Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Թբիլիսիի հայ համայնքի հետ
Վրաստան աշխատանքային այցի ընթացքում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն այցելեց Վիրահայոց թեմի Թբիլիսիի Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի:
Այս մասին հայտնեցին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից :
Վիրահայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ հոգեշնորհ Տեր Կիրակոս վարդապետ Դավթյանը պատմեց Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում իրականացված հիմնանորոգությունների և հոգևոր-մշակութային գործունեության մասին: Այնուհետ հանձնակատարը այցելեց «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոն, շրջայց կատարեց: Կենտրոնի ղեկավար Եվգենյա Մարկոսյանը հյուրերին ներկայացրեց այստեղ գործող նախակրթարանը, մայրենիի ուսուցման մեկօրյա վարժարանները, երգի, պարի, վոկալի, դհոլի, դուդուկի, շախմատի խմբակները:
Զարեհ Սինանյանը բարձր գնահատեց կենտրոնի հայապահպան գործունեությունը և համագործակցությունն ավելի սերտացնելու պատրաստակամություն հայտնեց:
Այնուհետ «Հայարտանը» Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց Թբիլիսիի համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Ողջունելով ներկաներին՝ Զարեհ Սինանյանը խոսեց Հայաստան-սփյուռք գործակցության ուղղությունների և առաջնահերթությունների մասին, նշեց, որ այսօր կերտվում է մարդակենտրոն Հայաստանի Հանրապետություն, որը պետք է ծառայի իր քաղաքացիներին, հիմնված լինի արդարության, հավասարության, ճշմարտության գաղափարների վրա: Անդրադարձ կատարելով վիրահայ համայնքին՝ հանձնակատարը շեշտեց, որ տարաբնույթ դժվարություններով հանդերձ՝ համայնքն ամեն ինչ անում է հայ ինքնությունը պահպանելու համար, հայերը Վրաստանի լավ քաղաքացիներ լինելով՝  նաև շարունակում են  լավ հայ մարդ մնալ: Զարեհ Սինանյանը խոսեց նաև համայնքային մի շարք խնդիրների և դրանց լուծման կարևորության մասին:
2 ժամից ավելի տևած հանդիպման ընթացքում մասնակիցները Գլխավոր հանձնակատարին բազմաթիվ հարցեր ուղղեցին, որոնց գերակշիռ մեծամասնությունը վերաբերում էին հայապահպանությանը, հայոց լեզվի դասավանդմանը, մշակութային նախաձեռնություններին և ծրագրերին, համայնքային կառույցների հետ աշխատանքի առանձնահատկություններին, հայրենադարձությանը, գրասենյակի 2020 թվականի ծրագրերին, փոխայցելություններին, հայ-վրացական միջպետական հարաբերություններում հայ համայնքի դերին:
Այսօր արդեն Զարեհ Սինանյանը կուղևորվի Ախալցխա, որտեղ հանդիպում կունենա տեղի հայ համայնքի և Սամցխե-Ջավախքի նահանգապետ Բեսիկ Ամիրանաշվիլիի հետ, կայցելի թիվ 3-րդ հայկական դպրոց, Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, Ծուղրութ գյուղ: Փետրվարի 5-ին՝ այցի վերջին օրը, հանձնակատարը առանձին հանդիպումներ կունենա Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի հայության հետ, կայցելի Սուրբ Խաչ եկեղեցի, «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա, Նինոծմինդայի  մշակույթի տուն,  Գանձա գյուղ:

Заре Синанян встретился с армянской общиной Тбилиси
В ходе рабочего визита в Грузию, главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян посетил церковь Сурб Эчмиадзин епархии ААЦ в Грузии в районе Тбилиси Авлабар.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 февраля, АРЦАХПРЕСС: Об этом «Арменпресс» сообщили в Офисе главного уполномоченного по делам диаспоры. Местоблюститель предстоятеля епархии ААЦ в Грузии, архимандрит Киракос Давтян рассказал о капитальном ремонте и духовно-культурной деятельности церкви Сурб Эчмиадзин. Затем уполномоченный посетил Культурно-образовательный молодежный центр “Айартун”.
Руководитель центра Евгения Маркосян представила гостям действующую здесь дошкольную группу, воскресную школу по изучению родного языка, кружки песни, танца, вокала, дхола, дудука, шахматные кружки. Заре Синанян высоко оценил деятельность центра по сохранению армянства и выразил готовность к еще большему укреплению сотрудничества. Затем главный уполномоченный встретился с представителями Тбилисской общины.
Приветствуя присутствующих, Заре Синанян рассказал о направлениях и приоритетах сотрудничества Армения-Диаспора, отметил, что формируется ориентированная на человека Республика Армения, которая должна служить своим гражданам, основываться на идеях справедливости, равенства, истины. Коснувшись армянской общины Грузии, комиссар подчеркнул, что, несмотря на различные трудности, община делает все для сохранения армянской идентичности, армяне, будучи хорошими гражданами Грузии, продолжают оставаться и хорошими армянами. Заре Синанян обсудил и ряд проблем общины и важность их решения. В ходе встречи, длившейся более 2 часов, участники задали Синаняну множество вопросов, подавляющее большинство которых касалось сохранения армянства, преподавания армянского языка, культурных инициатив и программ, особенностей работы с общинными структурами, репатриации, программ офиса на 2020 год, взаимных визитов, роли армянской общины в армяно-грузинских межгосударственных отношениях. Сегодня же Заре Синанян выедет в Ахалцих, где встретится с местной армянской общиной и губернатором Самцхе-Джавахка Бесиком Амиранашвили, посетит армянскую школу № 3, церковь Св.
Григория просветителя и село Цухрут. 5 февраля, в последний день визита, он проведет личные встречи с армянами Ахалкалаки и Ниноцминда, посетит церковь Сурб Хач, инженерную лабораторию “Армат”, Дом культуры Ниноцминда, село Гандза.