Արցախում ներդրումների նվազման մտահոգությունները տեղին չեն. Արայիկ Հարությունյան
Վերջին օրերին հայկական որոշ լրատվամիջոցներում մտահոգությունների տեսքով տեղեկություններ են տարածվում, որ 2018թ.-ին Արցախում նվազել է ներդրումների ծավալը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և ավելացրել, որ արձագանքելով այսօրինակ ապատեղեկատվությանը՝ որպես առաջին հերթին Արցախի տնտեսական համակարգին քաջածանոթ անձ՝ հայտարարում է, որ այդ մտահոգությունները տեղին չեն:
«Այս իմաստով կանդրադառնամ 2018թ.-ին իրականացված մի շարք ծրագրերի: Մասնավորապես, անցած տարվա ընթացքում միայն հիդրոէներգետիկ ոլորտում սկսվել են 10 նոր փոքր ՀԷԿ-երի շինարարական աշխատանքները, որոնց մի մասը՝ օտարերկրյա կապիտալի ներգրավմամբ: Բացի նշվածից, շահագործման են հանձնվել 5 փոքր ՀԷԿ-եր, և դրանց ընդհանուր ներդրումային արժեքը հասնում է մի քանի միլիարդ ՀՀ դրամի: Կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում, ըստ նախանշված ժամանակացույցի, 2018թ.-ի չորրոդ եռամսյակից սկսած՝ սկսվել է շուրջ 15 մլն ԱՄՆ դոլարի հասնող ներդրումային ծրագրի մեկնարկը: Շինարարության ոլորտում բարեգործական և ներդրումային միջոցներով իրականացվող խոշոր նախագծերի հետ կապված ֆինանսավորման խնդիրներ չկան:
Ի վերջո, տնտեսական տարին Արցախում եզրափակվել է երկնիշ տնտեսական աճով, որը մեկ անգամ ևս փաստում է տնտեսական զարգացման կայուն ընթացքի մասին, իսկ 2019թ.-ի ներդրումային մի շարք խոշոր ծրագրերի վերաբերյալ արդեն հայտարարվել է: Եվ բոլոր այս արձանագրված հաջողությունների հիմքում մեծ է ՀՀ իշխանությունների ծանրակշիռ և գործուն մասնակցությունը:
Ի դեպ, ցանկանում եմ վստահեցնել, որ արդեն ստեղծված են բոլոր նախադրյալներն առաջիկա տարիներին ևս Արցախում երկնիշ տնտեսական աճ ապահովելու համար»,- գրել է Ա. Հարությունյանը:

Опасения по поводу уменьшения инвестиций в экономику Арцаха неуместны. Араик Арутюнян
В последние дни некоторые армянские СМИ выразили обеспокоенность в связи с тем, что в 2018 году объем инвестиций в экономику Арцаха уменьшился.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 января, АРЦАХПРЕСС – Об этом на своей странице в Facebook сообщил председатель партии «Свободная Родина» Араик Арутюнян, и добавил, что, отвечая на подобную ​​дезинформацию, он, как человек хорошо осведомленный об экономической системе Арцаха, заявляет, что эти опасения неуместны.
«В связи с этим я буду ссылаться на ряд проектов, реализованных в 2018 году. В частности, лишь за прошедший год в гидроэнергетическом секторе были начаты работы по строительству 10 новых малых ГЭС, некоторые из которых за счет привлечения иностранного капитала. Кроме того, введены в эксплуатацию 5 малых ГЭС, а их общая инвестиционная стоимость достигает нескольких миллиардов драм. Начиная с четвертого квартала 2018 года, в сфере коммуникаций и телекоммуникаций начался запуск инвестиционной программы стоимостью 15 миллионов долларов. В строительном секторе нет никаких проблем с финансированием крупных благотворительных и инвестиционных проектов.
Наконец, экономический год заканчивается двузначным экономическим ростом в Арцахе, что еще раз подтверждает стабильный курс экономического развития. И все эти успехи основаны на весомом и активном участии армянских властей.
Кстати, я хочу заверить, что для обеспечения двузначного экономического роста в Арцахе на ближайшие годы уже созданы все предпосылки», - написал А. Арутюнян.