Բաքվում 13 հայ ռազմագերի շինծու մեղադրանքներով դատապարտվել է 6-ական տարվա ազատազրկման
Բաքվում ավարտվել է ևս 13 հայ ռազմագերիների նկատմամբ հարուցված կեղծ մեղադրանքներով գործի դատավարությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը ռազմագերիներին դատապարտել է 6 տարվա ազատազրկման «դիվերսիոն գործողությունների համար»:
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի առաջ էին կանգնել՝ Եղիշե Հովհաննեսի Աստանյանը, Կարեն Արմենի Արամյանը, Տիգրան Մանիկի Ավագյանը, Գրիգոր Գևորգի Գևորգյանը, Հովսեփ Ռոբերտի Մանուկյանը, Գևորգ Սամվելի Մարտիրոսյանը, Ռոբերտ Հովիկի Գևորգյանը, Վաղարշակ Աշոտի Ավետիսյանը, Վոլոդյա Գագիկի Հակոբյանը, Անդրանիկ Սրապի Սուքիասյանը, Անդրանիկ Տիգրանի Մանուկյանը, Գրիգոր Սեյրանի Սաղաթերյանը և Էդուարդ Արմենի Կիրակոսյանը:
Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունները, մասնավորապես` գերիների վերադարձի վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ստորագրված հայտարարության 9-րդ կետում նշված է, որ պետք է իրականացվի ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձ, ինչպես նաև մահացածների մարմինների փոխանակում, սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը չի կատարել իր պարտավորությունը:

В Баку 13 армян военнопленных по сфабрикованным обвинениям приговорены к 6 годам лишения свободы
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июля, АРЦАХПРЕСС- АРМЕНПРЕСС. Как сообщают азербайджанские СМИ, Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил военнопленных к 6 годам лишения свободы за «диверсионные действия».
Приговорены Егише Ованнесович Астанян, Карен Арменович Арамян, Тигран Маникович Авагян, Григор Георгивич Геворгян, Овсеп Робертович Манукян, Геворг Самвелович Мартиросян, Роберт Овикович Геворгян, Вагаршак Ашотович Аветисян, Володя Гагикович Акопян, Андраник Срапович Сукиасян, Андраник Тигранович Манукян, Григор Сейранович Сагатян, Эдуард Арменович Киракосян.
Азербайджан продолжает не выполнять свои обязательства по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, в частности, по пункту возвращения всех пленных.
В 9-м пункте подписанного премьер-министром Республики Армения, президентом Азербайджанской Республики и президентом Российской Федерации заявления излагается, что должен быть произведен обмен военнопленными, заложниками и другими захваченными лицами, также и телами погибших, однако до сих пор Азербайджан не выполнил свои обязательства.