Հայաստանում հարցվածների 45,7%-ն է տեսնում խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտություն
Հայաստանում անցկացված հարցման մասնակիցների ընդհանուր առմամբ 45,7%-ն է տեսնում խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին դեկտեմբերի 4-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց «GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
«Քաղաքացիներին հարցրել ենք` ներկա պահին Հայաստանի Հանրապետությունում կա արդյո՞ք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անհրաժեշտություն: 28,8%-ը նշել է, որ միանշանակ այո, ավելի շուտ այո` 16,9%-ը, ավելի շուտ ոչ` 14,3%-ը, և միանշանակ ոչ` 27,2%-ը: 12,8%-ը դժվարացել է այս հարցին պատասխանել»,- ասաց Նավասարդյանը:
Մեկ այլ հարցի պատասխանների համաձայն` քաղաքացիների 36,8%-ը կարծում է, որ Հայաստանում պետք է պահպանվի խորհրդարանական կառավարման համակարգը, 32,6%-ը կողմ է, որպեսզի դարձյալ անցում կատարվի կիսանախագահական կառավարման համակարգի, իսկ 30,5%-ը դժվարացել է պատասխանել այդ հարցին:

Survey: 45.7% of respondents see need for snap parliamentary elections in Armenia
45.7% of the respondents of a survey conducted in Armenia see need for snap parliamentary elections, Aram Navasardyan, Director of MPG LLC, a full member of GALLUP International Association in Armenia, said during a press conference today.
STEPANAKERT, DECEMBER 4, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  “We asked the citizens whether there is a need for holding snap parliamentary elections in Armenia now. 28.8% said ‘definitely yes’, 16.9% - rather yes, 14.3% - rather no, and 27.2% definitely no. 12.8% said they have no answer”, Navasardyan said.
According to the answers of another question, 36.8% of the citizens said the parliamentary system should be maintained in Armenia, 32.6% said they support switching to the semi-presidential system and 30.5% said they have no answer.