Անչափ ցավալի է, երբ հարցականի տակ են դնում Ռոբերտ Աբաջյանի գիտակցված անձնազոհությունը. Լևոն Մնացականյան
ՀՀ առաջին փոխվարչապետի մամլո խոսնակ Կարպիս Փաշոյանն, օրեր առաջ CivilNet-ին տված հարցազրույցում ապրիլյան պատերազմի հերոսների՝ այդ թվում Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի վերաբերյալ, արտահայտելով իր կարծիքն, մասնավորապես ասել էր հետևյալը. «Ռոբերտ Աբաջյանի անունը շատ է շահարկվում: Թողնենք նրան հանգիստ, պետք չէ շահարկել: Մանկահասակ դեմքով տղա՝ էդ պահին չի էլ հասկացել՝ ինչ է կատարվում»: Կ. Փաշոյանի արտահայտած այս միտքը սոցիալական ցանցերում տարատեսակ քննարկումների առիթ է դարձել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Թեմայի շուրջ «Արցախպրես»-ի այն հարցադրմանը, թե արդյո՞ք 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի հերոսների անունները շարունակ հիշատակելը կարո՞ղ է համարվել շահարկում և արդյո՞ք նրանց կատարածը գիտակցված անձնազոհություն չէր, ԱՀ պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը նշել է, որ 2016թ. ապրիլյան քառօրյան մեր ժողովրդի համար հերթական լուրջ փորձություն լինելով հանդերձ, միաժամանակ Հայոց նորօրյա սերնդին ճանաչելու առիթ էր:
«Ընդամենը 18-20 տարեկան հայորդիները, դրսևորելով ոգու և գիտակցության հասունություն, իրենց կատարածով ապացուցեցին, որ ընդունակ են գերազանցելու նախորդներին: Սակայն այսքանից հետո անչափ ցավալի է, երբ որոշները հարցականի տակ են դնում Ռոբերտ Աբաջյանի և նրա նման հերոսների գիտակցված անձնազոհությունը հանուն հայրենիքի:
Ավելին, դա անհարգալից վերաբերմունք է ոչ միայն մեր հերոս նահատակների հիշատակի, այլև բոլոր այն ապրողների հանդեպ, ովքեր նույն կամ գուցե մեկ այլ խրամատում հավասարապես պաշտպանել և պաշտպանում են բոլորիս, այդ թվում՝ նաև Աբաջյանի հերոսությունը կասկածի տակ դնողների անվտանգությունը»,- ասել է Լ. Մնացականյանը:

Левон Мнацаканян: Очень жаль, что сознательное самопожертвование Роберта Абаджяна вызывает сомнения
Несколько дней назад пресс-секретарь первого вице-премьера Республики Армения Карпис Пашоян в интервью CivilNet рассказал о героях апрельской войны, в том числе о герое Республики Арцах Роберте Абаджяне. Выражая свое мнение, он в частности отметил: «Именем Роберта Абаджяна очень часто спекулируют. Оставим его в покое. Будучи совсем юным парнем, он даже не понимал, что происходит в тот момент. Мнение К. Пашояна стало предметом различных дискуссий в социальных сетях.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 июля, АРЦАХПРЕСС - Отвечая на вопрос «Арцахпресс», можно ли считать манипуляциями и спекуляциями память героев апрельской войны 2016 года, и возможно ли, что их действия были не сознательным самопожертвованием, министр обороны Республики Арцах генерал-лейтенант Левон Мнацаканян, отметил, что в 2016 году, не смотря на то, что четырехдневная война, будучи еще одним серьезным испытанием для нашего народа, в то же время стала возможностью признать новое поколение армян.
«18-20 летние ребята, демонстрируя свою зрелость и дух, доказали, что способны превосходить своих предшественников. Однако, очень жаль, что некоторые люди сомневаются в сознательном самопожертвовании Роберта Абаджяна и других героев, которые отдали жизнь во имя родины.
Более того, это неуважительное отношение не только к памяти наших героев, но и ко всем тем, кто жив и находится в том или в любом другом окопе, защищая всех нас, в том числе тех, кто ставит под сомнение героизм Абаджяна», - сказал Л. Мнацаканян.