Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 27-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ՝ Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, երկրի ղեկավարը նշել է, որ նիստի նպատակն է ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակում առկա խնդիրների համատեղ քննարկումն ու անհրաժեշտ որոշումների կայացումը:
Խոսելով Ադրբեջանի կողմից 2020թ.-ից ի վեր Եռակողմ  հայտարարության դրույթների պարբերաբար խախտման ու 2022թ.-ի դեկտեմբերի 12-ից շարունակվող շրջափակման պայմաններում Արցախի նկատմամբ հումանիտար, սոցիալ-տնտեսական, ռազմական, քաղաքական և հոգեբանական ճնշումների հետևողական մեծացման մասին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ չնայած մեր բազմաթիվ հայտարարություններին և հորդորներին, միջազգային դերակատարները շարունակում են սահմանափակվել դեկլարատիվ հայտարարություններով ու գործողություններով, հետևողական չլինել ընդունված ծանրակշիռ որոշումների կատարման հարցում:
«Հետևաբար, մեր խնդիրն է սթափ գնահատել ստեղծված իրավիճակի ողջ բարդության ու պատասխանատվության աստիճանը, վերագնահատել եղած բոլոր ռեսուսներն ու հնարավոր նոր վտանգների զսպող մեխանիզմները և կատարել անհրաժեշտ հետևություններ ու գործողություններ: Վստահ եմ, որ մեր ողջամիտ քայլերի միջոցով հնարավոր է հաղթահարել այս ծանր ժամանակաշրջանը նույնպես՝ պահպանելով ու պաշտպանելով Արցախի Հանրապետության կենսական շահերը»,- ընդգծել է նախագահ Հարությունյանը:

President Harutyunyan chaired an extended extraordinary session of the Security Council
On March 27, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened an extended extraordinary session of the Security Council with the participation of representatives of the political forces of the National Assembly, the Presidential Office stated.
STEPANAKERT,  MARCH 27 , ARTSAKHPRESS: The Head of the State noted that the purpose of the session is to jointly discuss problems existing in the current military-political situation and make the necessary decisions.
Speaking of the fact that since 2020 the Azerbaijani side has been continuously violating the provisions of the Tripartite Statement, and since December 12, 2022, in the conditions of the ongoing blockade, consistently increasing humanitarian, socio-economic, military and political pressure on Artsakh, President Harutyunyan noted that despite our numerous statements and exhortations, the international actors continue to limit themselves to declarative statements and actions, being inconsistent in the implementation of weighty decisions.
“Thus, our task is to soberly assess the degree of complexity and responsibility of the created situation, to re-evaluate all available resources and mechanisms of preventing new possible threats, as well as draw necessary conclusions and perform actions. I am confident, that due to our reasonable steps, it is possible to overcome this difficult period as well, preserving and protecting the vital interests of the Artsakh Republic,” highlighted Arayik Harutyunyan.