Շվեյցարահայ գործարարը հետաքրքրված է Հայաստանում մեխանիկական մեքենայացման զարգացմամբ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է շվեյցարահայ գործարար Վարդան Սիրմաքեշին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, շվեյցարահայ գործարարը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ տեղյակ է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի առաջընթացի, հայ մասնագետների ներուժի, բարձր որակների մասին և ցանկանում է Հայաստանում ծրագիր սկսել, որը տեխնոլոգիական ոլորտին զուգահեռ կզարգացնի մեխանիկական մեքենայացման ուղղությունը։ Նա ընդգծել է, որ ուզում է Հայաստան ներմուծել նորագույն, վերջին սերնդի ճշգրիտ հաստոցներ՝  դրանով նպաստելով մեր երկրում արտադրության և ռազմարդյունաբերության զարգացմանը։
Նախարար Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ ներկայացված առաջարկը շատ կարևոր է Հայաստանի առաջընթացի և զարգացման համար և պատրաստակամություն է հայտնել ամեն կերպ աջակցելու ծրագրի իրականացմանը։
Նա ասել է, որ դեռ խորհրդային տարիներին ունեցել ենք շատ զարգացած արդյունաբերական համակարգ, իրենց գործին գիտակ բարձրակարգ մեխանիկ ինժեներներ, և որ հիմա էլ կան նախագծեր՝ ռազմարդյունաբերության մեջ կիրառելու համար, և ներկայացված առաջարկությունն, անշուշտ, կօգնի այդ ուղղությամբ արագ առաջ գնալու և զարգանալու։
Նախարարը  շվեյցարահայ գործարարին է ներկայացրել նաև բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում ՀՀ կառավարության մոտեցումները, դրա զարգացմանն ուղղված առաջնահերթություններն ու ծրագրերը։ Նա անդրադարձել «Ինժեներական քաղաքի» կառուցման ծրագրին, նշել, որ նախատեսվում է ստեղծել այնպիսի էկոմիջավայր, որտեղ ինժեներական ընկերությունները կյանքի կկոչեն նոր գաղափարներ՝ գիտահետազոտական նախագծերից մինչև արտադրություն։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում հանդիպում կազմակերպել այն մասնագետների հետ, ովքեր աշխատելու են ներկայացված ծրագրի ուղղությամբ։

Швейцарский бизнесмен армянского происхождения заинтересован в развитии автоматизации в Армении
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян принял швейцарского предпринимателя армянского происхождения Вардана Сирмакеша.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 августа, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства высокотехнологичной промышленности Армении, швейцарский предприниматель, поблагодарив за прием, отметил, что знает о прогрессе Армении в сфере высоких технологий, потенциале армянских специалистов, высоких качествах и желает начать в Армении программу, которая параллельно с технологической сферой будет развивать направление механической автоматизации.
Он подчеркнул, что хочет импортировать в Армению новейшие, точные станки последнего поколения, тем самым способствуя развитию производства и военной промышленности в нашей стране.
Министр Акоп Аршакян отметил, что представленное предложение очень важно для прогресса и развития Армении и выразил готовность всячески содействовать реализации программы. Он сказал, что еще в советские годы у нас была очень развитая промышленная система, высококвалифицированные инженеры-механики, знающие свое дело, и что и сейчас есть проекты по применению в военной промышленности, и представленное предложение, несомненно, поможет быстрее продвинуться и развиваться в этом направлении.
Министр представил швейцарскому бизнесмену подходы правительства Армении в сфере высоких технологий, приоритеты и программы, направленные на их развитие. Он коснулся программы строительства “Инженерного города”, отметив, что планируется создать такую экосреду, в которой инженерные компании будут воплощать в жизнь новые идеи - от научно-исследовательских проектов до производства.
В ходе встречи была достигнута договоренность организовать в ближайшее время встречу со специалистами, которые будут работать в направлении представленной программы.