ՌԴ մարդու իրավունքների պաշտպանն աշխատանքային այցով կլինի Հայաստանում
Նոյեմբերի 25-27-ը Ռուսաստանի Դաշնության մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան աշխատանքային այցով կլինի Երևանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դաշնային օմբուդսմենը հատուկ ուշադրություն է դարձնում մարդու իրավունքների դիվանագիտության զարգացմանը, հաղորդում է Panorama.am-ը:
Մարդասիրական ոլորտում արդյունավետ համագործակցությունը կարևոր դերակատարում ունի աշխարհում մարդու իրավունքների պաշտպանության հրատապ խնդիրների լուծման գործում: Պետությունների միջև հաստատվում են արդյունավետ համագործակցություն մարդու իրավունքների ոլորտում:
Ընդգծվում է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը Եվրասիական օմբուդսմենի դաշինքի անդամներ են:
Օգոստոսի 16-ին, Մոսկվայում ՌԴ հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անցկացրել են երկու երկրների քաղաքացիների համատեղ ընդունելություն, որի ընթացքում քննարկվել է քրեական ընթացակարգին, սոցիալական ծառայություններին, միգրացիային և այլ թեմաների հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ:
Երևան այցի ընթացքում Ռուսաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ելույթ կունենա միջազգային գիտաժողովում, որը նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի 15-ամյակին: Տատյանա Մոսկալկովայի մասնակցությամբ տեղի կունենա պանելային քննարկում՝ «Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների դերը և նրանց առջև ծառացած խնդիրները ժամանակակից աշխարհում մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման գործում» թեմայով։

Татьяна Москалькова с рабочим визитом посетит Ереван
Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова с 25 по 27 ноября посетит с рабочим визитом Ереван. Об этом сообщается на официальном сайте Уполномоченного по правам человека в РФ.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 ноября, АРЦАХПРЕСС: Согласно информации, федеральный омбудсмен уделяет особое внимание развитию правозащитной дипломатии. Продуктивное сотрудничество в гуманитарной сфере играет важную роль в решении актуальных проблем защиты прав человека на мировом пространстве.
Между государствами налажено эффективное взаимодействие в области правозащиты. Россия и Армения входят в Евразийский альянс омбудсменов.
В сообщении напомнили, что 16 августа в Москве российский Уполномоченный Татьяна Москалькова и Защитник прав человека Республики Армения Арман Татоян провели совместный прием граждан двух стран, в ходе которого был рассмотрен широкий круг вопросов, касающихся уголовно-процессуальной сферы, социального обслуживания, миграции и иных тем.
В рамках визита российский омбудсмен выступит на Международной конференции по случаю 15-летия института Защитника прав человека Республики Армения. При участии Татьяны Москальковой состоится панельная дискуссия на тему: «Роль национальных правозащитных учреждений и проблемы, с которыми они сталкиваются в современном мире при защите и поощрении прав человека».