.