Հայաստանում գյուղացիներն շուտով կարող են ապահովագրել ցորենը, գարին, խնձորն ու դեղձը
Ապահովագրական ընկերությունները շուտով կսկսեն գյուղատնտեսության ոլորտում ևս երեք մշակաբույսի ապահովագրական փաթեթի վաճառքի գործընթացը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դրանք են հացահատիկային մշակաբույս՝ ցորեն և գարի, ինչպես նաև խնձոր ու դեղձ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրուցում նշեց Գյուղատնտեսությունն ապահովագրողների ազգային գործակալության փոխտնօրեն Նարեկ Հովակիմյանը:
«Այս երեք մշակաբույսերի ապահովագրության վաճառքը հասանելի կլինի Հայաստանի բոլոր մարզերում: Ապահովագրական այս փաթեթի վաճառքն ունի ժամկետներ, որոնց մասին հավելյալ կտեղեկացնենք: Կներկայացնենք նաև պայմանները, այն է՝ ապահովագրական վճարը, ապահովագրական ծածկույթը և այլն»,-ասաց Նարեկ Հովակիմյանը:
Նրա խոսքով, ամեն դեպքում այս մշակաբույսերի ապահովագրությունն ունենալու է այն նույն տրամաբանությունը, ինչն առկա է ներկայում խաղողի և ծիրանի համար վաճառվող ապահովագրական փաթեթներում: Գյուղատնտեսության ապահովագրության ներդրման ծրագրով վաճառքի հանված առաջին փաթեթները վերաբերում են հենց խաղողին ու ծիրանին: Այս ուղղություններով գործընթացն ակտիվ փուլում է: Նշված մշակաբույսերի ցրտահարության ռիսկի համար ապահովագրության վաճառքի վերջնաժամկետ է սահմանվել ընթացիկ տարվա փետրվարի 15-ը: Կարկուտի և հրդեհի ռիսկի համար վաճառքի վերջնաժամկետ է սահմանվել մինչև մարտի 25-ը:
«Մենք այս ընթացքում գյուղացիական տնտեսությունների շրջանում լայնածավալ իրազեկման աշխատանքներ ենք կատարել: Ներկայացրել եք ապահովագրական գործընթացի հնարավորությունները: Ասեմ, որ հետաքրքրությունը մեծ է, շարժ նկատվում է, վաճառքի տվյալներն ամեն օր փոխվում են, թեպետ, մենք սպասում ենք, որ ավելի ակտիվ պետք է լինեին»,-ասաց Նարեկ Հովակիմյանն՝ ընդգծելով, որ ծրագրի հաջողությունը կախված է հենց գյուղացիական տնտեսությունների ակտիվ մասնակցությունից: Մարզային այցերի ընթացքում գյուղացիական տնտեսությունների ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են ինչպես ծրագրի պայմաններով, մշակաբույսերի տեսակների ավելացմամբ, այնպես էլ վնասի փոխհատուցմամբ: Նարեկ Հովակիմյանն ընդգծեց՝ պետությունն ամեն ինչ անում է, որ պայմանագրերը լինեն մաքսիմալ հասանելի, իսկ փոխհատուցումը՝ մաքսիմալ շոշափելի:
Նշված մշակաբույսերի ապահովագրական փաթեթը մի շարք հնարավորություններ է տալիս: Մասնավորապես, ապահովագրության փաստացի գումարի 50 տոկոսի չափով տալիս է պետությունը: Վնասի դեպքում ապահովագրական ընկերությունը, օրինակ, ցրտահարման պարագայում  փոխհատուցում է 60 տոկոսի չափով: Նարեկ Հովակիմյանը ներկայացրեց հետևյալ օրինակը:
«Ենթադրենք այգին գտնվում է երրորդ ռիսկային գոտում, գյուղացին ձեռք է բերել ամենաբարձր ապահովագրական ծածկույթի 1 մլն 800 հազար դրամի պայմանագիր: Խաղողի մեկ հեկտարի համար պետք է վճարի 42 հազար 300 դրամ, մյուս 42 հազար 300 դրամը կվճարի իր փոխարեն պետությունը: Այսինքն՝ իրականում պայմանագրի արժեքը 84 հազար 600 դրամ է, որի կեսը սուբսիդավորում է պետությունը: Եվ եթե տեղի ունենա դեպք և այգին 70 տոկոսով վնաս կրի, ապա գյուղացուն կփոխհատուցվի 1 մլն 80 հազար դրամ: 1 մլն 800 հազար դրամի 70 տոկոսը դառնում է 1 մլն 200 հազար դրամ, դրանից հանում ենք 10 տոկոս չփոխհատուցվող գումարը: Այսինքն՝ ստացվում է, որ 1 հա խաղողի այգու համար, վճարելով 42 հազար 300 դրամ, վնասի դեպքում գյուղացին կստանա 1 մլն 80 հազար դրամ փոխհատուցում»,-ասաց նա: Նարեկ Հովակիմյանը նշեց, որ եթե գյուղացիական տնտեսության ներկայացուցիչը ձեռք չբերեց ապահովագրությունը, ապա վնասի դեպքում ֆինանսական կորուստները կրելու է ինքը:
Գյուղատնտեսությունն ապահովագրողների ազգային գործակալությունը հիմնադրվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից գյուղատնտեսության ապահովագրության ընթացիկ կառավարումն իրականացնելու համար, դրանց մեջ է մտնում պրոդուկտների մշակումը, սուբսիդավորման հայտի ստուգումը, վնասի գնահատման համակարգի ստեղծումը, վնասը գնահատողների լիցենզավորումը, ինֆորմացիոն բազայի կազմումը, կրկնակի բողոքների ստուգումը, վերապահովագրությունը և այլն:  Գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող ապահովագրության ծրագիրն իրականություն է դարձել KFW՝ Գերմանական զարգացման բանկի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության աջակցության շնորհիվ:

