Ժխտողականությունն ապագա չունի. ՀՀ ԱԳՆ արձագանքը Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկմանը
Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և ատելության խոսքի դրսևորումներ են, որոնք ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի ամրապնդման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը` Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմում Հայոց ցեղասպանության թեմայի արծարծման մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այն փաստը, որ Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի բարձրագույն խորհրդատվական մարմինը նիստ է գումարել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ, և պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն` քննարկել այն գործողությունները, որոնք պետք է իրականացվեն ընդդեմ «1915թ. դեպքերի վերաբերյալ Թուրքիայի դեմ անհիմն պնդումների»։
-Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և դրա զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և իրենից ներկայացնում են ատելության խոսքի դրսևորումներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի պահպանման և ամրապնդման վրա: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ, դա Թուրքայի և միջազգային հանրության խնդիրն է: Դա է վկայում Թուրքիայի բազմաթիվ հայտարարությունները և գործողությունները՝ այս կամ այն երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ: Մեզ և միջազգային հանրության համար Հայոց ցեղասպանությունը իրողություն է, որը նաև հիմք է ծառայել Ցեղասպանության դատապարտման և կանխարգելման 1948թ կոնվենցիայի մշակման և դրա հիման վրա ներկայումս ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման համար: Ժխտողականությունը ապագա չունի, անկախ՝ ով և ինչպես կփաթեթավորի այն։ Որքան էլ Թուրքիայի իշխանությունները ջանքեր գործադրեն ճնշելու ճշմարտությունը, ամեն դեպքում ճշմարտությունը հարթել և հարթելու է իր ճանապարհը։

Отрицание не может иметь будущего: реакция МИД Армении на обсуждения Турции вопроса Геноцида армян
Заявления президента Турции об оправдании Геноцида армян и оскорблении памяти жертв не являются новостью.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июня, АРЦАХПРЕСС:  Заявления президента Турции об оправдании Геноцида армян и оскорблении памяти жертв не являются новостью. Это проявления ненависти, которые оказывают влияние на укрепление в этой стране атмосферы ксенофобии в отношении армян. Об этом говорила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, отвечая на вопрос Арменпресс о теме Геноцида армян в администрации президента Турции.
- Как Вы прокомментируете тот факт, что высший консультативный орган аппарата президента Турции созвал заседание во главе с президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом, и, согласно официальному сообщению, для того, чтобы обсудить действия, которые должны быть осуществлены в противодействие “безосновательных утверждений в отношении Турции относительно Геноцида армян 1915 года”?
- Заявления президента Турции об оправдании Геноцида армян и оскорблении памяти его жертв не являются новостью и представляют собой проявления ненависти, которые оказывают влияние на сохранение и укрепление в этой стране атмосферы ксенофобии в отношении армян. Вопрос признания и осуждения Геноцида армян - не армяно-турецкая проблема, это проблема Турции и международного сообщества. Об этом свидетельствуют многочисленные заявления и действия Турции относительно признания Геноцида армян той или иной страной. Для нас и для международного сообщества Геноцид армян является реальностью, которая также послужила основой и для разработки конвенции  1948 года об осуждении и предупреждении геноцида и внедрения механизмов по предотвращению геноцидов и преступлений против человечества на его основе. Отрицание не может иметь будущего, независимо от того, кто и как будет это преподносить. Какие бы власти усилия не прилагали власти Турции, чтобы подавить правду, в любом случае, она уже проложила свой путь, и будет следовать по нему.