Հայրենիքի կանչով Նյու Յորքից Ստեփանակերտ. զրույց Արուսյակ Մարգարյանի հետ
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը իրականացրել ու շարունակում է իր առաքելությունը՝ ինչպես մինչև պատերազմը, այնպես էլ դրա ընթացքում և հիմա։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների Ստեփանակերտի գրասենյակի ղեկավար Արուսյակ Մարգարյանը։
Նրա հավաստմամբ՝ պատերազմը ցույց տվեց, որ զարգացած տեխնոլոգիաները վճռորոշ նշանակություն կարող են ունենալ: Թումոն այս գաղափարն իր մեջ կրել է ստեղծման առաջին օրվանից և իրականացվող կրթական ծրագիրը դրա վկայությունն է: Ժամանակակից պատանին «դատապարտված» է կապված լինել տեխնոլոգիաներին, քանի որ դրանք արդեն ոչ միայն մեր կենցաղի անբաժանելի մասն են, այլ նաև կանխորոշում են մեր ապագան ու մեր կյանքի որակը: Տեխնոլոգիաները Թումոյի կրթական ծրագրի առանցքն են, ու սա վերաբերում է ոչ միայն հենց տեխնոլոգիական ոլորտներին, այլ նաև արվեստի այնպիսի ոլորտների, ինչպիսիք են նկարչությունը, ստեղծագրությունը և այլն: Թումոյի նպատակն է ներդնել տեխնոլոգիական ու ինժեներական մտածողություն, որը կտա բավարար ճկունություն` դիմակայելու մարտահրավերներին և շարժվելու ժամանակին համահունչ:
«Մեր ուսանողը ոչ միայն պետք է կարողանա օգտվել տեխնոլոգիաներից` իր համար լավագույն կրթական ուղին որսալու, այլ նաև հետագայում զարգացնելու այդ տեխնոլոգիաները, կիսվելու դրանցով մյուսների հետ և հարստացնելու երկիրն ու աշխարհը:
Այդ տեխնոլոգիաներն ու պատանիների ստեղծարար միտքը կարող են վահան հանդիսանալ մեզ համար, այնպես որ մենք շարունակելու ենք առաջնային դեր տալ դրանց», - կարևորեց Ա. Մարգարյանը:
Պատերազմի օրերին Թումո կենտրոն բացվեց Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում, պատերազմից անմիջապես հետո` Բեռլինում, իսկ արդեն դեկտեմբերին բացվեցին Թումոյի առաջին արբանյակային, շարժական կենտրոնները` Թումո տուփերը` Հայաստանի Բերդ և Գավառ քաղաքներում: Կենտրոնի ղեկավարն առանձնանշեց ակնհայտ փաստը, որ հատկապես պատերազմից հետո հանրության շրջանում ակտիվացան ժամանակակից կրթության ու գիտության կարևորության մասին քննարկումները:
Նա ուրախությամբ հավելեց՝ Թումոն ևս իր կրթական բազմաթիվ նախագծերով ջանում է ծառայել այս նպատակին` Հայաստանի ու Արցախի պատանիների համար ստեղծելով միջավայր, որտեղ նրանք կկարողանան սիրով լցվել կրթության ու հատկապես ինքնակրթության նկատմամբ: Ուսանողների թիվը պատերազմից հետո հայտնի պատճառներով, ցավոք, նվազել է, բայց Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնն անում է ամեն ինչ՝ նոր ուսանողներ և աշխատակիցներ ներգրավելու համար: «Մասնավորապես, փոքր համայնքներից Ստեփանակերտ ուսանողների երթևեկությունն ապահովելու համար աշխատում ենք Արցախի կառավարության հետ, ինչպես նաև փորձում ենք մեր ներկայությունը ապահովել այլ շրջաններում», - ասաց Ա. Մարգարյանը՝ կարևորելով, որ պատերազմից հետո մեթոդաբանության մեջ փոփոխություն չի եղել, քանի որ նրանց առաքելությունը այնպիսի ճկուն մտածողություն սերմանելն է, որ մարդը կարողանա դիմակայել ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերներին ու ավելին` ինքը բերի փոփոխություն աշխարհին:
Կառույցն առաջիկայում նախատեսում է բացել 3 Թումո տուփ` Ստեփանակերտից հեռու գտնվող համայնքների պատանիների համար ևս կրթական ծրագիրը հասանելի դարձնելու համար: Այս դեպքում ուսանողներն ինքնուսուցման փուլն անցնելու են իրենց համայնքներում, իսկ դասընթացների և աշխատարանների համար գալու են Ստեփանակերտ:
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների Ստեփանակերտի կենտրոնի ղեկավար Արուսյակ Մարգարյանը հայրենիքի կանչով Նյու Յորքից տեղափոխվել է Արցախ և արդեն մի քանի շաբաթ է, ինչ Ստեփանակերտում է:
«Պատերազմից հետո, բնականաբար, կար որոշ ընկճվածություն, բայց, միաժամանակ, ուժեղացավ Արցախում մնալու, արարելու և արցախցի պատանիների համար արժանի ապագա ապահովելու հաստատակամությունը: Մենք վստահ ենք, որ կրթությունն ու կրթական ազատությունն այս գործում առաջնային դեր ունեն, հետևաբար, վստահ քայլերով իրականացնելու ենք մեր առաքելությունը, այն է` արցախցի յուրաքանչյուր պատանու հասանելի դարձնել ամենանորարար կրթությունը»,- շեշտեց նա:

