Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից:
Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի՛ պարոն Փաշինյան, ՀՀ վարչապետի պաշտոնը Դուք ստանձնում եք Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության համար բախտորոշ ժամանակաշրջանում: Հայկական պետականությունը կանգնած է մեծամեծ մարտահրավերների առջև, որոնք հաղթահարել կարող ենք միասնությամբ՝ համախմբելով բոլոր կարող ուժերը:
Պատերազմի հետևանքով խարխլված անվտանգային ու արտաքին քաղաքական դիրքերը ամրացնելու, ներքաղաքական ու տնտեսական կայունություն ապահովելու հարցում ՀՀ նոր կառավարությունը մեծ անելիքներ ունի: Համոզված եմ, որ ՀՀ իշխանությունները հաջողելու են միջազգային հարաբերություններում­ ՀՀ դերի ու վարկի բարձրացման հարցում և շարունակելու են հետևողական ու արդյունավետ աշխատել արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, պատերազմի հետևանքների վերացման և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ՝ էլ ավելի խորացնելով հարաբերությունները երկու հայկական հանրապետությունների միջև՝ հանուն մեր համազգային իղձերի իրականացման:
Հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշված և այլ մեծ մարտահրավերները արժանապատվորեն հաղթահարելու ճանապարհին»:

Араик Арутюнян направил послание премьер-министру РА Николу Пашиняну
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание Николу Пашиняну по случаю назначения его премьер-министром Республики Армения.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом нам стало известно из сообщения, распространенного аппаратом президента Республики Арцах.
В послании, в частности, говорится: "Уважаемый господин Пашинян! Вы вступаете в должность премьер-министра РА в судьбоносный для Республики Армения и Республики Арцах период. Армянская государственность стоит перед огромными вызовами, для преодоления которых необходимо единство и солидарность всех компетентных сил.
Перед новым правительством РА стоят большие задачи по укреплению пошатнувшихся в результате войны позиций в сфере безопасности и внешней политики, обеспечению внутриполитической и экономической стабильности. Уверен, что властям РА удастся повысить роль и имидж РА в международных отношениях, и они продолжат последовательную и эффективную работу по защите прав армян Арцаха, устранению последствий войны и международному признанию Республики Арцах, еще более углубляя отношения между двумя армянскими республиками во имя осуществления наших общенациональных чаяний.
Желаю Вам успехов на должности премьер-министра РА на пути достойного преодоления указанных и других больших вызовов".