ԵԱՏՄ-ն եւ Իրանը ժամանակավոր համաձայնագիր են ստորագրել ազատ առեւտրի գոտու մասին
Աստանայի տնտեսական համաժողովին Եվրասիական տնտեսական միության եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին միջանկյալ համաձայնագիր է ստորագրվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Փաստաթուղթն իրենից Իրանի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման առաջին փուլն է ներկայացնում: Այն ներմուծման մաքսատուրքերի նվազեցում կամ զրոյականացում է նախատեսում ապրանքների բավականին լայն շրջանակի համար: Համաձայնագրի իրականացումը թույլ կտա զգալիորեն բարձրացնել փոխադարձ առեւտրի ծավալը, որը անցյալ տարի 2.7 մլրդ դոլար է կազմել:
«Ժամանակավոր համաձայնագիրը վեճերի լուծման արդյունավետ մեխանիզմ է նախատեսում, ներառյալ՝ արբիտրաժը: Արբիտրները որոշում են կողմերը եւ պայմանավորվում են այդ թվում նաեւ արբիտրաժի վայրի մասին: Բացի այդ, կողմերի բարձր պաշտոնյաների մակարդակով համատեղ հանձնաժողով է ստեղծում, նախատեսվում է գործարար երկխոսության հաստատում», - news.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնել է Եվրասիական տնտեսական կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ժամանակավոր պայմանագիրը կնքվում է երեք տարի ժամկետով, որի ընթացքում կողմերը պետք է համաձայնության գան ազատ առեւտրի գոտու մասին լիարժեք համաձայնագրի մասին:

The Eurasian Economic Union (EAEU) and Iran on May 17 signed a provisional free trade zone agreement during the Astana economic forum, TASS reports.
EAEU, Iran sign provisional free trade zone agreement
STEPANAKERT, MAY 17, ARTSAKHPRESS:“The current agreement includes an initial list of goods with lowered or cancelled customs fees upon its enforcement. The agreement covers half of mutual trade”, Tigran Sargsyan, chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC), said, adding that in 2017 trade between the EAEU and Iran reached 2.7 billion US dollars.
According to the EEC Board Chairman, after the agreement comes into effect, its signatories will be spared payment of customs duties.
The list for the EAEU includes meat and fat-and-oil products, certain types of confectioneries and chocolate, cosmetics, electronic and mechanical equipment. Iran will enjoy tariff preferences on vegetables, fruits, dried fruits and building materials.
“Average import duties for industrial goods will go down by seven percentage points for Iran, and by 3.5 points for the EAEU countries. Import duties for farming products will be down by 19 points for Iran and by five points for the EAEU”, Sargsyan said, adding that a full-fledged agreement may be signed in three years.