Ամբողջ աշխարհը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը. ԵԽ պատգամավոր
Հայաստան ժամանած Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Անվտանգության եւ պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ, ԵԽ-ում La Republique en Marche կուսակցության պատվիրակության ղեկավար Նատալի Լուազոն հուլիսի 20-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովից:
Նրան ուղեկցել է  ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
Նատալի Լուազոն ծաղիկներ է խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ` ի նշան Սուրբ նահատակների հիշատակի: Տիկին Լուազոն նշել է, որ շատ տպավորված է թանգարանից: Ըստ ԵԽ ներկայացուցչի՝ ամբողջ աշխարհը պետք է իմանա եւ հիշի հայերի ցեղասպանության մասին, որպեսզի այն այլեւս երբեք չկրկնվի: Նա կարեւորել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը:
Ֆրանսիացի պատգամավորը, գրառում կատարելով Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, նշել է. «Ամբողջ աշխարհը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես դա արել է Ֆրանսիան»:

Весь мир должен признать Геноцид армян: депутат СЕ
Натали Луазо, французский депутат Европарламента, председатель подкомитета по безопасности и обороне Комитета по иностранным делам, глава делегации партии «La Republique en Marche» при Совете Европы, которая находится в Ереване, 20 июля посетила Мемориал Цицернакаберд.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в Национальном собрании Республики Армения.
Ее сопровождал руководитель делегации НС Армении в ПАСЕ, председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Рубен Рубинян.
Натали Луазо возложила цветы к Вечному огню в память жертв Геноцида армян. Г-жа Луазо сказала, что она очень впечатлена экспозицией музея. По мнению представителя СЕ, весь мир должен знать и помнить о Геноциде армян, чтобы это больше никогда не повторилось. Она также признала важность вопроса международного признания Геноцида армян.
Французский депутат, сделав запись в Книге почетных гостей, отметила: «Весь мир должен признать Геноцид армян, как это сделала Франция».