Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի անկախության 28-ամյակի առթիվ
Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը սեպտեմբերի 2-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության հռչակման 28-ամյակի առթիվ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես  հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից, ուղերձում, մասնավորապես, նշվում է, որ այդ պատմական իրադարձությունը նպաստել է Խորհրդային Միության անկմանը՝ այսպիսով մասնակցելով ժողովրդավարության զարթոնքին Հարավային Կովկասում:
«Խորհրդային Միության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի միացումը Ադրբեջանին զուրկ էր որևէ պատմական հիմնավորումից:  Ժողովրդավարության այն աննախադեպ շարժումը, որի արդյունքում արցախցիները քվեարկեցին Հայաստանի հետ վերամիավորման և, ապա՝ իրենց անկախության օգտին շատ նման է զուգահեռաբար ընթացող այն իրադարձություններին, որոնք տարան դեպի Գերմանիայի վերամիավորումը»,- նշել է Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Գի Տեսիեն:
Շրջանակի անդամները հիշեցնում են, որ Արցախի՝ Հայաստանի հետ վերամիավորման գործնթացը չհասավ իր ավարտին՝ որը հնարավորություն կտար կնքել խաղաղության արդարացի և վերջնական պայմանագիր:
Ուղերձում ընդգծվում է, որ Արցախի անկախության ճանաչումը չի կարող լինել բանակցությունների առարկա: Այնտեղ նշվում է նաև, որ այդ անկախությունը ազատել է Արցախի բնակչությանը ոչ միայն ադրբեջանական բռնապետության ճնշումից, այլ նաև նրան սպառնացող բնաջնջման վտանգից:
«Արցախի անկախությունն այսօր փաստացի իրականություն է: Այս իրականության դեմ տարվող ցանկացած քաղաքականություն ստերջ է և անհեռանկարային: Եթե Ֆրանսիան ցանկանում է Հարավային Կովկասում լսելի լինելու հեռանկար ունենալ, ապա պետք է ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը, ինչը համահունչ կլինի թե իրականությանը, և թե իրատեսությանը»,- ընդգծել է Գի Տեսիեն:

Круг дружбы Франция-Арцах направил поздравление по случаю 28-летия Независимости Арцаха
Круг дружбы Франция-Арцах 2 сентября направил поздравительное послание по случаю 28-летия провозглашения Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили в пресс-службе МИД НКР, в послании, в частности, отмечается, что это историческое событие способствовало распаду Советского Союза и пробуждению демократии на Южном Кавказе.
“Присоединение Нагорно-Карабахской автономной области к Азербайджану Советским Союзом лишено было какого-либо исторического обоснования. То беспрецедентное движение демократии, в результате которого арцахцы проголосовали за воссоединение с Арменией, а затем за свою независимость очень похоже на те параллельные события, которые привели к воссоединению Германии”, - отметил председатель Круга дружбы Франция-Арцах Ги Тесье.
Члены Круга напоминают, что процесс воссоединения Арцаха с Арменией не дошел до своего конца, что позволило бы заключить справедливый и окончательный мирный договор.
В послании подчеркивается, что признание независимости Арцаха не может быть предметом переговоров. В нем также отмечается, что эта независимость освободила население Арцаха не только от давления Азербайджанской диктатуры, но и от угрозы его уничтожения.
“Независимость сегодня фактически реальность. Любая политика, проводимая против этой реальности, бессмысленна и бесперспективна. Если Франция хочет иметь перспективу быть услышанной на Южном Кавказе, то должна признать Республику Арцах, что будет созвучно как действительности, так и реальности”, - подчеркнул Ги Тесье.