Ստեփանակերտում տեղի կունենա Շառլ Ազնավուրի կիսանդրու բացման արարողությունը
ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով Ստեփանակերտի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տարծքում գտնվող հայ-ֆրանսիական բարեկամության պուրակում մայիսի 22-ին՝ ժամը 10:00-ին, տեղի կունենա ֆրանսահայ նշանավոր երգչի, շանսոնյեի, երգահանի, բանաստեղծի, գրողի, կինոդերասանի և հասարակական գործչի կիսանդրու բացման արարողությունը:
Ստեփանակերտում  տեղի  կունենա    Շառլ  Ազնավուրի   կիսանդրու  բացման  արարողությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջոցառումների կազմակերպման և կապերի բաժնի պետ Արուս Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ կիսանդրու բացման օրը կլրանա Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 97֊ամյակը:
«Քանի որ մինչ այժմ չկար Շառլ Ազնավուրի կիսանդրին, այդ իսկ պատճառով նախաձեռնել ենք, հենց նրա ծննդյան օրը յուրահատուկ իրողություն դարձնել: Քանդակի հեղինակը արցախցի արվեստագետ Յուրի Հովհաննիսյանն է:
Շառլ Ազնավուրը հայ ժողովրդի հպարտությունն է, ով տարիներ շարունակ օգնել ու աջակցել է իր ազգին»,- ավելացրել է Ա. Գասպարյանը: Շառլ Ազնավուրը (իրական անունը՝ Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան) ծնվել է 1924 թվականի մայիսի 22-ին, Փարիզում, մահացել՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Ֆրանսիայի հարավում գտնվող իր տանը:
Իր երաժշտական կարիերայի ընթացքում նա ձայնագրել է մոտ 1200 երգ տարբեր լեզուներով՝ ֆրանսերեն, անգլերեն, իտալերեն, իսպաներեն, գերմաներեն, հայերեն, ռուսերեն, նեապոլիտաներեն։ Նա հեղինակել և համահեղինակել է ավելի քան 1000 ստեղծագործություն ՝ և՛ իր, և՛ այլ երաժիշտների համար։ Նա ֆրանսալեզու ամենահայտնի երգիչներից մեկն է։

В Степанакерте состоится церемония открытия бюста Шарля Азнавура
За счет средств государственного бюджета Республики Арцах в парке армяно-французской дружбы, расположенном на территории культурного центра Шарля Азнавура в Степанакерте, 22 мая в 10:00 состоится церемония открытия бюста известного французского певца армянского происхождения, шансонье, композитора, поэта, писателя, киноактера и общественного деятеля.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила Арус Гаспарян, начальник отдела организации мероприятий и по связям с общественностью Министерства Образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах.
По ее словам, открытие бюста будет ознаменовать 97-летие Шарля Азнавура.
«Поскольку бюста Шарля Азнавура до сих пор не существовало, мы взяли на себя инициативу сделать его день рождения особым. Автор скульптуры - арцахский художник Юрий Оганесян. Шарль Азнавур - гордость армянского народа, который на протяжении многих лет помогал и поддерживал свой народ», - добавила А. Гаспарян.
Шарль Азнавур (настоящее имя Шахнур Вагинак Азнавурян) родился 22 мая 1924 года в Париже, умер 1 октября 2018 года в своем доме на юге Франции.
За свою музыкальную карьеру он записал около 1200 песен на разных языках: французском, английском, итальянском, испанском, немецком, армянском, русском, неаполитанском. Он является автором и соавтором более 1000 работ для себя и других музыкантов. Он один из самых известных французских певцов.