Զինվորական վարժանքից և զորավարժությունից խուսափելու համար տուգանքի չափը կբարձրանա
ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով, մասնավորապես, առաջարկվում է զինվորական վարժանքներից և  զորավարժություններից խուսափելու համար տուգանքի չափը բարձրացնել` 20 հազար դրամից դարձնելով 30 հազար դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին և Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը ԱԺ նիստում ներկայացրել էր ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը:
Նախագծով սահմանվում է, որ պահեստազորում հաշվառված զինապարտ քաղաքացու կողմից օրենքով սահմանված կարգով հայտարարված զինվորական վարժանքներից կամ զորավարժություններից խուսափելը, որը կատարվել է զինվորական կոմիսարիատի կողմից տրված ծանուցագրում նշված ժամկետում առանց հարգելի պատճառների զինվորական կոմիսարիատ կամ զինվորական վարժանքների կամ զորավարժությունների անցկացման վայր չներկայանալու ձեւով, առաջացնում է տուգանքի նշանակում` նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով:

Размер штрафа за уклонение от военных учений и сборов повысится
Национальное Собрание Армении во втором чтении и полностью приняло представленный правительством пакет законопроектов, которым, в частности, предлагается повысить размер штрафа за уклонение от военных учений и сборов с 20 тыс. драмов до 30 тыс. драмов.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 марта , АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, пакет законопроектов О внесении изменений в Кодекс Республики Армения “Об административных правонарушениях” и О внесении изменений в Уголовный кодекс Республики Армения на заседании НС представил замминистра обороны Республики Армения Габриел Балаян. Проектом устанавливается, что уклонение военнообязанного гражданина, состоящего на учете в резерве, от объявленных в установленном законом порядке военных учений или сборов, которое было совершено в виде неявки в военный комиссариат или на место проведения военных учений или сборов без уважительных причин в указанный в уведомлении военного комиссариата срок, влечет наложение штрафа в тридцатикратном размере минимальной заработной платы. Проект был принят 114 голосами “за”.