Արցախի բուհերի ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման վերաբերյալ ԱրՊՀ-ում կայացել է աշխատաժողով
Արցախի պետական համալսարանում այսօր տեղի է ունեցել ԱՀ բուհերի ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման վերաբերյալ աշխատաժողով, որը վարում էր ՀՀ «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովան ազգային կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը:
Արցախի  բուհերի  ինստիտուցիոնալ  հավատարմագրման  վերաբերյալ    ԱրՊՀ-ում  կայացել  է  աշխատաժողով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  աշխատաժողովին  մասնակից  Արցախի  պետական, Գրիգոր  Նարեկացի  և  Մեսրոպ  Մաշտոց  համալսարանների   ռեկտորներին  և  դասախոսներին  Ռ.  Թոփչյանը  ներկայացրել է   ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման  համար  անհրաժեշտ  պայմանները և  պատասխանել  նրանց   հարցերին:
ԱրՊՀ  ռեկտոր  Արմեն  Սարգսյանն  ասել է, որ  ԱՀ  կառավարության  որոշմամբ՝  Արցախի  համալսարանների ինստիտուցիոնալ  հավատարմագրումը   պարտադիր   պահանջ  է,  և բոլոր  բուհերը,  անկախ կարգավիճակից,  հավատարմագրման համար  պետք  է  դիմեն  մինչև 2019  թվականի    դեկտեմբերի  վերջը, հակառակ  դեպքում՝  Կառավարության    որոշմամբ  բուհը   կզրկվի լիցենզիայից:
Ա. Սարգսյանի  խոսքով՝  համալսարանի ինտիտուցիոնալ հավատարմագրման  ուղղությամբ Արցախի  մայր  բուհը  մի շարք  աշխատանքներ  է   իրականացրել:
«Ընթացիկ  տարվա  սեպտեմբերից մեր  բուհում  ստեղծվել  են կրթության  որակի  ապահովման,  ուսումնական  գործընթացի  վերահսկաման, ուսանողության  հետ   տարվող  աշխատանքների  և  կարիերայի  կենտրոններ: Առանձնացվել  է     լրատվության  և    հասարակայնության հետ կապերի բաժինը: Համալսարանի  կողմից  ստեղծվել  է  ռազմավարական   հնգամյա   ծրագիր: Մի  քանի   օր  առաջ  ավարտին  ենք  հասցրել կրթության   որակի  ներքին ապահովման  ձեռնարկի  նախնական  տարբերակը, ինչպես  նաև   վերջին  5  տարիների  ընթացքում   կատարված  տարաբնույթ    աշխատանքների  ցուցանիշները. դրանք ևս  անհրաժեշտ  են  հավատարմագրման  համար:   Աշխատանքներ  են  տարվել նաև   կրթական  ծրագրերի  ուղեցույցը կազմելու  ուղղությամբ: Առաջիկա  ամիսներին  մենք  կարող ենք  վերոնշյալ  աշխատանքները    վերջնական  տեսքի  բերել  և  դիմել ՀՀ  «Մասնագիտական  կրթության  որակի   ապահովման  ազգային  կենտրոն» հիմնադրամ: Կառավարության  որոշմամբ՝  հավատարմագրումը  պետք  է  կատարվի    այդ   կենտրոնի  կողմից»,-մասնավորապես  ասել է  Ա.  Սարգսյանը  և հավելել, որ  հավատարմագրման  համար  Մայր  բուհում   ռեկտորի  գլխավորությամբ  ստեղծվել  է  հանձնաժողով, որտեղ  ընդգրկված  են  պրոռեկտորներ,  դեկաններ, ամբիոնի  վարիչներ,  մագիստրանտներ  և  բակալավրիատի  ուսանողներ:
Ըստ   ռեկտորի՝  հավատարմագրման  համար   ՀՀ  «Մասնագիտական  կրթության  որակի   ապահովման  ազգային  կենտրոն» հիմնադրամ  դիմելուց  3  ամիս  անց    պետք  է  պարտադիր  ներկայացվի  նաև ինստիտուցիոնալ  հավատարմագրման  համար ինքնավերլուծություն:
Նշենք, որ  ՀՀ  «Մասնագիտական  կրթության  որակի   ապահովման  ազգային  կենտրոն»   հիմնադրամի  պատվիրակության  անդամները  վաղը՝  դեկտեմբերի  25-ին, աշխատանքները  կշարունակեն բուհում   ստեղծված  համապատասխան    հանձնաժողովներում:

В АрГУ прошел семинар по институциональной аккредитации университетов Арцаха
Сегодня в Арцахском государственном университете состоялся семинар по институциональной аккредитации высших учебных заведений Республики Арцах, который провел Рубен Топчян, директор "Национального центра обеспечения качества профессионального образования" РА.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", ректорам АрГУ, университетов "Григор Нарекаци" и "Месроп Маштоц", участвующих в семинаре, Р. Топчян представил необходимые условия для институциональной аккредитации и ответил на их вопросы.
Ректор Арцахского государственного университета Армен Саркисян заявил, что, согласно решению правительства Республики Арцах, институциональная аккредитация университетов Арцаха является обязательным требованием, и все вузы должны подать заявку на аккредитацию до конца декабря 2019 года, в противном случае высшее учебное заведение будет лишено лицензии по решению правительства.
По словам А. Саркисяна, Арцахский государственный университет осуществил ряд мероприятий направленных на институциональную аккредитацию университета.
«С сентября текущего года в нашем университете налажен контроль над качеством образования, учебным процессом, студенческой работой и работой центров карьеры. Отдельно стал функционировать отдел по связям с общественностью и журналистики. В университете создана пятилетняя стратегическая программа. В ближайшие месяцы мы можем завершить начатые работы и обратиться в "Национальный центр обеспечения качества профессионального образования" РА. Согласно решению правительства, аккредитацию должен провести данный центр", - сказал А. Саркисян, добавив, что для аккредитации в Альма-матер была создана комиссия во главе с ректором, в которой состоят проректоры, деканы, заведующие кафедрами, магистры и бакалавры.
Следует отметить, что завтра, 25 декабря, члены делегации "Национального центра обеспечения качества профессионального образования" РА продолжат свою работу в соответствующих комитетах, созданных при университете.