ՀՀ նախագահը հյուրընկալել է ՀՅԴ ներկայացուցիչներին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է ՀՅԴ պատվիրակությանը՝ ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանի և ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը հյուրերի խնդրանքով անդրադարձ է եղել նախագահ Արմեն Սարգսյանի նախաձեռնությամբ առաջիկայում մեր երկրում կայանալիք հայաստանյան «Մտքերի գագաթնաժողովին» (Summit of Minds), որը համախմբելու է աշխարհի հայտնի վերլուծական կենտրոնների, նախկին ու ներկա պետական և քաղաքական գործիչների, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի աշխարհահռչակ ընկերությունների ներկայացուցիչների:
Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանը ողջունել է նման հեղինակավոր միջոցառումը Հայաստանում անցկացնելու նախաձեռնությունը: Նախագահ Սարգսյանը մանրամասներ է ներկայացրել գագաթնաժողովի աշխատանքների և կազմակերպիչների հետ համագործակցության հեռանկարների մասին:
Նա նաև անդրադարձել է նախագահական մյուս նախաձեռնություններին, որոնք կոչված են նպաստել մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, գիտության, կրթության և այլ ոլորտներում աշխարհի առաջատար ընկերությունների հետ համագործակցության հաստատմանը:
Զրուցակիցները խոսել են նաև համահայկական օրակարգի տարբեր խնդիրների մասին: Նշվել է, որ բոլոր քայլերը պետք է ուղղված լինեն ուժեղ, զարգացած, պաշտպանված և օրենքներով առաջնորդվող երկիր կառուցելուն: Այդ համատեքստում կարևորվել է խորը հարգանքը պետական ինստիտուտների հանդեպ:
Նշելով, որ երկրում դեռևս բազմաթիվ խնդիրներ և անելիքներ կան՝ հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են տարբեր ոլորտներում փոփոխությունների և բարեփոխումների անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, նրանք համակարծիք են եղել, որ դրանք պետք է իրականացվեն հանդուրժողականության ու համերաշխության մթնոլորտում:

President of Armenia Armen Sarkissian hosted today the delegation of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun (ARF-D) political party led by representative of the ARF-D Bureau Hrant Markarian and representative of the ARF-D Supreme Body Ishkhan Saghatelyan, news.am reports.
Armenia President hosts ARF-D representatives
STEPANAKERT, MAY 27,  ARTSAKHPRESS: At the guests’ request, the parties touched upon the upcoming Summit of Minds, which will be hosted in Armenia at the President’s initiative and will gather representatives of world famous analytical centers, former and current state and political figures and representatives of world famous high-tech companies.
President Sarkissian provided details about the summit and touched upon his other initiatives that are called for contributing to the establishment of cooperation with the world’s leading companies in the fields of high technologies, science, education, etc.
The interlocutors also talked about various issues on the pan-Armenian agenda and noted that all actions need to be aimed at building a strong, developed and protected country that is guided by laws.
Stating the fact there is still a lot of work to do and there are still many problems to solve, the participants of the meeting highlighted the need for changes and reforms in various sectors and shared the view that those changes and reforms need to be made in an atmosphere of tolerance and solidarity.