«Խաղաղության խաչմերուկ». Ո՛չ խաղաղություն, ո՛չ խաչմերուկ
Հոկտեմբերի 26-ին Թբիլիսիում կայացած «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց «խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ըստ նրա, տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը կհանգեցնի ոչ միայն Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը, այլև Հայաստանը կվերածի ենթակառուցվածքային նախագծերի խաչմերուկի։ Այս պատկերացումների համաձայն, դրանք ներառում են ոչ միայն երկաթուղային և ավտոմոբիլային հաղորդակցություն, այլև էներգետիկ հաղորդակցություն: Սակայն տվյալ տեսլականը հեռու է տարածաշրջանում իրական կոնֆիգուրացիայից։
Արդյո՞ք Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանային խաչմերուկ։
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում այսօր օրակարգում են տրանսպորտային, լոգիստիկ մի քանի նախագծեր։ Դրանք կարելի է բաժանել երկու պայմանական խմբի․ միջօրեականներ, որոնք անցնում են ուղղահայաց և զուգահեռականներ, որոնք անցնում են հորիզոնական։
Առաջին խմբում են «Հյուսիս-Հարավը» և «Պարսից ծոց-Սև ծովը»։ Միջազգային «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքը պետք է Իրանի միջոցով կապի Ռուսաստանը Հնդկաստանի հետ։ Այս երթուղու հիմնական հաղորդակցություններն անցնում են Ադրբեջանի, Կասպից ծովի և Կենտրոնական Ասիայի պետությունների տարածքով: Հայաստանը փաստացի դուրս է մնացել այս նախագծից, քանի որ բացակայում է երկաթուղային հաղորդակցությունը Իրանի և Ռուսաստանի հետ, ինչպես նաև պատրաստ չէ ավտոմոբիլային հատվածը։ Այս համատեքստում Ադրբեջանն ունի ակնհայտ առավելություն. իրանական Ռեշտ-Աստարա հատվածի կառուցումից հետո Բենդեր-Աբաս նավահանգստից բեռը ուղիղ երկաթուղով Ադրբեջանի տարածքով կհասնի Ռուսաստան: «Պարսից ծոց-Սև ծով» նախագիծը պետք է Հնդկաստանը կապի Եվրոպայի հետ Իրան-Հայաստան-Վրաստան երթուղով։ Բեռների Առաքումն արագացնելու համար Հնդկաստանը մասնակցում է իրանական Չաբահար նավահանգստի արդիականացմանը, որը պետք է կարևոր հանգույց դառնա այս նախագծում: Իրականում Հայաստանն այս նախագծին մասնակցության երկու հնարավոր ձևաչափ ունի․ Իրանի սահմանից մինչև Վրաստանի սահման որակյալ ավտոմոբիլային ճանապարհի կառուցում կամ Իրան-Նախիջևան-Երևան-Փոթի երկաթուղու հատվածի միացում: Առաջին դեպքում Հայաստանը 2020 թվականի պատերազմից հետո Գորիս-Կապան ճանապարհի մի հատվածը հանձնել է Ադրբեջանին և այժմ կառուցում է այլընտրանքային ճանապարհ, որը բավականին անորակ է։ Երկրորդ դեպքում Գլխավոր հանգույցը կլինի Նախիջևանը։
Երկրորդ խմբի մեջ են մտնում «Միջին միջանցքի» և «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագծերը։ Առաջին նախագիծը, որը հայտնի է նաև որպես Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղի (TRACECA), կոչված է Եվրոպան Ասիայի հետ կապել Թուրքիա-Վրաստան-Ադրբեջան երթուղով։ Այս երթուղու շրջանակներում գործում է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին, որը շահագործման հանձնելուց 6 տարի անց բեռնված է իր հնարավորությունների 20%-ով: Երկրորդ նախագիծը՝ «Զանգեզուրի միջանցքը», առանցքային է Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար։ Այն առաջին հերթին քաղաքական նախագիծ է, այլ ոչ թե տնտեսական։ Այս մասին բացեիբաց հայտարարել էր Թուրքիայի առաջնորդ Ռ. Էրդողանը դեռևս 2021 թվականին: Իրականում տնտեսական նպատակահարմարություն չկա, քանի որ այդ իմաստով այն կծառայեր որպես լրացում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի երթուղու համար:
Թուրքիայի և Ադրբեջանի տեսլականի համաձայն, «Զանգեզուրի միջանցքը» պետք է անցնի Բաքու-Մեղրի-Նախիջևան-Կարս երթուղով, այսինքն՝ այն Հայաստանով կանցնի միայն Սյունիքի տարածքով: Անկարայի և Բաքվի հայտարարած ծրագրերից բացի, այս երթուղին ամրագրված է նաև 2021 թվական «Շուշիի հռչակագրում»․
«Կողմերը նշում են, որ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Զանգեզուրի միջանցքի բացումը, որը կմիացնի Ադրբեջանն ու Թուրքիան, և Նախիջևան-Կարս երկաթգծի կառուցումը կարևոր ներդրում կունենան երկու երկրների միջև տրանսպորտային-հաղորդակցական կապերի ակտիվացման գործում»։
