ԱՄՆ օրենսդիրները քննարկում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենսդրական նախագիծը:
«Խորհրդարանի պատգամավորները քննարկում են ինչպես Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին օրենքի ընդունման, այնպես էլ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքի ընդունման հարցը։ Ավելի վաղ Կոնգրեսը քննարկել էր այն հարցը, որ 1915թ․ իրադարձությունները, երբ 1,5 միլիոն հայ էր սպանվել, որակվի որպես «ցեղասպանություն»։ Թուքիայի կառավարությունը պատմականորեն հանդես է գալիս այդ ճանաչման դեմ եւ , ինչպես ակնկալվում է, կդիմակայի երկու նախաձեռնությանն էլ»,- ասվում է հաղորդման մեջ։
Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Էլիոթ Էնգելը նշել է, որ Թուրքիայի կառավրությունը, ակնհայտ է, դժգոհ կլինի։ «Ես վստահ եմ, որ Թուրքիայի կառավարությունը դժգոհ է, սակայն մենք էլ ենք դժգոհ Թուրքիայի կառավարությունից»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է նա։

Конгрессмены рассматривают законопроект о признании Геноцида армян
Законодатели США рассматривают законопроект о признании Геноцида армян, сообщает Национальное общественное радио США NPR.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября, АРЦАХПРЕСС: «Депутаты парламента также рассматривают вопрос о внесении как закона о санкциях против Турции, так и закона о признании геноцида армян. Ранее Конгресс обсуждал вопрос о том, чтобы обозначить события 1915 года, когда было убито примерно 1,5 миллиона армян, как «геноцид». Правительство Турции исторически решительно выступает против этого признания и, как ожидается, будет противодействовать обоим инициативам», - говорится в статье.
Председатель комитета по иностранным делам Палаты представителей Элиот Энгель отметил, что правительство Турции явно будет недовольно. «Я уверен, что правительство Турции недовольно, но и мы недовольны правительством Турции», - сказал он.