Ժխտողականությունն ապագա չունի. ՀՀ ԱԳՆ արձագանքը Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկմանը
Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և ատելության խոսքի դրսևորումներ են, որոնք ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի ամրապնդման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը` Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմում Հայոց ցեղասպանության թեմայի արծարծման մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այն փաստը, որ Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի բարձրագույն խորհրդատվական մարմինը նիստ է գումարել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ, և պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն` քննարկել այն գործողությունները, որոնք պետք է իրականացվեն ընդդեմ «1915թ. դեպքերի վերաբերյալ Թուրքիայի դեմ անհիմն պնդումների»։
-Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և դրա զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և իրենից ներկայացնում են ատելության խոսքի դրսևորումներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի պահպանման և ամրապնդման վրա: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ, դա Թուրքայի և միջազգային հանրության խնդիրն է: Դա է վկայում Թուրքիայի բազմաթիվ հայտարարությունները և գործողությունները՝ այս կամ այն երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ: Մեզ և միջազգային հանրության համար Հայոց ցեղասպանությունը իրողություն է, որը նաև հիմք է ծառայել Ցեղասպանության դատապարտման և կանխարգելման 1948թ կոնվենցիայի մշակման և դրա հիման վրա ներկայումս ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման համար: Ժխտողականությունը ապագա չունի, անկախ՝ ով և ինչպես կփաթեթավորի այն։ Որքան էլ Թուրքիայի իշխանությունները ջանքեր գործադրեն ճնշելու ճշմարտությունը, ամեն դեպքում ճշմարտությունը հարթել և հարթելու է իր ճանապարհը։

Denialism has no future: Armenia MFA comments on discussion of Genocide issue in Turkey
The Turkish President’s statements on justifying the Armenian Genocide and insulting the victims are not something new and are manifestations of hate speech which have an impact on strengthening the atmosphere of xenophobia against Armenians in that country.
STEPANAKERT, JUNE 18, ARTSAKHPRESS:  Armenian foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan said in response to the Armenpress question, commenting on the discussion of the issue of the Armenian Genocide at the Turkish presidential administration.
-How would you comment on the fact that the highest advisory body at the Turkish presidential administration convened a session chaired by President Recep Tayyip Erdogan, and according to the official press release the session participants discussed the actions that should be taken against “the allegations against Turkey on the 1915 events”?
-The statements by the President of Turkey on justifying the Armenian Genocide and insulting its victims are not something new and are manifestations of hate speech which have an impact on the strengthening and maintenance of the atmosphere of xenophobia against Armenians in that country. The issue of the recognition and condemnation of the Armenian Genocide is not an Armenian-Turkish matter, it is an issue of Turkey and the international community. This is evidenced by Turkey’s numerous statements and actions over the recognition of the Armenian Genocide by this or that country. For us and for the international community the Armenian Genocide is a fact which has also served as a base for the development of the 1948 Convention for the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and the introduction of prevention mechanisms of genocides and crimes against humanity based on it. Denialism has no future, no matter who will package it and how. No matter how hard the Turkish authorities try to pressure the truth, the truth in any case has paved and will pave its way.