Թուրքիան պետք է «ազատվի» ռուսական С-400 համակարգերից․ Պետդեպ
Թուրքիան պետք է «ազատվի» ռուսական С-400 համակարգերից, հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բարձաստիճան պաշտոնյան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Թուրքիան սեղանի շուրջ վերադառնալու հնարավորություն ունի։ Նրանք գիտեն, որ դրա համար իրենց պետք է կամ ոչնչացնել, կամ վերադարձնել С-400-ները, կամ որեւէ այլ կերպ ազատվել դրանցից»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողներին ասել է պաշտոնյան։
Ավելի վաղ այս տարի ԱՄՆ-ը հանել էր Թուրքիային F-35 ռմբակոծիչների ստեղծման եւ արտադրման ծրագրից՝ կապված ռուսական համակարգերի գնման հետ, եւ զգուշացրել էր հնարավոր պատժամիջոցների մասին։
Անցյալ շաբաթ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ասել էր, որ Անկարան պետք է հրաժարվի С-400 համակարգերից, եւ որ փոխարենը ԱՄՆ-ը պատրաստ է Անկարային Patriot համակարգեր վաճառել։
Սակայն Էրդողանը, վերադառնալով Անկարա, հայտարարել էր, որ Թուրքիան չի հրաժարվի ռուսական համակարգերից։
Պետդեպի պաշտոնյան, ցանկանալով անհայտ մնալ, ասել է, որ իրեն հայտնի են Էրդողանի վերջերս արած մեկնաբանությունները։ «Նրանք գիտեն, որ ընտրություն ունեն, որպեսզի առաջ շարժվեն, եւ ընտրությունն այն է, որ ազատվեն С-400-ներից»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ պատժամիջոցների սահմանումը դեռեւս հնարավոր է իրականացնել «Պատժամաիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին դիմակայելու մասին» օրենքի շրջանակներում։

США предложили Турции «уничтожить, вернуть или избавиться» от ЗРК С-400
США предлагают Турции «уничтожить, вернуть или избавиться» от российских ЗРК С-400, заявил высокопоставленный представитель госдепартамента. Текст заявлений распространило внешнеполитическое ведомство, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 ноября, АРЦАХПРЕСС: «Поставки С-400 неприемлемы, они подвергают риску санкций. Правда, время (введения санкций) по закону CAATSA не задано и не точно. Можно еще много говорить о том, где будут санкции, какова будет широта и глубина санкций, наложенных на Турцию», — сказал он.
Он не сказал, как продвигаются переговоры на этот счет с Турцией. Дональд Трамп в ходе визита в США президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана заявил, что надеется на «разрешение» ситуации с закупками С-400.
Поставки новейших российских систем ПВО С-400, которые вызвали кризис в отношениях Анкары и Вашингтона, начались в середине июля. По словам Эрдогана, C-400 полностью введут в действие в апреле 2020 года. США требовали отказаться от сделки и взамен купить американские комплексы Patriot, грозя задержать или вообще отменить продажу Турции новейших истребителей F-35, а также ввести санкции. Анкара идти на уступки отказалась.