Մարտակերտի շրջանում կկառուցվի խոշոր ՀԷԿ
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 2-ին խորհրդակցություն է հրավիրել, որի ընթացքում քննարկվել են ԱՀ էներգետիկ անվտանգության հիմնախնդիրներին վերաբերող հարցեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից:
Արցախի Հանրապետությունը մինչև 2020 թվականի թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան էլեկտրաէներգիայի տեսանկյունից ինքնաբավ էր, նույնիսկ արտահանում էր էլեկտրաէներգիայի որոշակի ծավալ:
«Արցախի բռնազավթված տարածքներում է մնացել մեր էներգետիկ հզորությունների զգալի մասը, և ԱՀ-ն արտահանող երկրից վերածվել է ներկրողի: Ստեղծված պայմաններում Արցախի տնտեսության վերականգնումը, մեր կենսագործունեությունը մեծապես կախված են էներգետիկ հնարավորություններից: Ուստի, էներգետիկ ինքնաբավությունը վերականգնելու և տնտեսության զարգացումը խթանելու նպատակով որոշել ենք կառուցել նոր խոշոր ՀԷԿ»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:
17,6 ՄՎՏ հզորությամբ «Գետավան-1» ՀԷԿ-ը կառուցվելու է Մարտակերտի շրջանի Գետավան համայնքի տարածքում: Շուրջ 25 մլն դոլար արժեքով նախագծի մեկնարկը տրվելու է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով, սակայն դրան միանալու հնարավորություն կունենան նաև այլ ներդրողներ:

В Мартакертском районе будет построена крупная ГЭС. Президент Арутюнян провел совещание
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 2 августа созвал совещание, на котором были обсуждены вопросы, связанные с вопросами энергетической безопасности Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом нам стало известно из сообщения, распространенного аппаратом президента Республики Арцах.
До турецко-азербайджанской агрессии 2020 года Республика Арцах была самодостаточной в вопросе обеспечения электроэнергией, даже экспортировала определенное количество электроэнергии. «Большая часть наших энергоресурсов осталась на оккупированных территориях Арцаха. Арцах из страны-экспортера превратился в импортера электроэнергии. В создавшихся условиях восстановление экономики Арцаха, равно как и наша жизнедеятельность во многом зависят от энергетических возможностей. Поэтому для восстановления энергетической самодостаточности и стимулирования экономического развития было принято решение построить новую крупную гидроэлектростанцию», - заявил Араик Арутюнян.
ГЭС «Гетаван-1» мощностью в 17,6 МВт будет построена на территории общины Гетаван Мартакертского района. Проект стоимостью в 25 миллионов долларов будет реализован на средства Арцахского инвестиционного фонда, другие инвесторы также могут присоединиться к данной инициативе.