Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից:
Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի՛ պարոն Փաշինյան, ՀՀ վարչապետի պաշտոնը Դուք ստանձնում եք Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության համար բախտորոշ ժամանակաշրջանում: Հայկական պետականությունը կանգնած է մեծամեծ մարտահրավերների առջև, որոնք հաղթահարել կարող ենք միասնությամբ՝ համախմբելով բոլոր կարող ուժերը:
Պատերազմի հետևանքով խարխլված անվտանգային ու արտաքին քաղաքական դիրքերը ամրացնելու, ներքաղաքական ու տնտեսական կայունություն ապահովելու հարցում ՀՀ նոր կառավարությունը մեծ անելիքներ ունի: Համոզված եմ, որ ՀՀ իշխանությունները հաջողելու են միջազգային հարաբերություններում­ ՀՀ դերի ու վարկի բարձրացման հարցում և շարունակելու են հետևողական ու արդյունավետ աշխատել արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, պատերազմի հետևանքների վերացման և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ՝ էլ ավելի խորացնելով հարաբերությունները երկու հայկական հանրապետությունների միջև՝ հանուն մեր համազգային իղձերի իրականացման:
Հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշված և այլ մեծ մարտահրավերները արժանապատվորեն հաղթահարելու ճանապարհին»:

Arayik Harutyunyan congratulates Nikol Pashinyan on being appointed Prime Minister of Armenia
On 2 August, Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on being appointed Prime Minister of Armenia.
STEPANAKERT, AUGUST 2, ARTSAKHPRESS“Dear Mr. Pashinyan,
You are assuming the office of Prime Minister of Armenia in a period that is crucial for Armenia and Artsakh. Armenian statehood is facing major challenges that we can overcome through unity.
The new government of Armenia has a lot of work to do to strengthen the positions in terms of security and foreign policy and ensure political and economic stability.
I am certain that the government of Armenia will succeed in increasing the role and reputation of Armenia in international relations and will continue to work consistently and effectively to protect the rights of the Armenians of Artsakh, eliminate the consequences of the war and for international recognition of the Republic of Artsakh, further deepening the relations between the two Armenian republics.
I wish you success in overcoming the mentioned and other major challenges as Prime Minister of Armenia and with dignity,” reads the statement, in particular.