ԵՄ երկրներից ամենաշատ ռեադմիսիոն հայցերն ստացվել են Գերմանիայից. Հայաստանը կարգավորում է ոլորտը
Հայաստանի կառավարությունն իր այսօրվա՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում որոշում է կայացրել հավանություն տալ Հայաստանի եւ Գերմանիայի կառավարությունների միջեւ «ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ՝ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիա) մասին» համաձայնագրի կիրարկող արձանագրության ստորագրման առաջար¬կությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ոևրոշման հիմնավորման մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ռեադմիսիայի մասին  համաձայնագիրը ստորագրվել է  2013թ.-ի ապրիլի 19-ին, եւ  ուժի մեջ է մտել 2014թ. հունվարի 1-ից, հայտնում է News.am-ը:
Համաձայնագրի  միջոցով Պայմանավորվող  կողմերը նախատեսում են  փոխադարձության հիման վրա ստեղծել  արագ եւ արդյունավետ իրավական ընթացակարգեր այն անձանց հայտնաբերման եւ անվտանգ  ու կանոնակարգված վերադարձի համար, որոնք չեն բավարարում կամ այլեւս  չեն բավարարում Հայաստանի  կամ Եվրոպական միության անդամ պետություններից  մեկի տարածք մուտք գործելու, այնտեղ  գտնվելու  կամ բնակվելու  համար պահանջներին, եւ դյուրացնելու այդպիսի  անձանց  տարանցումը` համագործակցության ոգով:
Մինչ  այս  Համաձայնագրի  կնքումը Հայաստանի Հանրապետությունը  ռեադմիսիայի վերաբերյալ  երկկողմ  համաձայնագրեր  է ստորագրել ԵՄ անդամ  10  պետությունների  հետ:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործընթացի մեկնարկում, ի թիվս այլ առանցքային հարցերի, ԵՄ կողմից կարեւորվում է Հայաստանի կողմից պատրաստակամությանը` ԵՄ երկրներում անկանոն կարգավիճակում գտնվող իր քաղաքացիների վերադարձի աջակցության հարցում:
Այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում վերադարձի, այդ թվում՝ հետընդունման (ռեադմիսիայի) համաձայնագրերի կիրարկման գործընթացը հաջող իրականացնելու ուղղությամբ։
Ընդհանուր առմամբ, վերջին տարիներին նկատվում է Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ առանց թուլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին համաձայնագրի շրջանակներում ստացվող ռեադմիսիոն հայցերի թվի էական աճ: Այսպես, եթե 2012-2017թթ-ին ստացվելեն 1446 ռեադմիսիոն հայցեր՝ 2812 անձանց մասին, ապա միայն 2018 թվականին  ստացվել են 1030 հայցեր՝ 2045 անձանց մասին։ Հարկ է նշել, որ ռեադմիսիոն հայցեր ուղարկող առաջատար երկիըը՝ Գերմանիան է:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարինուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -32-:

Между Арменией и Германией будет подписан протокол о реадмиссионном соглашении
Правительство Армении одобрило предложение о подписании Протокола между Арменией и Федеративной Республикой Германия о реализации “Соглашения между Республикой Армения и Европейским союзом о реадмиссии лиц, проживающих без разрешения”.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», согласно обоснованию, проектом Протокола будут регулироваться вопросы, указанные в статье 20 соглашения, касающиеся назначения компетентных органов, обмена информацией о пограничных пропускных пунктах и контактных лицах, сопровождения условий возвращения, включая транзит, средства и документы в сопровождении граждан третьей страны и лиц без гражданства, форм реадмиссии в ускоренных процедурах, процедуры собеседования.
“Следует отметить, что для начала процесса диалога по либерализации визового режима с Арменией, в числе других ключевых вопросов, ЕС придает важность готовности Республики Армения в вопросе содействия возвращению своих граждан, находящихся в незаконных статусах в странах ЕС. С этой целью правительство Армении прилагает усилия для успешного выполнения процесса реализации соглашений о реадмиссии. В целом, в последние годы наблюдается существенный рост числа реадмиссионных запросов, поступающих в рамках Соглашения о реадмиссии между Республикой Армения и Европейским Союзом.
Так, если в 2012 - 2017 годах было получено 1446 реадмсионных исков о 2812 лицах, то в 2018 году было получено 1030 исков о 2045 лицах. Следует отметить, что ведущей страной, направляющей реадмиссионные иски, является Федеративная Республика Германия”, - говорится в обосновании.