Հայաստանն Արցախին կապող այլընտրանքային ճանապարհի գրունտային հատվածը մոտ 20-25 օր առաջ էր արդեն պատրաստ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ՏԿԵ նխարարության մամուլի քարտուղար Սոնա Հարությունյանը:
«Դրանից հետո իրականացվել է առաջին շերտի ասֆալտապատում: Մենք նույնիսկ այս պահին տեղեր ունենք, որ արդեն երկրորդ շերտի ասֆալտապատման աշխատանքներն են սկսվել: Ապրիլի 1-ից այն արդեն բաց կլինի երթեւեկության համար, իսկ ամբողջությամբ, եռաշերտ ասֆալտապատված եւ ճանապարհային նշաններով կահավորված կլինի արդեն ամռանը: Այսինքն ընթացքում կարվի, մինչեւ ամառ կավարտվի»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ մարտի 30-ին, կառավարության նիստում բվարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր. «Ինչպես տեղյակ եք՝ 2022 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանի ու  ԼՂ իշխանությունների միջև կայացած համաձայնության արդյունքում՝ Լաչինի միջանցքի երթուղին փոխվեց նոր ճանապարհի գործարկմամբ, բայց քանի որ Լաչինի միջանցքը Հայաստանին կապող   ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ չէր, գործարկվեց ժամանակավոր երթուղի, որը մուտք էր գործում ՀՀ տարածք Կոռնիձորի կամրջով, ապա նորից Ադրբեջանի տարածք, ապա նորից ՀՀ տարածք։
Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ այդ  երթուղին պետք է գործեր մինչև 2023 թվականի ապրիլի 1-ը։ Նախօրեին մենք ադրբեջանական կողմին տեղեկացրել ենք, որ, համաձայն պայմանավորվածության, Կոռնիձորի կամրջից հետո ճանապարհը շարունակվելու է միայն ՀՀ տարածքով ու որ ՀՀ սահմանապահ զորքերը ստանձնելու են այդ հատվածում ՀՀ պետական սահմանի պահպանությունը։ Ընդգծեմ, որ սահմանապահ զորքերը տեղակայվելու են ՀՀ պետական սահմանի այն նույն դիրքերում, որտեղ մինչ օրս ՊՆ ստորաբաժանումներն էին տեղակայված»:
Նա նաեւ հավաստիացրել էր, որ հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն այս ամենի արդյունքում տեղի չի ունեցել, միակ տարբերությունն այն է, որ նույն դիրքերից ՀՀ պետական սահմանի երկայնքով ՊՆ-ի ստորաբաժանումները դուրս են գալու, նրանց  փոխարեն տեղակայվելու են սահմանապահ զորքերը. «Առաջարկել ենք Ադրբեջանին, որ նույնը իրենց կողմից տեղի ունենա: Հույս ունեմ, որ գործընթացը տեղի կունենա առանց սադրանքների»,- ասել էր վարչապետը։

Грунтовой участок альтернативной дороги, соединяющей Армению с Арцахом, был готов примерно 20-25 дней назад.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявила в беседе с корреспондентом NEWS.am пресс-секретарь Министерства территориального управления и инфраструктур Армении Сона Арутюнян.
«После этого был уложен первый слой асфальта. У нас и сейчас есть места, где уже начался процесс укладки второго слоя асфальта. Дорога будет открыта для движения с 1 апреля, а до лета уже будет полностью заасфальтированная дорога, в три слоя асфальта, оборудованная дорожными знаками», - отметила   Арутюнян.
Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Правительства 30 марта заявил: «Как вы знаете, в результате соглашения, достигнутого между Азербайджаном и властями Нагорного Карабаха в августе 2022 года, маршрут Лачинского коридора был изменен с вводом в эксплуатацию новой дороги, но поскольку дорога, соединяющая Лачинский коридор с Арменией, не была полностью готова, был запущен временный маршрут, который входил на территорию Армении по Корнидзорскому мосту, затем снова на территорию Азербайджана, затем снова на территорию Армении.
Согласно достигнутой договоренности, этот маршрут должен был действовать до 1 апреля 2023 года. Накануне мы проинформировали азербайджанскую сторону о том, что, согласно договоренности, после Корнидзорского моста дорога будет продолжена только через территорию Армении и что пограничные войска Армении возьмут на себя охрану государственной границы Армении на этом участке. Подчеркну, что пограничные войска будут размещены на тех же позициях на государственной границе Армении, где до сих пор дислоцировались подразделения МО».
Он также заверил, что никаких изменений в расположении армянских позиций не произошло с той разницей, что мы намерены охранять рассматриваемый участок, в отличие от прежнего, посредством пограничных войск. «То есть, происходящее изменение заключается в следующем: с тех же позиций вдоль государственной границы Армении будут выведены подразделения МО, вместо них будут развернуты пограничные войска. Надеюсь, что процесс пройдет без провокаций», - сказал премьер-министр.