Գլեդիս Բերեջիկլյանը Ավստրալիայի կառավարությանը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը, անդրադառնալով իր անձնական պատմությունը՝ որպես Հայոց ցեղասպանության վերապրածի թոռնուհի,  կրկին կոչ է արել Ավստրալիայի դաշնային կառավարությանը միանալ աշխարհում գնալով աճող այն պետությունների թվին, որոնք ճանաչել են Օսմանյան կայսրության բնիկ քրիստոնյա ժողովուրդների՝ հայերի, ասորիների և հույների կոտորածները որպես ցեղասպանություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Ավստրալիայի Հայ Դատի հանձնախումբը:
Աղբյուրը նշում է, որ վարչապետ Բերեջիկլյանը հարցին անդրադարձել է ասորիների ցեղասպանության օրվա և ասորի նահատակների վիրտուալ հիշատակմանը նվիրված իր ելույթում, որը հեռարձակվել է Ասորիների ազգային խորհրդի կողմից:
«Իմացեք, որ մեզնից շատերը չեն հանգստանա, մինչև որ Օսմանյան ժամանակաշրջանում ասորիների, հայերի և հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը չճանաչվի: Եվ ես կրկին կոչ եմ անում իմ դաշնային գործընկերներին և դաշնային խորհրդարանին ճանաչել  այն, ինչ ճանաչել են Ավստրալիայի նահանգային խորհրդարանները և մի շարք երկրներ աշխարհի տարբեր հատվածներում», - ասել է վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը:

Глэдис Бережиклян призвала правительство Австралии признать Геноцид армян
Премьер-министр австралийского штата Новый Южный Уэльс Глэдис Береджиклян, как внучка пережившего Геноцид армян, рассказывая свою личную историю, повторила свой призыв к федеральному правительству Австралии присоединиться к растущему в мире числу государств, признающих массовые убийства храистианских народов в Османской империи в качестве геноцида.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Армянский национальный комитет Австралии.
Согласно источнику, премьер-министр Береджиклян затронула этот вопрос в своем выступлении, посвященном виртуальному поминовению ассирийских мучеников в день Ассирийского геноцида, которое транслировал Ассирийский национальный совет.
«Знайте, что многие из нас не успокоятся, пока не будет признан геноцид ассирийцев, армян и греков в период Османской империи. И я снова призываю своих федеральных коллег, федеральный парламент, признать то, что признали парламенты штатов Австралии и ряд стран по всему миру», - заявила премьер-министр Глэдис Береджиклян.