ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության գործընթացի մասին տեսակետներ Ղազախստանում եւ Հայաստանում. դեսպան
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի ընտրության շուրջ գործընթացի տեսակետները Ղազախստանում եւ Հայաստանում տարբերվում են։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի,ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին մայիսի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում Ղազախստանի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը, հայտնում է News.am-ը։
Նրա խոսքով՝ դա, առաջին հերթին, կապված է այն բանի հետ, որ հարցն առնչվում է Հայաստանում անցած տարվա ներքաղաքական իրադարձությունների հետ, այն դեպքում, երբ Ղազախստանի համար այն ուրիշ՝ ընթացակարգային հարթությունում է։ «Մայիսի 22-ին, որքան հասկանում ենք, հայկական կողմը դիրքորոշում է հայտնել, որի համաձայն՝ ճգնաժամ չկա, եւ կարելի է առաջ շարժվել։ Մեր կարծիքով՝ մենք մինչեւ մայիսի 22-ն էլ էինք առաջ շարժվում, եւ դրանից հետո նույնպես առաջ ենք շարժվելու ու զարգացնելու մեր հարաբերությունները ՀԱՊԿ շրջանակում։ Կսպասենք Հայաստանից հայտարարության»,- ավելացրել է դեսպանը։
Դիվանագետը նաեւ նշել է  երկու երկրների համագործակցության կարեւորությունը ԵՏՄ շրջանակում։ «2019 թվականի մայիսի 29-ին լրանում է ԵՏՄ պայմանագրի ստորագրման 5 տարին։ Նրա գործունեության արդյունքներն անցած ժամանակաշրջանում համոզիչ հաստատում են նախաձեռնության ճշմարտացիությունն ու հիմնավորվածությունը, որն առաջադրել է Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը 25 տարի առաջ Մոսկվայում»,- ամփոփել է Թիմուր Ուրազաեւը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 22-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մասնակից երկրների Արտաքին գործերի նախարարությունների խորհուրդը ներկայացրել էր Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում։ Զասին նշանակելու որոշումը կընդունվի աշնանը, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում, նշել են կազմակերպությունում։

Посол: Взгляды на процессы вокруг избрания генсека ОДКБ в Казахстане и Армении отличаются
Взгляды на процессы вокруг генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности в Казахстане и Армении отличаются.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС:Об этом на встрече с журналистами 27 мая заявил Чрезвычайный и полномочный посол Казахстана в Армении Тимур Уразаев.
По его словам, это, в первую очередь, связано с тем, что вопрос перекликается с внутриполитическими событиями в Армении прошлого года, тогда как для Казахстана он лежит в иной, процедурной плоскости. «22 мая, насколько мы понимаем, армянская сторона выразила позицию, согласно которой кризиса нет, и можно двигаться дальше. На наш взгляд, мы двигались и до 22 мая, и после тоже будем двигаться вперед и развивать наши отношения в рамках ОДКБ. Будем ждать заявлений от Армении», - добавил посол.
Дипломат также отметил важность сотрудничества двух стран в рамках ЕАЭС. «29 мая 2019 года исполняется 5 лет со дня подписания Договора о ЕЭАС. Результаты его деятельности за прошедший период убедительно подтверждают правильность и обоснованность инициативы, выдвинутой первым президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым 25 лет назад в Москве», - заключил Тимур Уразаев.
Напомним, что 22 мая Совет министров иностранных дел (СМИД) стран – участниц Организации Договора о коллективной безопасности внес кандидатуру Станислава Зася на пост генерального секретаря. Решение о назначении Зася будет приниматься осенью во время заседания Совета глав государств – членов ОДКБ, уточнили в Организации.