Հայկական բանակի մահաբեր ուժը. զինված ուժերը համալրվել են արդիական սպառազինությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Զինված ուժերում փորձարկվեց նոր սննդակարգ, որի ամբողջական ներդրման գործընթացը շարունակվում է, բարձրացել են զինծառայողների աշխատավարձերը, շարունակվում են շփման գծում ենթակառուցվածքների բարելավման, մարտական պատրաստության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները: Անցած տարին հայկական բանակի համար հաջողված կարելի է համարել նաև սպառազինության առումով. լայն թափով շարունակվել են նորագույն սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման աշխատանքները:
ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 28-րդ տարեդարձի առիթով «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է վերջին շրջանում հայկական զինված ուժերի կողմից ձեռք բերված զինատեսակները, որոնց ձեռքբերման մասին եղել են պաշտոնական հրապարակումներ:
ՏՈՐ-Մ2ԿՄ համակարգեր
Անցած տարվա ընթացքում ՀՀ զինված ուժերը համալրվել են 2019 թվականի արտադրության հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության ՏՈՐ-Մ2ԿՄ համակարգերով։ Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել էր Հայաստանի վարչապետը: «Սա այս տարվա մեր ամենակարևոր ձեռքբերումներից է»,- գրել էր Նիկոլ Փաշինյանը։
Օսա-ԱԿ զենիթահրթիռային համալիրներ
2019 թվականին ՀՀ զինված ուժերը համալրվել են Օսա-ԱԿ զենիթահրթիռային համալիրներով: 2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացվել են Օսա-ԱԿ զենիթահրթիռային համալիրներն ու դրանց տեխնիկական հնարավորությունները։
Սու-30ՍՄ բազմաֆունկցիոնալ կործանիչներ
ՀՀ զինված ուժերը 2019 թվականին համալրել են Սու-30ՍՄ բազմաֆունկցիոնալ կործանիչները: Դեկտեմբերի 27-ին վարչապետը պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի հետ հետևել է կործանիչների ցուցադրական թռիչքներին։
Հայաստանի Հանրապետությունը 2018 թվականի մայիսից ի վեր ձեռք է բերել տեսանելի ժամանակահատվածի համար աննախադեպ քանակի զենք-զինամթերք: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին հայտարարել է հունվարի 25-ին Կապանում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում: Զինված ուժերը համալրվել են հրետանային միջոցներով, զենիթային կայանքներով, հրաձգային զենքերով, զինամթերքով, 310 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկայով:

2019 was a productive and successful year for the Armenian military: from acquiring new weapons systems to introducing a new food supply system for the troops – the Armenian Armed Forces are steadily perfecting their efficiency and combat-readiness.
Armenia’s game-changer 2019 unprecedented military acquisitions
STEPANAKERT, JANUARY 28, ARTSAKHPRESS: On January 28th, Armenia is celebrating the 28th anniversary of founding of its Armed Forces. In 2019, the government launched a new food supply system for servicemen in military bases, and the process is still ongoing and is planned to encompass all bases. The government also raised salaries of servicemen, and conducted improvement of infrastructures at the line of contact and increased combat readiness. The military also continued in full swing the acquisition of new weaponry.
Armenpress” presents the three new weapons systems that have been officially announced by the military” TOR-M2KM surface-to-air missile systems
The MSKM is the self-contained fighting module version of the TOR system that can be mounted in various locations. PM Nikol Pashinyan inspected the systems and said: “This is one of our most important acquisitions of the year”.
OSA-AK tactical surface-to-air missile systems.
In December 2019, the Armenian PM visited a military base and inspected the systems together with the military top brass.
Last but not least – the highly awaited SU-30SM multi-role 4+ generation fighter jets. The Sukhoi Su-30 is a Russian-made twin-engine, two-seat supermaneuverable fighter aircraft. It is a multirole fighter for all-weather, air-to-air and air-to-surface deep interdiction missions.
The Su-30SM (SM for Serial, Modernized) is considered a 4+ generation fighter jet. The aircraft has been upgraded for radar, radio communications systems, friend-or-foe identification system, ejection seats, weapons, and other aircraft systems. It has frontal horizontal fins and steerable thrusters for supermaneuverability. The aircraft can be used to gain air supremacy same as for targeting adversary on the ground using wide range of weapons including air-to-air, air-to-surface and guided and unguided bombs with total weapons weight up to 8000 kg. The aircraft was bought from Russia and Prime Minister Nikol Pashinyan, Defense Minister Davit Tonoyan and other officials personally welcomed the jets at an airfield.