В Армении крестьяне скоро смогут страховать урожаи пшеницы, ячменя, яблок и персиков
Страховые компании скоро начнут процесс продажи страхового пакета еще для трех культур в сфере сельского хозяйства.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 февраля, АРЦАХПРЕСС: Это пшеница и ячмень, а также яблоки и персики. Об этом в беседе с Арменпресс сказал заместитель директора Национального агентства по страхованию сельского хозяйства Нарек Овакимян. “Страхование этих трех культур будет доступно во всех областях Армении. Продажа страховых пакетов имеет сроки, о которых мы сообщим дополнительно. Представим также и условия -страховая выплата, страховое покрытие и т.д.”, - сказал Нарек Овакимян. По его словам, в любом случае, страхование этих культур будет иметь ту же логику, что и страховые пакеты винограда и абрикоса. Первые пакеты, выставленные на продажу по программе страхования сельского хозяйства, касаются именно винограда и абрикоса.
Эти процессы находятся на активной стадии. Крайний срок продажи пакетов страхования для риска обморожения указанных культур установлен на 15 февраля текущего года. Крайний срок страхования рисков града и пожара установлен до 25 марта. “За это время мы провели широкомасштабные работы по информированию сельских хозяйств. Представляли возможности страхования. Отмечу, что интерес довольно велик, наблюдается сдвиг, данные о продажах меняются ежедневно, хотя мы ждали большей активности”, - сказал Нарек Овакимян, подчеркнув, что успех программы зависит именно от активного участия крестьянских хозяйств. Во время визитов в области представители крестьянских хозяйств интересовались условиями программы, увеличением видов культур и компенсацией ущерба. Нарек Овакимян подчеркнул, что государство сделает все, чтобы условия были максимально доступными, а компенсация - максимально ощутимой. Страховой пакет указанных культур предоставляет ряд возможностей. В частности, 50% от фактической суммы страхования дает государство. В случае ущерба, например, в случае обморожения, страховая компания компенсирует 60%. Нарек Овакимян представил следующий пример: “Предположим, сад находится в зоне третьего риска, крестьянин приобрел договор на сумму 1 млн 800 тысяч драмов самого высокого страхового покрытия.
За один гектар виноградника нужно заплатить 42 300 драмов, остальные 42 300 драмов заплатит вместо него государство. То есть на самом деле стоимость договора составляет 84 тыс. 600 драмов, половину из которых субсидирует государство. И если сад получит ущерб на 70% , то крестьянину будет выплачено 1 млн 80 тысяч драмов. 70% 1 млн 800 тыс. драмов - 1 млн 200 тыс. драмов, из них вычитается 10% невозмещаемой суммы. То есть получается, что за 1 га виноградника, заплатив 42 тыс. 300 драмов, в случае ущерба крестьянин получит компенсацию в размере 1 млн 80 тыс. драмов”, - сказал он. Нарек Овакимян отметил, что если представитель крестьянского хозяйства не приобрел страховку, то в случае ущерба финансовые потери понесет он сам.
Национальное агентство страхования сельского хозяйства основано Центральным банком РА для осуществления текущего управления страхованием сельского хозяйства. Это разработка продуктов, проверка заявки на субсидирование, создание системы оценки ущерба, лицензирование оценщиков ущерба, составление информационной базы, проверка повторных жалоб, перестрахование и т. д. Программа страхования, осуществляемая в сельскохозяйственной сфере, стала реальностью благодаря содействию Немецкого банка развития и Федеративной Республики Германия.