Ռուս խաղաղապահները Ստեփանակերտի ուսումնական դաշտում մշակել են ժամանակակից մարտական գործողությունների մարտավարությունը
Պլանային մարտական պատրաստության վարժանքների շրջանակում ռուս խաղաղապահ զորախմբի նյութատեխնիկական ստորաբաժանման զինծառայողները Ստեփանակերտի ուսումնական դաշտում մշակել են ժամանակակից մարտական գործողությունների մարտավարությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն, փոխանցում է tert.am-ը։
Վարժանքի ղեկավարը Վյաչեսլավ Տերենտիևի խոսքով՝ մասնակիցների առջև դրվել է երեք տակտիկական առաջադրանք ՝ ականների պայթյունավտանգ խոչընդոտների հաղթահարում, նմանակված հակառակորդի փոքր խմբերին կրակ հասցնել և մարտի ժամանակ խոցված զրահամեքենայի տարհանում: Զինծառայողները հաղթահարել են հանձնարարված առաջադրանքները՝ ցույց տալով անձնակազմերի բարձր համերաշխությունը:
Վարժանքի ընթացքում լեռնային տեղանքում գտնվող ԲՏՌ-80 զրահափոխադրիչների վարորդները կատարելագործել են պայթուցիկ խոչընդոտով ավտոշարասյուները ծայրահեղ արագությամբ վարելու հմտությունները:
Մարտավարական դաշտում, հնարավորինս մոտ իսկական պայքարի պայմաններին, զինծառայողները հետ են մղել հակառակորդի պայմանական դիվերսիոն խմբի հարձակումը, և ԲՌԷՄ-Կ-ի օգնությամբ վերանորոգման մասնագետները վնասված մեքենաներն արագ տարհանել են դաշտային հավաքատեղի՝ հետագայում դրանց մարտունակությունը վերականգնելու նպատակով:
Ընդհանուր առմամբ, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մոտ 100 զինծառայող ներգրավված էր մարտական պատրաստությանը:

Russian peacekeepers practice modern combat tactics at training ground in Artsakh
As part of planned combat training exercises, the military personnel of CSS unit of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh (Artsakh) practiced the tactics of conducting modern combat at the Stepanakert training ground, the Russian Defense Ministry reported on Tuesday.
STEPANAKERT, AUGUST 3, ARTSAKHPRESS:  In the course of the lesson, the drivers of the APC-80 armored personnel carriers in the mountainous terrain improved their skills in extreme driving at maximum speed in convoys through an explosive obstacle.
On the tactical field, in conditions as close as possible to combat, the servicemen repulsed the attack of a conditional sabotage group of the enemy, and using the BREM-K, the repair specialists quickly evacuated the damaged vehicles to the field assembly point to further restore their combat effectiveness.
In practical exercises, blank ammunition was actively used for the latest Kalashnikov AK-12 assault rifles and imitation tools - hand-held smoke grenades RGD-P.
Despite the round-the-clock duty of Russian peacekeepers at observation posts, the command of the Russian peacekeeping contingent has planned classes in the main types of combat training.
In total, about 100 servicemen of the Russian peacekeeping contingent were involved in combat training.