ՀՅԴ 33-րդ Ընդհանուր ժողովն Արցախում անցկացնելը խորհրդանշական իմաստ ունի. Արմեն Ռուստամյան
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության 33-րդ Ընդհանուր ժողովն Արցախում անցկացնելը խորհրդանշական իմաստ ունի, քանի որ մեր նորօրյա անկախության պատմությունը և դրան հետևած գործընթացները մեկնարկել են Արցախից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի քաղաքական ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը՝ մանրամասնելով, որ այսօր շատ լուրջ մարտահրավերներ կան՝ թե՛ ներքին և թե՛ արտաքին առումներով:
«Նորից մեր դիտակետը, որից բոլորին պետք է նայենք և լուծումներ գտնենք, Արցախն է: Սա հիմնականում պետք է նկատի ունենալ: Իհարկե, ճիշտ չէր լինի նաև, որ երբևէ «Դաշնակցություն»-ը մեր երկրորդ հայկական հանրապետությունում՝ Արցախում, Ընդհանուր ժողով գումարած չլիներ: Սա առաջին անգամն է, երբ իր բարձրագույն ժողովը, պատասխանատու և վճռական պահին կուսակցությունը որոշում է գումարել Արցախում: Սա, իհարկե, նաև պատգամ է՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին առումներով: Մեր բոլոր ուժերը ներ ենք դրել՝ ի շահ Հայաստանի և Արցախի միացման ու մեր անվտանգության միասնական համակարգի ձևավորման: Այսօր նորից այդ ընթացքը պետք է կարևորվի, և սա ամենագլխավոր ազդակն է»,- ավելացրել է ՀՅԴ Բյուրոյի քաղաքական ներկայացուցիչը:
Արմեն Ռուստամյանն անդրադարձել է նաև կուսակցության հետագա գործունեությանը խորհրդարանից դուրս՝ ընդգծելով, որ դեռևս խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ իրենք նշել էին, որ կուսակցության հետագա գործունեությունը պայմանավորված չի լինելու Ազգային ժողովում ներկայացված լինելու հանգամանքով:
««Դաշնակցության» պատմության մեջ եղել են տարբեր վայրիվերումներ: Պարզապես այս իրավիճակում դրան համապատասխան մենք պետք է շարունակենք վերադասավորվել և գործել: Սակայն նպատակներն ու ռազմավարությունը մնալու են անսասան: Այստեղ խնդիրը գտնվում է մարտավարական դաշտում: Ինչ վերաբերում է ՀՅԴ Բյուրոյի նոր ներկայացուցչի ընտրության հարցին, ապա նշեմ, որ այն Ընդհանուր ժողովի օրակարգային վերջին հարցն է, և կախված է նրանից, թե ինչպիսի ռազմավարություն է որդեգրելու կուսակցությունը և, դրան համապատասխան, ինչպիսի թիմ է պատկերացնում»,- ավելացրել է Ա. Ռուստամյանը:

Проведение 33-го Общего собрания АРФД в Арцахе имеет символическое значение. Армен Рустамян
Проведение 33-го Общего собрания Армянской революционной федерации (АРФ) в Арцахе имеет символическое значение, так как история нашей независимости и последовавшие за ней процессы начались с Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 января, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил политический представитель Бюро АРФ Армен Рустамян, добавив, что сегодня мы сталкиваемся с серьезными вызовами, как внутренними, так и внешними.
«И снова наша точка отсчета, с которой мы должны начинать и уметь находить решения, - это Арцах. Это следует учитывать. Конечно, было бы неправильно, если АРФД никогда не проводила бы Общее собрание в нашей второй армянской республике – Арцахе. Впервые Верховный Совет партии в ответственный и решающий момент решил созвать собрание в Республике Арцах. Мы отдали все наши силы в интересах объединения Армении и Арцаха и формирования единой системы безопасности. Сегодня этот процесс снова должен быть в центре внимания, что станет самым главным импульсом», - сказал политический представитель Бюро АРФД.
Армен Рустамян также коснулся дальнейшей деятельности партии вне парламента, подчеркнув, что еще в ходе парламентских выборов они упоминали, что дальнейшая деятельность партии не будет обусловлена фактом представительства ​​в Национальном собрании.
«В истории АРФД были различные моменты. Просто в этой ситуации мы должны продолжать перестраиваться и действовать соответственно. Но цели и стратегия останутся неизменными», - отметил А. Рустамян.