Հացիում վերսկսվել են նոր ջրագծի կառուցման աշխատանքները. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հացի համայնքի ղեկավար Սանթուր Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ բնակիչները սկսել են ապրել իրենց բնականոն կյանքով: «Պատերազմից հետո դպրոցը վերաբացվել է 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ից. այստեղ սովորում է 13 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք:
Ունենք բուժկետ, ակումբ, հանդիսությունների սրահ, որոնք գտնվում են բարվոք վիճակում:Համայնքապետարանի շենը ևս գտնվում է նորմալ վիճակում: Գյուղը գազաֆիկացված է , ապահովված էլեկտրաէներգիայով:Ունենք ջրի խնդիր. ջուր ստանում ենք երկու օրը մեկ անգամ, այն էլ՝ կես ժամով: Մինչ պատերազմը համայնքում նոր ջրագծի կառուցման աշխատանքներ էին տարվում, պատերազմից հետո այդ աշխատանքները վերսկսվել են և ընթացքի մեջ են»,- տեղեկացրել է համայնքապետը:
Պատերազմի պատճառով գյուղը, բարեբախտաբար, վնասներ չի կրել: Պատերազմական գործողություններից հետո գյուղում երկու ընտանիք է վերաբնակեցվել: Եվս մոտ տասը ընտանիքի կարող են ընդունել։ Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ Ս. Սարգսյանը նշել է, որ ամերիկահայ բարերար Արսեն Շիրվանյանը մարտ-ապրիլ ամիսներին գյուղի հիսուն ընտանիքի քսանհինգ հատ հավի ճտեր է հատկացրել:Բնակչության հիմնական զբաղվածությունը անասնապահությունն ու հողագործությունն է:
Ս. Սարգսյանը նշել է, որ գյուղի երիտասարդները միտում չունեն հեռանալու գյուղից, նրանք կշարունակեն ապրել ու արարել սեփական հողի վրա, շենացնել ու զարգացնել Հացին:

В Аци возобновилось строительство нового водопровода: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Аци Сантур Саркисян.
По его словам, жители начали жить нормальной жизнью. «После войны школа возобновила работу с 1 декабря 2020 года. Здесь учатся 13 ученика. У нас нет детского сада.
У нас есть медпункт, клуб, зал для торжеств, которые находятся в хорошем состоянии, здание муниципалитета тоже в нормальном состоянии. Поселок газифицирован, подведено электричество, есть проблема с водой - получаем воду раз в два дня на полчаса. До войны велись работы по строительству нового водопровода в общине, после войны эти работы возобновились и продолжаются», - сообщил глава общины.
К счастью, деревня не пострадала в результате войны. После войны в село были переселены две семьи. Можно принять еще около десяти семей. Говоря о занятости сельчан и их планах на будущее, С. Саркисян отметил, что в марте-апреле американский меценат с армянскими корнями Арсен Ширванян предоставил двадцать пять цыплят пятидесяти семьям села. Основными занятиями населения являются животноводство и земледелие.
С. Саргсян отметил, что молодежь села не намерена покидать село, они будут продолжать жить и творить на своей земле, развивать Аци.