Հայաստանը դառնում է նախընտրելի ուղղություն ճապոնացիների համար.ՀՀ դեսպանի հոդվածը The Japan Times-ում
Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ ճապոնական The Japan Times պարբերականում լույս է տեսել Ճապոնիայում ՀՀ դեսպան Հրանտ Պողոսյանի հոդվածը՝ նվիրված հայ-ճապոնական հարաբերություններին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոդվածում դեսպանը նշել է, որ Ճապոնիան առաջին երկրներից էր, որ ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը, իսկ 1992 թվականի սեպտեմբերի 7-ին երկու երկրների միջև հաստատվել են դիվանագիտական հարաբերություններ:
«Նախորդ 28 տարիների ընթացքում Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև բարեկամական հարաբերություններում շատ դրական զարգացումներ են տեղի ունեցել, որոնց շարքում երկու երկրների մայրաքաղաքներում դեսպանությունների հիմնումն է:
Մեր երկկողմ հարաբերությունները կարևորվել են տարբեր փոխայցելություններով: Վերջերս տեղի ունեցած երկու բարձրաստիճան այցերը՝ Ճապոնիայի արտգործնախարար Տարո Կոնոյի այցը Հայաստան 2018 թվականի սեպտեմբերին և նախորդ տարի նախագահ Արմեն Սարգսյանի այցը կայսեր գահակալման արարողությանը, մեծապես նպաստել են մեր երկու ժողովուրդների միջև երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը»,- նշել է դեսպան Հրանտ Պողոսյանը:
Նա իբրև հայ-ճապոնական համագործակցության մեծ ներուժ ունեցող ոլորտներ է առանձնացրել առևտուրը, բարձր տեխնոլոգիաները, հանքարդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաները: Դեսպանն ուրախությամբ փաստել է, որ պատմական ու մշակութային ժառանգության, գեղեցիկ բնության, էկոլոգիապես մաքուր և համեղ սննդի, ինչպես նաև ժողովրդի ջերմ հյուրընկալության շնորհիվ Հայաստանը դարձել է նախընտրելի ուղղություն ավելի ու ավելի մեծ թվով ճապոնացիների համար
The Japan Times-ը Ճապոնիայի ամենահին և ամենաշատ տպաքանակն ունեցող անգլիալեզու պարբերականն է, որը լույս է տեսնում 1897 թվականից:

Армения для японцев становится предпочтительным направлением: статья посла Армении в The Japan Times
По случаю Дня независимости Армении в японском издании “The Japan Times” была опубликована статья посла Республики Армения в Японии Гранта Погосяна, посвященная армяно-японским отношениям.
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: Как сообщает «Арменпресс», в своей статье посол отметил, что Япония была одной из первых стран, признавших независимость Армении, а 7 сентября 1992 года между двумя странами были установлены дипломатические отношения.
“В течение последних 28 лет в дружественных отношениях между Арменией и Японией происходит довольно позитивное развитие, среди прочих фактов открытия посольств в столицах обеих стран.
Наши двусторонние отношения были отмечены и взаимными визитами. Два недавних визита высокопоставленных лиц - визит министра иностранных дел Японии Таро Коно в Армению в сентябре 2018 года и в прошлом году визит президента Армена Саркисяна на церемонию интронизации императора, в значительной степени способствовали углублению двусторонних отношений между двумя народами”, - отметил посол Грант Погосян.
В качестве сфер армяно-японского сотрудничества он выделил торговлю, высокие технологии, горнодобывающую промышленность, сельское хозяйство, туризм, информационные и коммуникационные технологии. Посол с удовлетворением признал, что благодаря историческому и культурному наследию, своей красивой природе, экологически чистой и вкусной еде, а также   гостеприимству народа Армения стала предпочтительным направлением для многих японцев.
“The Japan Times” - старейшее и наиболее широко распространяемое англоязычное периодическое издание  Японии, которое издается с 1897 года.