Ադրբեջանում փորձում են հերքել անհերքելին․ այդ երկրի դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ կանչվել է
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հերթական կեղծիքն է տարածել՝ փորձելով մոլորեցնել ինչպես սեփական, այնպես էլ միջազգային հանրությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, թե կեղծ է հայկական լրատվամիջոցների տարածած լուրը, որ Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ՝ կապված Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարելու հետ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել է, որ «այդ լուրը հայկական լրատվամիջոցների տարածած հերթական կեղծիքն է և չի համապատասխանում իրականությանը»։ «Դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ չի կանչվել։ Դեսպանի վերջին հանդիպումն արտաքին գործերի նախարարությունում կայացել է մարտի 15-ին՝ նրա նախաձեռնությամբ»,- ասել է Հաջիզադեն։
Ադրբեջանում հավանաբար մոռացել են, որ կան բաց և հրապարակային պաշտոնական աղբյուրներ, որտեղ կարելի է ստուգել ցանկացած տեղեկատվություն։ Նիդերլանդների կառավարության կայքում հրապարակված է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Վոբկե Հոկստրայի հարցուպատասխանը երկրի խորհրդարանում, որի ընթացքում էլ պատգամավորների հարցերից մեկին ի պատասխան Հոկստրան նշել է, որ Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ։
Նիդերլանդների խորհրդարանում նախարարի հետ հարցուպատասխանը վերաբերվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելուն։ Նախարարին հարցրել են՝ արդյոք մտադիր է Դատարանի կայացրած որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելու  վերաբերյալ դիմել Ադրբեջանի դեսպանին, ինչին ի պատասխան՝ Հոկստրան նշել է․
«Այո, ինչպես նախկինում ասվել է, փետրվարի 28-ին Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է արտաքին գործերի նախարարություն այդ հարցով քննարկման համար, որպեսզի կատարվի ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումը։ Խոսակցության ընթացքում Նիդերլանդներն Ադրբեջանին կոչ է արել ենթարկվել միջազգային դատարանի որոշմանը։ Այդ խոսակցության ընթացքում բարձրացվել է նաև հարցը, որ որոշման վերաբերյալ Ադրբեջանի տված սահմանափակ բացատրությունները Նիդերլանդները չի կիսում, և Դատարանի որոշումն ամբողջությամբ պետք է կատարվի»։

В Азербайджане пытаются опровергнуть неопровержимое: посол этой страны все таки был вызван в МИД Нидерландов
Азербайджанская пропагандистская машина распространила очередную ложь, пытаясь ввести в заблуждение как собственное, так и международное сообщество.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Пресс-секретарь министра иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что распространенная в армянских СМИ информация, что посол Азербайджана в Нидерландах был приглашен в МИД Нидерландов в связи с невыполнением его страной решения Международного суда относительно разблокирования Лачинского коридора, не соответствует действительности.
Пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил, что «данная информация является очередной ложью, распространяемой армянскими СМИ, и не соответствует действительности. Посла не вызывали в МИД Нидерландов. Последняя встреча посла в Министерстве иностранных дел состоялась 15 марта по его инициативе», - завил Гаджизаде.
В Азербайджане, наверное, забыли, что есть открытые и общедоступные официальные источники, где можно проверить любую информацию. На сайте правительства Нидерландов опубликована сессия вопросов и ответов министра иностранных дел этой страны Вобке Хукстра в Парламенте страны, на которой, отвечая на вопрос одного из депутатов, Хукстра сообщил, что посол Азербайджана был приглашен в МИД Нидерландов.
В течение сессии вопросов и ответов в Парламенте Нидерландов  министру был задан вопрос, намерен ли он обратиться к послу Азербайджана по поводу невыполнения его страной решения суда, на что Хукстра ответил:
«Да, как было сказано ранее, 28 февраля посол Азербайджана был приглашен в МИД для обсуждения  вопроса невыполнения его страной решения Международного суда ООН. В течение беседы Нидерланды призвали Азербайджан выполнить решение Международного суда. Также было выражено мнение, что Нидерланды не разделяют точку зрения ограниченных разъяснений, данных Азербайджаном относительно решения суда, и решение суда должно быть полностью выполнено».