Այսինքն հաղորդակցությունների ապաշրջափակման դեպքում ուղղահայաց և հորիզոնական երթուղիները հատվելու են Նախիջևանում, որը դառնալու է խաչմերուկ։ Թուրքական ազդեցության գոտում գտնվող ադրբեջանական տարածքը դառնում է տարածաշրջանային գլխավոր խաչմերուկը, որից կախված է լինելու Հայաստանի և Իրանի երկաթուղային հաղորդակցությունը:
Կարո՞ղ է արդյոք խաղաղության խաչմերուկի նախագիծը բերել խաղաղություն:
«Խաղաղության խաչմերուկ» եզրույթի հիմքում ընկած է փոխադարձ տնտեսական կախվածության ստեղծումն ու հետագայում մի իրավիճակի ստեղծումը, երբ համագործակցելն ու պայմանավորվելն ավելի ձեռնտու է, քան պատերազմելը։ Այլ կերպ ասած, եթե Ադրբեջանն ու Թուրքիան Հայաստանի միջոցով կոմունիկացիաներ ստանան և վերջինիս հանեն շրջափակումից, ապա կաճեն առևտրային և տնտեսական կապերը, որոնք կդառնան խաղաղության գրավականը։
Այնուամենայնիվ, այս դիսկուրսում կան մի շարք հիմնարար սխալներ։ Նախ, նման նկատառումներով են առաջնորդվում լիբերալ ժողովրդավարությունները։ Դրանց թվին չի կարելի դասել ոչ Ադրբեջանը, ոչ Թուրքիան։ Օրինակ, թե ինչպես են նրանք նախընտրում ուժային լուծում տալ հարցերին, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտումն է և դրան նախորդած իրադարձությունները։ Ինտեգրման" գրավիչ պայմաններ առաջարկելու փոխարեն Ադրբեջանն անջատում էր էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարումը ձմռանը: Այս միջոցառման հետ մեկտեղ հետագա շրջափակումը կոչված էր կոտրելու Հայ բնակչության  Արցախում բնակվելու կամքը և ստիպելու նրանց լքել իրենց հայրենի բնակավայրերը։
Երկրորդ, Անկարան և Բաքուն իրենց առջև նպատակ չեն դնում զարգացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ։ Այդ մասին է վկայում Լեռնային Ղարաբաղի գրավումից հետո Հայաստանի նկատմամբ երկու երկրների նորացվող օրակարգը՝ այսպես կոչված «անկլավների» հանձնումը Ադրբեջանին, Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից Հայաստանի շրջանների բնակեցումը, Մեծամորի ատոմակայանի փակումը։ Խաղաղ գոյակցության նախապայմանների ցանկը կմեծանա, քանի որ Հայաստանը կկատարի նախնական պահանջները։ Հիշեցնեմ, որ հարաբերությունների կարգավորման գլխավոր պայմանը «ղարաբաղյան հարցի» լուծումն էր, սակայն այժմ օրակարգում են որակապես նոր պահանջներ, որոնք նախկինում բանակցությունների առարկա չեն եղել։
Երրորդ, երկու երկրներում էլ շարունակվում է ռազմականացման գործընթացը։ Թուրքիան 150%-ով ավելացնում է ռազմական բյուջեն և հասցնում 40 մլրդ դոլարի, Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը ևս ավելանում են, և ոչ թե կրճատվում։ Կողմերը պարբերաբար համատեղ լայնածավալ զորավարժություններ են անցկացնում Հայաստանի սահմանների մոտ։ Այս ակտիվությունը փոխկապակցված է Բաքվից և Անկարայից բխող պաշտոնական դիսկուրսի հետ. հակամարտություններն ուժային լուծում ունեն։
Չորրորդ, երկու երկրներն էլ «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին նարատիվ են կառուցում։ Ըստ Բաքվի պատկերացումների այն ընդգրկում է ժամանակակից Հայաստանի ողջ տարածքը։ Այս համատեքստում շարունակվում է հայկական տեղանունների, հիդրոնիմների և այլ անվանումների ադրբեջանական տարբերակով փոփոխությունը։ Միևնույն ժամանակ, շարունակում է ակտիվորեն գործել «Արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքը, որը պաշտոնական աջակցություն է ստանում պետության կողմից: Նման հասարակական-քաղաքական ենթակառուցվածքների զարգացումը վկայում է Անկարայի և Բաքվի էքսպանսիոնիստական մտադրությունների մասին։
Այս ցուցանիշների հավաքականության մեջ մենք կարող ենք եզրակացնել, որ եթե Հայաստանը չընդունի Ադրբեջանի և Թուրքիայի օրակարգը, վերջիններս ունեն բավարար քաղաքական կամք և միջոցներ ուժային ճնշում գործադրել՝ Երևանին հարկադրելու համար։ Այլ կերպ ասած, խաղաղությունը հնարավոր է Հայաստանի միակողմանի զիջումների շարունակման հիման վրա, ինչը, բնականաբար, չի բխում Հայաստանի շահերից ։