По зову родины из Нью-Йорка в Степанакерт: Интервью с Арусяком Маргаряном
Центр творческих технологий «Тумо» выполнил и продолжает свою миссию как до войны, так и во время нее и сейчас.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил руководитель Степанакертского офиса "Тумо креативные технологии" Арусяк Маргарян.
По ее словам, война показала, что передовые технологии могут иметь решающее значение. "Тумо" поддерживает эту идею с момента ее создания, и учебная программа является тому подтверждением. Современный подросток «обречен» быть привязанным к технологиям, потому что они не только неотъемлемая часть нашей жизни, но и предопределяют наше будущее и качество нашей жизни. Технологии лежат в основе учебной программы Тумо, и это относится не только к технологиям, но и к таким видам искусства, как рисование, творчество и многое другое. Цель Тумо - внедрить технологическое и инженерное мышление, которое обеспечит достаточную гибкость для решения возникающих задач, чтобы идти в ногу со временем.
«Наши студенты должны не только уметь пользоваться технологиями, чтобы найти для себя лучший образовательный путь, но и развивать эти технологии, чтобы делиться ими с другими, и тем самым обогатить страну и мир.
«Эти технологии и творческий потенциал молодых людей могут быть для нас щитом, поэтому мы продолжим уделять им приоритетную роль», - подчеркнул А. Маргарян.
Во время войны Центр Тумо был открыт в Тиране, столице Албании, сразу после войны в Берлине, а уже в декабре в городах Берд-Гавар Армении открылись первые спутниковые и мобильные центры Тумо. Руководитель центра подчеркнул тот очевидный факт, что, особенно после войны, в обществе активизировались дискуссии о важности современного образования и науки.
Он с радостью добавил, что Tumo пытается служить этой цели своими многочисленными образовательными проектами, создавая среду для молодежи Армении и Арцаха, где они смогут проникнуться любовью к образованию и особенно к самообразованию. К сожалению, количество студентов после войны уменьшилось по известным причинам, но Центр творческих технологий Тумо делает все возможное, чтобы привлечь новых студентов и сотрудников. В частности, мы работаем с правительством Арцаха, чтобы обеспечить перемещение студентов из небольших населенных пунктов в Степанакерт, так же, как мы пытаемся обеспечить свое присутствие в других регионах »- сказал А. Маргарян, подчеркивая, что после войны методология не изменилась, так как их миссия - привить такой гибкий образ мышления, чтобы можно было отвечать на вызовы современного мира и, более того, вносить изменения в мир.
В ближайшем будущем организация планирует открыть 3 бокса «Тумо», чтобы сделать эту образовательную программу доступной для молодых людей из общин, далеких от Степанакерта. В этом случае студенты пройдут этап самообразования в своих общинах и приедут в Степанакерт на курсы и семинары.
Руководитель Степанакертского центра креативных технологий "Тумо" Арусяк Маргарян по зову родины переехала из Нью-Йорка в Арцах и уже несколько недель в Степанакерте.
«После войны, конечно, была какая-то депрессия, но в то же время укрепилась решимость остаться в Арцахе, создать, обеспечить достойное будущее для молодежи Арцаха. Мы убеждены, что образование и свобода образования играют первостепенную роль в этом вопросе, поэтому мы выполним нашу миссию уверенными шагами, то есть сделаем самое инновационное образование доступным для каждого молодого человека в Арцахе», - подчеркнула она.