Ստեփանակերտում դիմավորել են Աբխազիայի ֆուտբոլի հավաքականին
Ստեփանակերտի «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանի մոտ քիչ առաջ դիմավորել են ConiFA-ի (Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիա) Եվրոպայի առաջնությանը մասնակից Աբխազիայի ֆուտբոլի հավաքականին:
Ստեփանակերտում  դիմավորել  են  Աբխազիայի   ֆուտբոլի  հավաքականին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հաղորդմամբ՝    Աբխազիայի    թիմին  ԱՀ   կրթության, գիտության  և սպորտի   նախարարի  տեղակալ  Աշոտ  Դանիելյանը, Արցախի   ֆուտբոլի   ֆեդերացիայի  ներկայացուցիչները,  ֆուտբոլասերները  դիմավորել  են    աղ  ու  հացով, զուռնա  դհոլով, արցախյան  այցեքարտը  հանդիսացող ժենգյալով  հացով, գինով:
Արցախի   այան  ու  ապան   իրենց  հերթին  ողջունել  են  հյուրերին      և   օրհնանքի   խոսքեր   հղել   նրանց:
Աբխազիայի   ֆուտբոլի  հավաքականի   գլխավոր  մրցավար   Բեսլան Աջինդիսալն  ասել է, որ  իրենց  հավաքականը  եղել  ու  խաղացել  է Արցախում, իսկ     ինքն առաջին  անգամ  է այստեղ:
«Մեզ  համար  շատ  հաճելի  է  լինել  Արցախում: Այստեղ   մարդիկ  շատ  բարիացակամ   են,     հյուրասեր: Իմ  կարծիքով   այստեղ   կկազմակերպվի  մեծ   տոնախմբություն,  և  մենք  էլ  ուրախությամբ  մասնակիցը  կդառնանք  այդ  ամենին:  Ակնկալում  ենք, որ  խաղերից  կստանանք  հաճույք: Առաջնության  մասնակիցներին  ցանկանում ենք արդար   մրցակցություն, հաճելի   հիշողություններ, դրական   զգացողություններ».-ավելացրել  է  գլխավոր  մրցավարը:
Հավաքականի  անդամ  Չանդա Դաուրն  ևս   առաջին  անգամ է   Արցախում: Նա   ունի   մարտական  տրամադրություն:
«Մենք  ուրախ  ենք, որ  այսօր  գտնվում  ենք  Արցախում: Մեզ  դիմավորեցին  հիանալի,  և   առաջին  տպավորությունս  շատ   դրական  է:  Մենք  տեսանք  խաղաղ  երկիր՝ շրջապատված   լեռներով  ու  գեղեցիկ  տեսարաններով: Ես  մարդկանց  կողմից  այստեղ    որևէ  ագրեսիա  չեմ  նկատում: Գիտեմ, րր  Արցախում  եղել  են  պատերազմներ,  մենք՝  Աբխազիայի  քաղաքացիներս,   նույնպես  անցել  ենք  պատերազմների   միջով, այս   իմաստով  երկու  երկրների   ժողովուրդներն  ունեն  նմանություններ», - մասնավորապես  ասել է  մարզիկը:
ԱՀ   կրթության, գիտության  և սպորտի   նախարարի  տեղակալ  Աշոտ  Դանիելյանի  խոսքով՝  այսօրվանից   մեկնարկել  է  ConiFA-ի (Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիա) Եվրոպայի առաջնությանը  մասնակից  թիմերի  դիմավորման   արարողությունը:
Նա  նշել  է, որ այսօր   կդիմավորեն  նաև  Հարավային  Օսիայի    հավաքականին, իսկ   հունիսի  1-ին՝ մյուս   թիմերին: ConiFA-ի պաշտոնական  բացման  արարողությունը  տեղի  կունենա  հունիսի  1-ին:
«Հունիսի  2-ից  կմեկնարկեն ConiFA-ի  խաղերը, որը  կհեռարձակվի    նաև օն-լայն  տարբերակով:  Արցախի  և  Սամպիի  թիմերի  առաջին  հանդիպումը տեղի  կունենա հունիսի  2-ին՝  ժամը  18:30-ին, Ստեփանակերտի մարզադաշտում»,-տեղեկացրել  է Ա.  Դանիելյանը:

В Степанакерте встретили футбольную команду Абхазии
Футбольную команду Абхазии чемпионата Европы ConiFA (Конфедерация независимых футбольных ассоциаций) встретили у монумента «Мы - наши горы» в Степанакерте.
В Степанакерте  встретили  футбольную команду Абхазии
СТЕПАНАКЕРТ, 30 мая, АРЦАХПРЕСС. Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", команду Абхазии встречали заместитель министра образования, науки и спорта РА Ашот Даниелян, представители Футбольной федерции Арцаха.
Футбольные болельщики встретили команду хлебом и солью, зурной(национальный армянский духовой инструмент)  и традиционным арцахским «женгалов хацем» с вином.
"Для  нас очень  приятно побывать  в Арцахе. "Мы увидели мирную страну, окруженную горами и красивыми видами. Я не замечаю никакой агрессии со стороны людей. Здесь люди очень добрые, гостеприимные. На мой взгляд, здесь будет большой праздник, и мы с радостью примем в нем участие. Мы с нетерпением ждем игр. Мы хотим честной конкуренции, приятных воспоминаний, положительных эмоций", - отметил главный судья Беслан Аджиндисалн.
Игрок сборной Чанда Даурн отметил, что в Арцахе были войны, и они, граждане Абхазии, тоже пережили войны. В этом смысле народы двух стран имеют сходство.
По словам заместителя министра образования, науки и спорта Арцахской Республики Ашота Даниеляна, сегодня началась церемония приема команд ConiFA (Конфедерация независимых футбольных ассоциаций) для участия в чемпионате Европы.
Он также сообщил, что сегодня ожидается встреча команды  Южной Осетии, а 1 июня - других команд. Официальная церемония открытия ConiFA состоится 1 июня.
Со 2 июня стартуют игры ConiFA, которые будут транслироваться в прямом эфире. Первая встреча команд Арцаха и Сампи состоится 2 июня в 18:30 на стадионе Степанакерта », - сказал А. Даниелян.