Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այցելել են Բաքվում գերության մեջ գտնվող Արցախի քաղաքացուն
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի պատվիրակության ներկայացուցիչներն այցելել են այնտեղ գերի պահվող Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Ադրբեջանի պատվիրակության հասարակության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան АПА-ին հաղորդել է, որ այցը տեղի է ունեցել մի քանի օր առաջ, հայտնում է news.am-ը։
«Կարմիր խաչի աշխատակիցների միջոցով զինծառայողն ու նրա ընտանիքը տեղեկություններ են փոխանակել»։ Հուսյենովան նշել է, որ այցը տեղի է ունեցել համապատասխան կարմիր խաչի ընթացակարգի. «Իր մանդատի համապատասխան՝ Կարմիր խաչն այցելում է գերի պահվող անձանց՝ գերության պայմանների եւ նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի մոնիթորինգի, ինչպես նաեւ այդ մարդկանց ընտանիքների հետ կապ հաստատել օգնելու համար»։
Արցախի Հանրապետության բնակիչ Արսեն Բաղդասարյանը գերի է ընկել 2014 թվականի դեկտեմբերի 26-ին։ Ադրբեջանի իշխանությունները նրան մեղադրել են դիվերսիայի եւ սպանության մեջ՝ փորձելով նրան «դիվերսոին խմբի անդամ» ներկայացնել։ Դրանից հետո Արսեն Բաղդասարյանը դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։

The International Committee of the Red Cross (ICRC) representatives in Azerbaijan visited the POW Arsen Baghdasaryan and provided him with an opportunity to exchange family news, as News.am informs, APA reported.
Red Cross representatives in Baku visit Karabakh POW
STEPANAKERT, JUNE 9, ARTSAKHPRESS: Spokesperson for the ICRC Baku Office, Ilaha Huseynova noted that the visit took place a few days ago. It was conducted in line with the standard ICRC procedures.
According to its mandate, the ICRC visits detainees to monitor their treatment and conditions of detention and help to ensure that they are able to maintain contact with their families
Arsen Baghdasaryan, an ex-conscript of the Nagorno-Karabakh Republic Defense Army, was taken into Azerbaijan captivity on December 26, 2-14. Moreover, charges were brought against him in Azerbaijan and he was sentenced to 15 years in jail.