Ադրբեջանում փորձում են հերքել անհերքելին․ այդ երկրի դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ կանչվել է
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հերթական կեղծիքն է տարածել՝ փորձելով մոլորեցնել ինչպես սեփական, այնպես էլ միջազգային հանրությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, թե կեղծ է հայկական լրատվամիջոցների տարածած լուրը, որ Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ՝ կապված Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարելու հետ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել է, որ «այդ լուրը հայկական լրատվամիջոցների տարածած հերթական կեղծիքն է և չի համապատասխանում իրականությանը»։ «Դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ չի կանչվել։ Դեսպանի վերջին հանդիպումն արտաքին գործերի նախարարությունում կայացել է մարտի 15-ին՝ նրա նախաձեռնությամբ»,- ասել է Հաջիզադեն։
Ադրբեջանում հավանաբար մոռացել են, որ կան բաց և հրապարակային պաշտոնական աղբյուրներ, որտեղ կարելի է ստուգել ցանկացած տեղեկատվություն։ Նիդերլանդների կառավարության կայքում հրապարակված է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Վոբկե Հոկստրայի հարցուպատասխանը երկրի խորհրդարանում, որի ընթացքում էլ պատգամավորների հարցերից մեկին ի պատասխան Հոկստրան նշել է, որ Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ։
Նիդերլանդների խորհրդարանում նախարարի հետ հարցուպատասխանը վերաբերվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելուն։ Նախարարին հարցրել են՝ արդյոք մտադիր է Դատարանի կայացրած որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելու  վերաբերյալ դիմել Ադրբեջանի դեսպանին, ինչին ի պատասխան՝ Հոկստրան նշել է․
«Այո, ինչպես նախկինում ասվել է, փետրվարի 28-ին Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է արտաքին գործերի նախարարություն այդ հարցով քննարկման համար, որպեսզի կատարվի ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումը։ Խոսակցության ընթացքում Նիդերլանդներն Ադրբեջանին կոչ է արել ենթարկվել միջազգային դատարանի որոշմանը։ Այդ խոսակցության ընթացքում բարձրացվել է նաև հարցը, որ որոշման վերաբերյալ Ադրբեջանի տված սահմանափակ բացատրությունները Նիդերլանդները չի կիսում, և Դատարանի որոշումն ամբողջությամբ պետք է կատարվի»։

STEPANAKERT,  MARCH 23 , ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The spokesperson of the Azerbaijani Foreign Ministry Aykhan Hajizade denied that the Netherlands Foreign Ministry summoned the Azerbaijani Ambassador over the non-compliance with the International Court of Justice ruling on the Lachin Corridor. Hajizade claimed that their Ambassador was not summoned to the Ministry of Foreign Affairs of the Netherlands and that his last meeting at the ministry took place on his own initiative on March 15.
However, the Foreign Minister of the Netherlands Wopke Hoekstra himself said that the Azerbaijani Ambassador was  called to the Foreign Ministry. The Dutch FM made the remarks during question time in parliament, the transcript of which is available online.
During the question time in parliament, Dutch lawmakers asked FM Hoekstra whether the government plans to contact the Azeri ambassador over his country’s non-compliance with the ICJ order.
“Yes, as we’ve said previously, on February 28 the Azerbaijani Ambassador was invited to the Ministry of Foreign Affairs for a discussion on this issue, in order for the UN International Court decision to be fulfilled. During the conversation the Netherlands called upon Azerbaijan to comply with the decision of the international court. During this conversation, it was noted that the Netherlands does not share the limited explanations given by Azerbaijan on the decision, and that the court’s decision must be implemented entirely,” the Foreign Minister of the Netherlands Wopke Hoekstra told lawmakers.
The United Nations’ highest court – the International Court of Justice (ICJ) - ordered Azerbaijan on February 22 to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.