Փաշինյանը խոսել է հայկական և ադրբեջանական կողմերում պահվող քաղաքացիների փոխանակման հարցի մասին
Հայկական կողմը պատրաստ է իր տարածքում մոլորված ադրբեջանցիներին փոխանակել Ադրբեջանի տարածքում մոլորված հայերի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սակայն այս փոխանակումը չի կարող տեղի ունենալ այն դեպքում, երբ ադրբեջանական կողմից ներխուժած անձինք սպանություններ են իրականացնում: Այս մասին Մատենադարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք հնարավոր համարում է հայկական և ադրբեջանական կողմերում պահվող քաղաքացիների փոխանակում տեղի ունենա «բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքով»:
«Սա անընդհատ մեր քննարկման տիրույթում է: Նախկինում գոյություն է ունեցել պրակտիկա, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը, և՛ Լեռնային Ղարաբաղը պարտավորվել են սահմանն անցած մոլորված մարդկանց մեկ շաբաթվա ընթացքում վերադարձնել: Եվ այդ պրակտիկան միշտ է իրականացվել: Դա չի արվել այն ժամանակ, երբ տեղի է ունեցել այն հայտնի դեպքը, երբ զինված ադրբեջանցիները մտել էին մեր տարածք և սպանություններ իրականացրել», - ասաց Փաշինյանը: Նա ընդգծեց, որ չի կարելի սպանության համար մեղադրվող անձանց ուղղակի փոխանակել մոլորված քաղաքացու հետ:
«Մենք պատրաստ ենք մոլորված մարդկանց փոխանակել մոլորված մարդկանց հետ: Հիմա մենք ունենք իրենց մոտ մոլորված քաղաքացու՝ նրանց վարկածով դիվերսանտ, ում 20 տարվա ազատազրկման դատապարտեցին: Հիմա քաղաքացի է անցել իրենց կողմից, քննություն կլինի, կպարզվի դիվերսանտ է, թե մոլորված քաղաքացի: Ում գործողության հետևանքով մարդ չի սպանվել կամ տուժել, մենք պատրաստ ենք քննարկել նրանց փոխանակման հարցը»,- նշեց ՀՀ վարչապետը՝ ընդգծելով, որ էական տարբերություն կա ուղղակի մոլորված քաղաքացու ու մարդասպանի միջև: «Եթե մարդու ենք փոխանակում, ապա պետք է հաշվի առնենք նրա կողմից սպանվածի հարազատների կարծիքը»,- ասաց նա:

PM highlights difference between saboteur and accidental trespasser in exchanging prisoners kept in Armenia, Azerbaijan
Armenia is ready to exchange Azerbaijanis who appeared in its territory with Armenians who appeared in Azerbaijani territory, however this swap cannot happen in case of the people who have trespassed from Azerbaijan committed murders, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a news conference when asked about the likelihood of an exchange at the “all for all principle”.
STEPANAKERT,  MARCH 19, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “This is constantly in the dimension of our discussions. In the part there was a practice when both Armenia, Azerbaijan and Nagorno Karabakh were bound to return people who were lost and trespassed the border within a week. And this practice has always been carried out. It wasn’t done when the infamous case took place when armed Azerbaijanis entered our territory and committed murders,” Pashinyan said. He stressed that convicted murderers cannot simply be exchanged with lost accidental trespassers.
“We are ready to exchange people who got lost with people who got lost. Now we have a lost citizen there, who they claim to be a saboteur, who got sentenced to 20 years imprisonment. Now, a citizen has trespassed from their side, an investigation will determine whether he is a saboteur or a lost citizen. We are ready to consider exchange for those whose actions did not lead to anyone getting killed or hurt,” the PM said.
“If we are exchanging someone we must take into account the opinion of the family of the victim that he killed”.