ՀՀ պատվիրակությունը կանխել է «Եվրանեսթ»-ի Բյուրոյի հայտարարությունում հակահայ ձևակերպման ներառումը
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության անդմաները կանխել են ԽՎ Բյուրոյի հայտարարության մեջ հակահայ ձևակերպումների ներառումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է պատվիրակության ղեկավար, Ազգային ժողովի պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը:
«Բարդ ու լարված բանակցությունների արդյունքում ունեցանք հավասարակշռված փաստաթուղթ՝ «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի հայտարարությունը։ Մեզ հաջողվել է բյուրոյի նիստին ներկայացված հայտարարության նախնական տեքստից դուրս բերել ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի շահերին մեծապես վնասող ձևակերպումները, այլև կանխել ադրբեջանական պատվիրակության՝ ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ միակողմանի ձևակերպումներ ներառելու փորձերը»,- գրել է Աբրահամյանը:
Պատգամավորը նշել է, որ այդ կարևոր և հիմնարար փաստաթղթի առաջին իսկ դրույթում, վերահաստատելով Արևելյան գործընկերության պետությունների հանձնառությունը՝ նախաձեռնության հիմքում ընկած արժեքներին, ի թիվս այլոց ընդգծում է ինքնորոշման իրավունքը։
«Նման ձևաչափում սա աննախադեպ հանձնառություն է՝ հաշվի առնելով, որ այն ստանձնել են ոչ միայն եվրոպական, այլև Արևելյան գործընկերության երկրները, այդ թվում՝ Ադրբեջանը»,- նշել է պատգամավորը:
Գայանե Աբրահամյանը հավելել է, որ հայտարարության մեջ առանձին կետով նշվում է նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կարևորության մասին:
«Հայտարարության մեջ առանձին կետով ընդգծվում է նաև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կարևորությունը, որը սահմանում է շրջանակ Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության խորացման, ԵՄ-ի կողմից Հայաստանում ընթացող քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումներին աջակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության պահպանման գործում Հայաստանի դերի ամրապնդման համար»,- գրել է նա:
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի (բյուրոյի անդամ են ԱԼԳ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները և Եվրախորհրդարանի խմբակցություններից ներկայացուցիչներ) պաշտոնական հայտարարությունը տարածվել է հունիսի 18-ին կայացած ԵՄ-ի ղեկավարների, ԵՄ անդամ երկրների և Արևելյան Գործընկերության (ԱլԳ) երկրների առաջնորդների հեռավար հանդիպմանն ընդառաջ։

Делегация Армении пресекла внесение антиармянских формулировок в заявление Бюро “Евронест”
Члены делегации Республики Армения в Парламентской ассамблее “Евронест” предотвратили внесение антиармянских формулировок в заявление Бюро ПА.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня, АРЦАХПРЕСС:  Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написала руководитель делегации, депутат НС Гаяне Абрамян.
“В результате сложных и напряженных переговоров мы получили сбалансированный документ -заявление Бюро Парламентской ассамблеи “Евронест”. Нам удалось вывести из представленного на заседании бюро предварительного текста заявления не только формулировки, наносящие большой ущерб интересам Армении и Арцаха, но и предотвратить попытки азербайджанской делегации включить односторонние формулировки по карабахскому вопросу”, - написала Абрамян
Депутат отметила, что в первом же положении этого важного и основополагающего документа, подтверждая приверженность стран Восточного партнерства ценностям, лежащим в основе инициативы, в числе других подчеркивается право на самоопределение.
“В подобном формате это беспрецедентное обязательство, учитывая, что его взяли на себя не только европейские страны, но и страны Восточного партнерства, в том числе и Азербайджан”, - отметила депутат.
Гаяне Абраамян добавила, что в заявлении отдельным пунктом отмечается также важность соглашения Армения-ЕС.
“В заявлении отдельным пунктом подчеркивается также важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (СВРП), которое определяет рамки для углубления партнерства Армения-ЕС, содействия ЕС проводимым в Армении политическим и экономическим реформам, а также укрепления роли Армении в сохранении региональной безопасности и стабильности”, -написала она.
Официальное заявление Бюро Парламентской ассамблеи “Евронест” (членами бюро являются главы делегаций стран Восточного партнерства и представители фракций Европарламента) распространено в преддверии состоявшейся 18 июня дистанционной встречи руководителей ЕС, лидеров стран-членов ЕС и стран Восточного партнерства.