Այս առումով «Խաղաղության խաչմերուկ» կոնցեպտը տեղին չէ։ Խաչմերուկ է դառնալու Նախիջևանը, իսկ Թուրքիան և Ադրբեջանը շարունակելու են իրենց ծավալապաշտական քաղաքականությունը՝ ուժային գործիքների կիրառմամբ։
Այսպիսով, Թուրքիայի և Ադրբեջանի առաջարկը հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին չի համապատասխանում Հայաստանի շահերին: Իր շահերն իրացնելու փոխարեն Հայաստանը կարող է հայտնվել Թուրքիայի ազդեցության տակ, ինչն անցանկալի է։ Այս համատեքստում առավել շահեկան է թվում ուշադրություն դարձնել Իրանի և Ռուսաստանի հետ ուղղահայաց հաղորդակցություններին, հատկապես Հայաստանի հետ Վրաստանի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության շուրջ բանակցային գործընթացը վերսկսելու Ռուսաստանի փորձերի համատեքստում: Հաշվի առնելով Ռուսաստանի և Իրանի որպես Հայաստանի առանցքային առևտրատնտեսական գործընկերների կարգավիճակը, դա շատ արդիական է։

«Перекресток мира»: ни мира, ни перекрестка
СТЕПАНАКЕРТ, 16 ноября, АРЦАХПРЕСС- Согласно нему, разблокировка коммуникаций в регионе приведет не только к установлению мира на Южном Кавказе, но и превратит Армению в перекресток инфраструктурных проектов. В соответствии с этими представлениями, они включают не только железнодорожное и автомобильное сообщение, но и энергетические коммуникации. Однако данное видение далеко от реальной конфигурации в регионе.
Станет ли Армения региональным перекрестком?
В регионе Южного Кавказа сегодня на повестке стоит несколько транспортно-логистических проектов. Их можно разделить на две условные группы: меридианные, которые проходят по вертикали и широтные, которые идут по горизонтали.
В первую группу входят «Север-Юг» и «Персидский залив-Черное море».  Международный-транспортный коридор «Север-Юг» должен связать Россию с Индией через Иран. Основные коммуникации этого маршрута проходят через территорию Азербайджана, Каспийского моря и государств Центральной Азии. Армения фактически оказалась вне этого проекта, поскольку отсутствует железнодорожное сообщение с Ираном и Россией, а также не готов автомобильный участок. В этом контексте у Азербайджана имеется очевидное преимущество: после строительства иранского участка Решт-Астара груз из порта Бендер-Аббас по прямой железной дороге через Азербайджан доедет до России. Проект «Персидский залив-Черное море» должен связать Индию с Европой по маршруту Иран-Армения-Грузия. Для ускорения доставки грузов Индия участвует в модернизации иранского порта Чабахар, который должен стать важным узлом в этом проекте. В действительности у Армении есть два возможным формата участия в этом проекте: строительство качественной автомобильной дороги от границы с Ираном до границы с Грузией или подключение участка железной дороги Иран-Нахиджеван-Ереван-Поти. В первом случае Армения, после войны 2020 г., передала участок дороги Горис-Капан Азербайджану и сейчас строит альтернативную дорогу, которая довольно низкого качества. Во втором случае главным узлом станет Нахиджеван.
Во вторую группу входит проект «Срединного коридора» и «Зангезурского коридора». Первый проект, известный также как Транскаспийский международный транспортный маршрут (TRACECA), призван соединить Европу с Азией по маршруту Турция-Грузия-Азербайджан. В рамках данного маршрута действует железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, которая спустя 6 лет после ввода в эксплуатацию загружена на 20% от своих возможностей. Второй проект – «Зангезурский коридор» является ключевым для Турции и Азербайджана: он является в первую очередь политическим проектом, а не экономическим. Об этом открыто заявлял турецкий лидер Р. Эрдоган еще в 2021 г. В действительности экономической целесообразности нет, поскольку в этом смысле он служил бы дополнением для маршрута для железной дороги Баку-Тбилиси-Карс.
