ԼՂՀ ԱԺ նախագահը ընդունել է Ֆրանսիայից ժամանած դիտորդներին
Փետրվարի 20-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է դիտորդական առաքելությամբ Ֆրանսիական Հանրապետությունից Արցախ ժամանած պատվիրակության անդամներին, որի կազմում են նախկին պատգամավոր Ժորժ Կոլոմբիեն, նախկին դիվանագետ Մորիս Բոննոն, իրավաբան Պիեռ դ’Էսպերոնան, և Դեսին քաղաքի ավագանու անդամ Դենիս Ջորկայեֆը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Խորհրդարանի նախագահը ընդգծել է Արցախի և Ֆրանսիայի միջև առանձնահատուկ հարաբերությունների ջերմությունը և նշել, որ Ղարաբաղում մշտապես ուրախ են ընդունելու ֆրանսիացի բարեկամներին:
«Մեզ համար փետրվարի 20-ը հիշարժան օր է. 29 տարի առաջ այս օրը մենք ազատության դրոշ ենք բարձրացրել և առաջին քայլը կատարել դեպի ժողովրդավարություն: Այդ ողջ ընթացում մեր ֆրանսիացի բարեկամները եղել են մեր կողքին»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Ժորժ Կոլոմբիեն պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ արդեն եղել են որոշ ընտրատեղամասերում և գոհ են հանրաքվեի ընթացքից: Անդրադառնալով Սահմանադրության հանրաքվեին՝ Ժորժ Կոլոմբիեն հետաքրքվել է ակնկալվող արդյունքներով:
Պատասխանելով հարցին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ Արցախի ժողովուրդը հանաքվեներին մասնակցելու փորձ ունի և ինչպես նախորդ դեպքերում, այս անգամ ևս ակնկալվում է մասնակցության բարձր աստիճան:
Այնուհետև խորհրդարանի նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը՝ նախաձեռնությունից մինչև հանրաքվե և մանրամասն անդրադարձել Սահմանադրության նախագծով առաջարկվող փոփոխություններին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև երկկողմ համագործակցության հեռանկարները և տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումների ազդեցությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա:

NKR NA Chairman Ashot Ghoulyan received the observers from France
Ashot Ghulyan, Speaker of the Parliament of Nagorno Karabakh, held a meeting with the delegation of France, former deputy Georges Colombier, former diplomat Maurice Bonnot, lawyer Pierre d'Esperona and city council member of Dessin Dennis Djorkaeff.
STEPANAKERT, FEBRUARY 20, ARTSAKHPRESS: Ashot Ghoulyan highlighted the special warm relations between Artsakh and France and noted that the Artsakh people always happy to accept French relatives in Artsakh.
"February 20 is a memorable day for us. 29 years ago on this day we raised the flag of freedom, and took the first step towards the democracy. Our French friends were with us all this time, "said Ashot Ghulyan.
On behalf of the delegation Georges Colombier thanked for the warm reception and noted that he has visited some polling stations and satisfied with the referendum process. Referring to the constitutional referendum, Georges Colombier interested in the expected results.
Asked Ashot Ghulyan stated that the people of Artsakh have a track-record of taking part in referenda, and as in previous cases, this time also an active participation is expected.
Afterwards Ashot Ghoulyan presented the constitutional reform process, referring to the changes proposed in the draft Constitution.
They also discussed prospects of bilateral cooperation and the influence of regional and international developments on the Karabakh conflict settlement.