Անասնապահության կանոնակարգման ուղղությամբ Թաղավարդում աշխատանքներ են իրականացվում
Մարտունու շրջանի Թաղավարդ համայնքում «Անասնաբուծության կանոնակարգում և արոտավայրերի կառավարում» ծրագրի շրջանակներում հուլիսի 29-ից մեկնարկել են գյուղի վարչական սահմաններում գտնվող արոտավայրերի մակերեսային բարելավման՝ քարերից ու թփուտներից մաքրման և արոտների ջրարբիացման աշխատանքները:
Անասնապահության կանոնակարգման ուղղությամբ  Թաղավարդում   աշխատանքներ  են   իրականացվում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս  մասին   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հետ զրույցում ասել  է  ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչության պետ  Նորայր Մուսայելյանը:
Նա   նշել է, որ   արոտավայրերի բարեկարգման աշխատանքների իրականացման  համար ստեղծվել են երեք աշխատանքային խմբեր. այդ  աշխատանքներին   Թաղավարդի համայնքից  մասնակցում  է  շուրջ    50  հոգի: Նրանք արոտավայրերի  բարելավման   համար  1  հա-ի  դիմաց  պետության  կողմից   վարձատրվում  են  30  հազար  դրամով: Իսկ   համայնքի   ջրարբիացման աշխատանքներն իրականացվում  է «ՎարանդաՇին» ՓԲԸ կողմից:
Ն.  Մուսայելյանի   խոսքով՝   արոտավայրերի արդյունավետ շահագործումը և որակական հատկանիշների պարբերաբար բարելավումը կախված է այդ  աշխատանքների  օգտագործման և  բարելավման  ճիշտ պլանավորումից:
Ըստ    մեր  զրուցակցի՝   Թաղավարդի  բնակչության հիմնական եկամտի աղբյուրը  անասնաբուծությունն է: Համայնքում խոշոր եղջերավոր կենդանիների թիվը 660 է, մանր եղջերավոր կենդանիներինը՝ 576, խոզերինը՝ 330, իսկ թռչունների  թիվը  5 576 է: Համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող գյուղատնտեսական կենդանիների արածեցման համար նախատեսված ընդհանուր արոտների մակերեսը  330  հեկտար է:
«Արոտները գերծանրաբեռնված են: Չունենալով հերթափոխ արածեցման գործող մեխանիզմներ՝ տարիների ընթացքում բարձրարժեք կերաբույսերի տեսակները  նվազել  են, ինչպես նաև   պակասել  են  ստացվող կերի քանակն ու  որակը:  Արոտավայրերի գերակշիռ մասը թփակալված է, իսկ որոշ մասերում  թունավոր և կերակրման համար ոչ պիտանի բույսերն  էլ  կազմում են բուսածածկի մոտ 80 տոկոսը: Արոտավայրերում   խմելու ջրի բացակայության պատճառով  անասուները  ստիպված են   լինում   ծարավը   հագեցնելու  համար   հաղթահարել  երկար  տարածություններ, որը   բացասաբար է ազդում կենդանիների մթերատվության վրա՝ 10-25 % նվազեցնելով կենդանիների կաթնատվությունը  և  25-30 տոկոսով քաշաճը: Ծրագրի նպատակն է բացառել արգելված  վայրերում կենդանիների հայտնվելու դեպքերը, ստեղծել նախադրյալներ համայնքում անասնաբուծության կանոնակարգման և արոտների կառավարման համար,  ինչի շնորհիվ էլ  առկա ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմամբ    կբարձրացվի արոտների արդյունավետությունն ու կերային արժեքը՝  դրանով  իսկ   խթանելով  անասնապահության  արդյունավետությունը»,-ավելացրել  է   Ն.  Մուսայելյանը:
Նշենք, որ ըստ ծրագրի, նախատեսվում է համայնքի տարածքում գտնվող շուրջ 330 հա տարածք կազմող արոտավայրերում  աշխատանքներն ավարտին հասցնել մինչև տարեվերջ:

В Тагаварде ведутся работы по регулированию животноводства
В рамках программы «Регулирование животноводства и пастбищ» в общине Тагавард Мартунского района 29 июля начались работы по очистке пастбищ от камней и кустарников и орошение пастбищ в пределах административных границ села.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 августа, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказал начальник Департамента животноводства и ветеринарии Министерства сельского хозяйства Республики Арцах Норайр Мусаелян.
Он отметил, что для осуществления работ по благоустройству пастбищ были созданы три рабочие группы. В этих работах принимают участие около 50 человек из общины Тагавард. Государство платит им 30 000 драм за работу на 1 гектаре пастбища. А оросительные работы в общине осуществляются ЗАО «ВарандаЩин».
По словам Н. Мусаеляна, эффективное использование пастбищ и постоянное улучшение качественных характеристик зависят от правильного планирования и осуществления данных работ.
По словам нашего собеседника, основным источником дохода населения Тагаварда является животноводство. В общине количество крупного рогатого скота составляет 660 голов, мелкого рогатого скота - 576, свиней - 330 и птиц - 5 576 шт. Общая площадь пастбищ для выпаса животных в пределах административных границ общины составляет 330 гектаров.
«Пастбища перегружены. Не имея надлежащих механизмов регулирования пастбищ, за многие годы сорта высококачественных трав уменьшились, а также ухудшилось количество и качество получаемой еды для животных. Подавляющее большинство пастбищ – это пустыри, а в некоторых районах токсичные и не пригодные для еды растения составляют около 80 процентов растительности. Из-за отсутствия питьевой воды на пастбищах, скот вынужден преодолевать большие расстояния, что может отрицательно сказаться на питании животных на 10-25%, что приведет к сокращению поголовья скота. Цель проекта - исключить случаи нахождения животных в запрещенных районах, создать предпосылки для животноводства и управления пастбищами в сообществе, благодаря чему эффективное использование существующих ресурсов повысит продуктивность пастбищ и пищевую ценность кормов, тем самым способствуя повышению продуктивности животноводства», - добавил Н. Мусаелян.
Следует отметить, что в соответствии с программой планируется до конца года закончить работы на пастбищах площадью 330 гектаров на территории общины.