Согласно видению Турции и Азербайджана, «Зангезурский коридор» должен проходить по маршруту Баку-Мегри-Нахиджеван-Карс: то есть, он будет проходить через Армению только по территории Сюника. Помимо заявленных планов Анкары и Баку, данный маршрут также закреплен в «Шушинской декларации» 2021 г.:
«Стороны отмечают, что открытие Зангезурского коридора между западными районами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой, который соединит Азербайджан и Турцию, и строительство железной дороги Нахичевань-Карс внесут важный вклад в интенсификацию транспортно-коммуникационных связей между двумя странами».
То есть в случае разблокировки коммуникаций, вертикальные и горизонтальные маршруты будут пересекаться в Нахиджеване, который станет перекрестком. Именно такой сценарий развития реализуют Анкара и Баку: азербайджанская территория, находящаяся в турецкой зоне влияния становится главным региональным перекрестком, от которого будет зависеть железнодорожное сообщение Армении и Ирана.
Может ли проект перекрестка мира принести мир?
В основе термина "перекресток мира" лежит создание взаимной экономической зависимости и создание в дальнейшем ситуации, когда сотрудничать и договариваться выгоднее, чем вести войну. Иными словами, если Азербайджан и Турция посредством Армении получат коммуникации и снимут ее с блокады, то увеличатся торговые и экономические связи, которые станут залогом мира.
Однако в этом дискурсе имеется ряд фундаментальных ошибок. Во-первых, такими соображениями руководствуются либеральные демократии. К числу таковых ни Азербайджан, ни Турцию отнести нельзя. Примером того, как они предпочитают силовое решение вопросов, является осуществленная этническая чистка в Нагорном Карабахе и события, которые предшествовали ей: вместо предложения привлекательных условий «интеграции» Азербайджан отключал электрическое и газовое снабжение в зимний период. В совокупности с этой мерой последующая блокада была призвана сломить волю армянского населения пребывать в Арцахе и вынудить покинуть родные места проживания.
Во-вторых, Анкара и Баку не ставят перед собой цель развитие сотрудничества с Арменией. Об этом свидетельствует обновляющаяся повестка двух стран в отношении Армении после захвата Нагорного Карабаха: передача Азербайджану т.н. «анклавов», заселение регионов Армении гражданами Азербайджана, закрытие АЭС в Мецаморе. Список предусловий для мирного сосуществования будет увеличиваться по мере выполнения Арменией изначальных требований. Напомню, что главным условием нормализации отношений было решение «карабахского вопроса». Однако сейчас на повестку встают качественно новые требования, которые ранее не были предметом переговоров.
В-третьих, в обеих странах продолжается процесс милитаризации. Турция увеличит военный бюджет на 150% и доведет до $40 млрд., военные расходы Азербайджана также будут увеличиваться, а не сокращаться. Стороны регулярно проводят совместные масштабные военные учения рядом с границами Армении. Данная активность коррелирует с официальным дискурсом, исходящим из Баку и Анкары: конфликты имеют силовое решение.
В-четвертых, обе страны конструируют нарратив о «Западном Азербайджане». Согласно представлениям Баку, он охватывает все территорию современной Армении. В этом контексте продолжается изменение армянских топонимов, гидронимов и иных названий на азербайджанский лад. В то же время продолжает активно действовать община «Западного Азербайджана», получающая официальную поддержку со стороны государства. Развитие подобной общественно-политической инфраструктуры свидетельствует об экспансионистских намерениях Анкары и Баку.
В совокупности данных индикаторов можем сделать вывод: если Армения не будет принимать повестку Азербайджана и Турции, последние имеют достаточно политической воли и средств для оказания силового давления по принуждению Еревана. Иными словами, мир возможен на основании продолжения односторонних уступок Армении, что, естественно, не исходит из ее интересов.
В этом смысле концепт «Перекресток мира» не является релевантным: перекрестком станет Нахиджеван, а Турция и Азербайджан продолжат свою экспансионистскую политику с использованием силовых инструментов.
Таким образом, предложение Турции и Азербайджана о разблокировке коммуникаций не соответствует интересам Армении. Вместо того, чтобы реализовать свои интересы, Армения может оказаться под влиянием Турции, что представляется нежелательным. В данном контексте наиболее выгодным кажется уделять внимание вертикальным коммуникациям с Ираном и Россией, особенно в свете попыток России возобновить переговорный процесс по железнодорожному сообщению через Грузию с Арменией. Это актуально, учитывая статус России и Ирана как ключевых торгово-экономических партнеров Армении.