Դիարբեքիրում թուրք ոստիկանները կրակել են հայկական եկեղեցու ցուցանակի վրա
Թուրքիայի Դիարբեքիր քաղաքի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու ցուցանակը եւ պատը վնասվել են թուրք ոստիկանների կրակոցներից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ news.am-ի փոխանցմամբ՝ Դիարբեքիրի հայերի միջոցներով ու Դիարբեքիրի քաղաքապետարանի աջակցությամբ վերանորոգված հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին վերջին թուրք-քրդական բախումների ժամանակ դարձել է թուրք ոստիկանների թիրախը։
Թուրք ոստիկանները, օգտվելով փողոց դուրս գալու արգելքի սահմանումից Սուրի շրջանում, անկանոն կրակահերթեր են արձակել Սուրբ կիրակոս եկեղեցու ցուցանակի վրա, որի վրա գրված է «Սուրբ Կիրակոս Հայոց եկեղեցի, Տիգրանակերտ»։
Բախումների ժամանակ վնասվել են նաեւ մզկիթներ, ինչպես նաեւ թալանվել է Դիարբեքիրի կաթոլիկ հայկական եկեղեցին։

Police fire at Armenian church sign in Turkey’s Diyarbakır
The sign and a part of the wall of the Surp (Holy) Giragos Armenian Church of Diyarbakır, Turkey, were damaged as a result of the shots fired by the Turkish police, news.am informed.
STEPANAKERT, OCTOBER 7, ARTSAKHPRESS: The church, which was restored by the means provided by Diyarbakır Armenians and with the support of Diyarbakır Municipality, became a target for the police during the recent Turkish-Kurdish clashes.
The Turkish law enforcement, taking advantage of the declaration of a curfew in Sur city in the Diyarbakır Province, fired irregular shots at the sign of the Surp Giragos Church.
Mosques were also damaged, and the Armenian Catholic church of Diyarbakır was robbed during these clashes.